Güzellik Hint Yağının Faydaları Nelerdir? Hint Yağı Ne İşe Yarar?

Hint Yağının Faydaları Nelerdir? Hint Yağı Ne İşe Yarar?

03.12.2021 - 16:27 | Son Güncellenme:

Hint yağı, hint yağı bitkisinin tohumlarının ezilmesiyle elde edilir. Daha çok güzellik amaçlı kullanılan hint yağı tedavi amaçlı da kullanılır. Hint yağı en çok Hindistan ve Afrika’da kullanılmaktadır. Faydaları saymakla bitmeyen hint yağı tam bir şifa kaynağıdır. Kabızlığa birebir olan hint yağı eklem ağrılarına iyi gelir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Hint yağı saç, sakal, kaş, kirpik, cilde ve yüze iyi gelen yağlar arasında yer alır. Hint yağının faydaları nelerdir? diyorsanız “Hint yağı ne işe yarar?” içeriğimizden detaylıca öğrenebilirsiniz.

Hint Yağının Faydaları Nelerdir Hint Yağı Ne İşe Yarar

Oldukça sağlıklı yağlardan bir tanesi olan hint yağı genellikle güzellik için kullanılır. Hin yağının içerisinde antioksidanlar ile antienflamatuvar maddeler vardır. Bu nedenle sağlık sektöründe de kullanılır.

Haberin Devamı

Hint yağı, Hint yağı bitkisinin tohumlarından elde edilerek çıkartılan bir yağdır. Bu yağ sarı renkli bir yağdır. Ve görünüş itibariyle ayçiçeği yağına benzer.

Hint yağının faydalarından bahsetmeden önce ilk olarak Hint yağı nedir sorusunun cevabını vermek gerekir.

Hint Yağı Nedir?

Hint yağı bitkisinin tohumlarının ezilmesi sonucu ortaya çıkan sarı sıvıya Hint yağı denilmektedir. Hint yağının sağlığa faydalı olmasının en önemli nedeni içerisinde doymamış yağlar barındırmasıdır. Hint yağının en çok rağbet gördüğü ülke Hindistan ülkeleridir.

Hint yağı en çok Afrika ve Hindistan’da kullanılmaktadır. İçerisinde antioksidanlar barındırması ve iltihap karşıtı olması nedeniyle çok fazla kullanılmaktadır.

Haberin Devamı

Hint yağı kullanımı genel olarak ülkemizde güzellik ve kozmetik alanında kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda Hint yağının yeni keşfedilen faydaları ortaya çıkmıştır.

Hint Yağının Faydaları Nelerdir Hint Yağı Ne İşe Yarar

 

Hint Yağının Faydaları Nelerdir?

Hint yağının içerisinde bulunan antioksidanlar, antiseptik özellikler, antienflamatuvar özellikleri bu yağın vücudunuzda iltihapların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Hint yağı içerisinde bolca antioksidan barındırmasından dolayı vücuttaki serbest radikallerin gelişimini engellemektedir.

Kabızlığa birebir

Hint yağından 3 gün boyunca bir kaşık kullanmak kabızlığı gidermeye yardımcın olabilir. hint yağı geçmişten günümüze etkili bir kabızlık ilacı olarak bilinmektedir.

Eklem Ağrılarına iyi geliyor

Eklem ağrıları yaşıyorsanız ve bu durum sizleri gün içerisinde çok fazla rahatsız ediyorsa hint yağı yöntemini deneyebilirsiniz. Eklem ağrılarının oluştuğu bölgeye belirli bir miktar hint yağı sürerek ağrıları kısa süre içerisinde azaltabilirsiniz.

Karaciğeri korur

Hint yağı içerisinde bolca antioksidan barındırmasından dolayı karaciğerle dost olarak bilinir. Alternatif tıp uzmanları hin yağının karaciğeri temizleyici etkisi olduğunu belirtmektedirler.

Parkinson hastalığı

Hint yağı vücudun gen sisteminde iyileştirmeler meydana getirmektedir. Dolayısıyla hint yağının Parkinson hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.

Haberin Devamı

Aynı zamanda beyin felci gibi hastalıkların tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Hint yağının içerisinde bolca bulunan yararlı bileşenlerin bağışıklığı düzeltici etkileri mevcuttur.

Kaşların çoğalmasını sağlar

Hint yağının içerisinde bulunan yararlı bileşenler aynı zamanda kaş sağlığı açısından da faydalıdır. Haftada iyi defa kulak çubuğuna damlatıp kaşınıza sürdüğünüz Hint yağı, kaşlarınızın gürleşmesini sağlar.

Kirpikleri uzatır

Düzenli kullanımla hint yağının kirpik ve kaşları daha uzun ve kalın hale geldiği görülmüştür. İşe yaraması yönünden ise hint yağı kirpikleri güçlendirir dökülmesini önler ve gürleştirir. Şayet çeşitli nedenlerden dolayı kirpiklerde ve kaşlarda dökülme sorunu yaşayanlar ise kirpiklerini uzatmak, kaşları sıklaştırmak için hint yağını güvenle kullanabilirler. Hint yağının sağlık konusunda bir zararı olmadığı bir çok kişi tarafından test edilip dile getirilmiştir.

Saçlara faydaları bulunur

Hint yağının aynı zamanda saç içinde faydaları bulunmaktadır. Hint yağını saç diplerine masaj yaparak uyguladığınızda kan dolaşımını hızlandırarak saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Haberin Devamı

Hint yağını saçınıza sürerek hem parlak saçlara kavuşmuş olursunuz, hem de saçlarınız daha sağlıklı bir şekilde uzamış olur.

Hint yağının faydalarından en iyi şekilde faydalanmak için gece yatmadan önce saçlarınıza Hint yağı sürün ve bez yardımıyla sarın. Gece hücreleriniz hızlı bir şekilde yenileceği için saçlarınızın da sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Tümör tedavisinde de etkili

Hint yağının yapılan son araştırmalarda kansere bağlı olarak küçük tümörlerin gelişmesini engellediği ortaya çıkmıştır.

Cilt çatlakları tedavisinde

Aynı zamanda Hint yağı cilt çatlakları tedavisinde de kullanılmaktadır. İçerisinde yer alan omega 3 yağ asitleri cildinizi derinlemesine nemlendirir ve gerginleşmesini sağlar. Cildinizi derinlemesine nemlendirmek istiyorsanız çatlak olan bölgelere duştan sonra masaj yaparak Hint yağını uygulayabilirsiniz. Hint yağı cilt çatlaklarının hızlı bir şekilde giderilmesini sağlayacaktır.

Haberin Devamı

Yara izleri tedavisinde

Yara izleri tedavisinde de Hint yağı en çok tercih edilen yağ türleri arasındadır. Hint yağı hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlayarak yara izleri tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Mantarları tedavi eder

Hint yağı enfeksiyon iyileştirici etkisinin bulunmasından dolayı mantar tedavilerinde sıkça kullanılmaktadır. Tırnak mantarı veya vücudun belirli bir yerinde meydana gelen mantar tedavisinde Hint yağı oldukça etkili olarak bilinir.

Hint Yağı Ne İşe Yarar?

Hint yağı son dönemlerde özellikle kozmetik alanında kullanılmaktadır. Saç, kirpik, kaş, cilt, yüz, sakal için kullanılır. Bazı hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunur. Hint yağı oldukça canlı sarı rengi ile dikkat çeker. Görünümü ay çiçek yağına çok benzemektedir.

Hint Yağını Kimler Kullanamaz?

Hint yağını hamilelerin, börek hastalığı olanların ve sürekli ilaç kullananların, kullanması önerilmez. Aynı zamanda hint yağı kabızlık için ağız yoluyla kullanılacaksa muhakakk bir uzmana danışılması ve belirtilen doz miktarınca kullanılması gerekmektedir.

Hint Yağı Kirpiğe ve Kaşa Nasıl uygulanır?

Hint Yağının Faydaları Nelerdir Hint Yağı Ne İşe Yarar

 

- Öncelikle yüzünüzü makyajdan arındırın.
- Hint yağını kirpiklere veya kaşlara pamuk veya kulak fırçası ile sürün. Bileşimi uygulamadan önce, fazla yağ, kabın kenarına basılarak ayrılmalı ve ince bir yağ tabakasının uygulanmasına izin verilmelidir. Gözlerle temastan mutlaka kaçının.
- Bu prosedürü gece yatmadan  2-3 saat önce yapmak en iyisidir. Sabahları, her zamanki gibi, yıkayın ve makyajınızı uygulayın.

 

Hint Yağının Faydaları Nelerdir Hint Yağı Ne İşe Yarar

 

Hint Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Hint yağını, avucunuza bir miktar alın ve saçlarınızın kökten uca kadar yağı emdiğine emin olana kadar saçınıza sürün. Hint yağ biraz yoğun kıvamlı olduğundan arındırmak zor olabilir. Bu bakımdan yağı, saçınıza fazla sürmemeye dikkat edin.

Bu şekilde Hint yağını saçınızda, en az 15-20 dakika en fazla bir gece bekletin.

Saçınızı yıkarken arındırmakta zorluk çekmemeniz için, yıkamadan hemen sonra normal bir saç kremiyle saçınızı kremleyin.

Saçınızı yıkadıktan sonra sadece havluyla kurulayın. Herhangi bir kurutucu veya ısı şekillendirme aleti kullanmayın.

 

Yazarlar