Bilinçaltınızın hayatınıza etkisi

Yaşamınızda; hiçbir şeye gücüm yetmiyor, yeteneksizim, başarısızım, insanlar güvenilmez, evlenemiyorum, hep aynı tarzda insanları hayatıma çekiyorum diyerek sızlanmayı ve sürekli olarak kendinizi kurban rolünde konumlandırmayı tercih edebilirsiniz. Fakat bu yazı, size sahip olduğunuz seçim gücünüzü hatırlatmak ve inanca dönüştürdüğünüz düşüncelerinizin, hayatın size sunacaklarını nasıl değiştirdiğini ve dönüştürdüğünü anlatmak üzere kaleme alındı.

Bilinç ve Bilinçaltı

Kararlarımızı alırken, seçimlerimizi yaparken bilinçli zihnimizle hareket ederiz. Bilinçaltımız ise karşılaştırmadan, yorum yapmadan, akıl yürütmeden, düşüncelerimizi, inançlarımızı, hayallerimiz sorgulamadan olduğu gibi kabul eder. Bilinç tarafından kendisine iletilenleri gerçekleştirmeye çalışan bilinçaltı; alışkanlıkların, duyguların bulunduğu alanı oluşturarak hem ilham verir hem de yol gösterir.

İnançlarımız, duyduklarımızla, gördüklerimizle, okuduklarımızla ve hissettiklerimizle şekillenir. Düşüncelerimizle oluşturduğumuz bu inançlar; eğer olumlu bir düşünce sistemimiz varsa bilinçaltımıza olumlu telkinlerde bulunur ve yaşamımıza güzelliği, mutluluğu ve başarıyı çeker. Eğer sağlıksız bir düşünce sistemine sahipsek olumsuz inançlarımızın etkisinde kalan bilinçaltımız, bu inanç kalıplarını gerçekleştirmek için elinden geleni yapar ve bizi mutsuzluk, üzüntü, başarısızlık, yalnızlık döngülerine hapseder. İnançlar tarafından yönlendirilen bilinçaltı, öğrendiği ve alıştığı kalıpları sık sık tekrar eder. Bilinciniz neyin doğru olduğuna inanırsa bilinçaltınız onu kabul eder ve vakit kaybetmeden gerçekleştirmeye çalışır.

Olumsuz İnançlar Olumsuz Deneyimler Yaratır

Karşınıza çıkan güzellikleri, fırsatları ve olumsuzlukları bilinçaltınız tarafından aslında siz yaratıyorsunuz dediğimde ne düşünürsünüz? Düşünce tarzınız ve inançlarınız yaşamınızı yönlendirir. Bilinçaltı bir fikri kabul ettiğinde, sizi fark etmeden onu gerçekleştirmeye başlar. Geçmişten bugüne taşıdığınız size zarar veren, yalnız bırakan, inciten ve üzülmenize neden olan inançlarınız yaşamanızı alt üst eder, olumsuz ve acı verici deneyimler yaşatır. Bu sebeple sizi olumsuz etkileyen düşünceleri inanca dönüştürmeden hayatınızdan çıkartmanız ve yerine sizi mutlu edecek, güçlendirecek olumlu düşünceler koymanız gerekmektedir.

Yapamam, yeterince şanslı değilim, hayatta hep yalnızım, insanlar kötü, kimse beni gerçekten sevmiyor, her şey kötüye gidiyor, üstesinden nasıl geleceğimi bilmiyorum, asla gerçekten sevilmeyeceğim, evlenemeyeceğim, kazanamayacağım, başaramayacağım, anne/baba olamayacağım, mutlu olamıyorum, hak etmiyorum, herkes yalancı, iyi niyetli insanlar daima üzülür, yeteneksizim şeklinde uzayıp giden ve inanca dönüşen korku dolu cümleleri tekrarlarken bulduğunuz oluyor mu hiç kendinizi?

Erkeklerin hepsi aldatır diyen bir kadının bilinçaltı onu haklı çıkartmak için hayatına aldatmayı yaşam biçimi haline getirmiş erkekleri çekecektir. Borçlarımdan kurtulamayacağına ve birikim yapamayacağına inanan birinin bilinçaltı bu inancını haklı çıkartmak için elinden geleni yaparak kişinin hayatına sıkıntıları çekmeye devam edecektir. Başaramam dediğinizde bilinçaltı buna uyum göstererek yaşam boyu o konu ile ilgili başarı elde edememenize neden olacaktır, çünkü bu inançlarla bilinçaltınıza komutları siz verdiniz.

Hatırlatmak isterim ki, bilinçaltının muazzam gücünü arkanıza alarak arzu ettiğiniz şeylerden kendinizi uzaklaştıran yalnızca sizsiniz. Hayat bize sayısız fırsat sunar, ama inançlarımızı olumsuzdan olumluya dönüştürmezsek yaşamımız boyunca yalnızca geçmiş deneyimlerimizi tekrarlar, mutsuzluk içinde birinin gelip bizi kurtarmasını bekleriz. Zinciri kırmak, döngüyü bozmak yalnızca sizin elinizde.

Unutmayın, bilinçli zihninizle tercih ettiğiniz, doğruluğunu kabul ettiğiniz her düşünce gerçekleşerek, bedeninizde, yaşamınızda, ilişkilerinizde kendini gösterecek ve düşünce kalıplarınız doğrultusunda gelen deneyimleri ardı sıra yaşamaya başlayacaksınız. Amaç ve hedeflerinizin kaynağını oluşturan, size sınırsız potansiyel sunan bilinçaltınıza ilettiğiniz her düşünce önce inanca sonra deneyime dönüşerek size geri gelecek.

İnançlarınızın Neden ve Nasıl Oluştuğunu Analiz Ederek Olumlularıyla Değiştirin

İnsanlar yaşamlarını değiştirmek için içinde bulundukları durumları ve hayatı paylaştıkları kişileri değiştirmeye çalışırlar ama başaramazlar. Çünkü yaşamdaki mutsuzlukları, başarısızlıkları, çelişkileri, uyumsuzlukları, çatışmaları ve hoşunuza gitmeyen dış koşulları ortadan kaldırabilmek için öncelikle bu durumun ortaya çıkma nedenlerini bulmanız gerekmektedir!  Nedenler, bilinçaltınızı yöneten bu düşüncelerin size nereden ve nasıl geldiği ile ilgilidir. Kendinizle baş başa veya koçluk desteği alarak yaptığınız çalışmalarla bulduğunuz nedenleri, değiştirdiğinizde ve dönüştürdüğünüzde elde ettiğiniz sonuçlar da değişecektir.

İnançlar tarafından yönetilen bilinçaltının tekrarlanan döngüyü devam ettirmemesi için; inancın ne olduğunu, temelinin geçmişte ne zaman oluştuğunu, neden ve nasıl meydana geldiğini, yaşamınızın hangi dönemlerinde veya siz nasıl hissettiğinizde kendini tekrar ettiğini düşünerek bulmanız oldukça önemli bir konu. Bu çalışmaları yaptığınızda ve analiz ettiğinizde çoğu inancın zaten size ait olmadığını göreceksiniz. Bugüne taşıdığınız inançlarınızın neden ve nasıl oluştuğunu bulmadığınız takdirde, bilinçaltı sahip olduğu bu inançları haklı çıkartmak için aynı olayları tekrar tekrar yaşamanıza neden olacaktır.

Aslında bizi üzen ve acı veren durumları yok etmek oldukça basit; düşüncelerimiz değişirse yaşam döngülerimiz de değişir Sağlıklı ve olumlu düşünce kalıplarını benimseyerek yapıcı inançlar edindiğinizde bilinçaltınız buna uygun deneyimleri yaşamanız için size yardımcı olacaktır. Bilinçaltınızın sizi mutlu etmesine, desteklemesine ve güçlendirmesine izin vermek yalnızca sizin elinizde ve bunun nasıl bir güç olduğunu artık çok iyi biliyorsunuz.

Güzellikleri hayatınıza çekmek, hayatın olumlu, güçlü ve mutlu tarafında yer almak için yapıcı düşünceler oluşturarak kendinize inanmalı, zihninizde yer alan olumsuz inançların neden ve niçin orada bulunduğunu keşfederek bunları olumlularıyla değiştirmelisiniz. Siz düşüncenizi belirleyin, bilinçaltınız deneyime dönüştürsün…

 

İlişki Yaşam ve Yönetici Koçu Ayşen Tek,

www.instagram.com/_aysentek_/

      

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet