Eğer buna evet diyorsan, nelere hayır diyorsun?

Bu yazı değerinden fazla sevgi verdiğiniz, emek, para ve zaman harcadığınız için vazgeçmekte zorluk çektiğiniz tüm durumlardan özgürleşmeniz için kaleme alındı. Beklentilerinizi, hırslarınızı, güçlü görünme çabalarınızı bir kenara bırakarak düşünmenizi istiyorum; Eğer içinde bulunduğunuz, sizi mutlu etmeyen bu duruma Evet diyorsanız, Nelere hayır diyorsunuz?

Beklentileriniz, Vazgeçmenizin Önünde Engel Oluşturur

Hayatınızda sevgi, emek, para ve zaman üzerine yatırımlar yaptığınızda, verdikleriniz ile aldıklarınız arasındaki uçurum açıldığında, emeklerinizin karşılığını alamayacağınızı anladığınızda vazgeçmeyi seçenek olarak görmek yerine, içinde bulunduğunuz mevcut durumu devam ettirme isteğiniz daha da güçlenir. Geçmiş dönemlerde verdiğimiz emeklerin henüz karşılığını alamamış olmamız ve olumsuz inançlarımız tarafından yönetilen zihnimiz, vazgeçtiğimiz her şeyin bize pişmanlık olarak döneceğine bizi inandırır. Sonucunda vazgeçmekten, mevcut durumumuzu değiştirmekten korkarız.

İlişkiniz size değer katmadığında, beraber olduğunuz kişi tarafından size saygı duyulmadığında, kendinizi güvende hissetmediğinizde, hayalleriniz ve beklentileriniz birlikte olduğunuz kişi ile uyum sağlamadığında; korkularınız, o ilişkiden gitmenizi, vazgeçmenizi ve farklı seçenekleri görmenizi engeller. İlişkide aldatmalar yaşanıyorsa, evlilik gibi hala gerçekleşmeyen beklentiler mevcutsa;  geçmişte çok fazla emek verdiğini düşünen kişi, yaşadığı olumsuzluklar karşısında vazgeçmek yerine ilişkiye daha çok bağlanır. Ayrılmayı seçenek olarak görmez. Bu ilişki için çok fazla özveride bulundum, duygusal olarak hep verici oldum, hep destekledim bu yüzden bu ilişkiyi bitiremem diyerek, geçmişini ilişkiden gidememe nedeni olarak görür. Bu şekilde davranarak mevcut olumsuzluklara katlanmayı kabul ederken, hayatın kendine sunabileceği birçok güzelliğe hayır demeyi tercih eder.

Sürekli tekrarlanan hatalarla ilişki artık anlamını yitirse de geçmişte verilen emekler, gelecekte yaşanmasından korkulan pişmanlık, içinde bulunduğumuz duruma bizi hapsederek çaresiz hissettirir ve mantığı olmayan davranışlara sürükler. Düşüncesine bile dayanamadığımız,  korkularımızı tetikleyen olumsuz duyguları yaşamamak için vazgeçmeden, her şeye evet diyerek mevcut düzeni devam ettiririz. Çünkü geçmişte çok emek vermişizdir…

Yalnız kalma korkumuz, güvenilir insanların azaldığına dair düşüncelerimiz, bizi sevecek ve değer verecek yeni birinin karşımıza çıkmayacağı düşüncesi, geçmişten getirdiğimiz inançlarımız, pişman olmaktan korkmamız hayatın bize sunduğu sonsuz seçenekleri görmemizi engeller. Kısacası vazgeçmeyerek, bizi mutlu etmese de içinde bulunduğumuz durumu kabul ederek devam ettiririz. Hâlbuki ileride pişman olacağımız yanılgısına düşmeden,  kendimize verdiğimiz değer ve saygının gücü ile vazgeçtiğimizde; hapis olduğumuz karanlıktan çıkarak sonsuz seçeneklerimizin olduğunu yeniden keşfederiz.

Unutmayın, Zararın Neresinden Dönülürse Dönülsün Kardır

Gerçekleştirdiğiniz finansal yatırımlarınızı da maliyeti ile değerlendirdiğinizde bağlanma ve vazgeçememe durumu kendini gösterir. Finansal işlemlerde veya diğer yatırımlarda yaşadığınız kayıp ne kadar büyükse, o yatırımı elden çıkartmak ve farklı alternatiflere yönelmek o kadar zordur. Hisse senedinin fiyatının düşmesi ve mevcut piyasanın bu düşüşün bir süre daha devam edeceğini desteklemesine rağmen yatırımcı o hisseleri elinden çıkartmaz. Yükselen trend içerisinde olan farklı yatırımları alternatif olarak görmeyerek elindeki finansal yatırıma sıkı sıkıya bağlanır.

Bu durum iş hayatı için de geçerlidir. Yatırım yaptığınız proje veya kampanyadan beklenen maddi karşılığı belirlediğiniz süre içerisinde alamadığınızda da süreç aynı şekilde devam eder. Reklamları durdurup, sunulan ürünü farklılaştırmak veya ihtiyaca uygun şekilde güncelleyip yeniden yola çıkmak yerine, bu iş için geçmişte harcanan para, zaman ve emek göz önüne alınır. Artık geri dönemeyiz, düşüncesiyle,  istenilen amaçlara ulaşılamayacağı bilinse de sonuna kadar gidilir. Fayda getirmeyecek yatırımdan dönemeyen yönetici bu şekilde davrandığında itibarını kaybedeceğini düşünür. Zararın neresinden dönülürse kardır demek yerine karşılığını alamayacağı yatırımları yapmaya devam eder.

Daha Mutlu Bir Yaşam İçin Kendinize Sorun

Yaşamımızda verdiğimiz her kararın ardında bir risk mevcuttur. Geçmişte zamanınızı, emeğinizi,  paranızı, sevginizi, ilginizi, bilginizi ne kadar harcasanız da, önemli olan şu anda ne ile karşılaştığınız, ne yaşadığınız ve ne hissettiğinizdir. Gelecek için doğru değerlendirmeler yapabilmenin yolu bugünü iyi analiz edebilmekten geçer.  Evet diyerek kendimiz için nelerin kalmaya değer olduğunu ve nelerden vazgeçmemiz gerektiğini belirleyebilmek ve bu doğrultuda aksiyon almak bizi özgürleştirir. Hak ettiğiniz o mutlu yaşamı elde edebilmek için kendinize sorun lütfen;  Eğer buna evet diyorsam, nelere hayır diyorum?

 

İlişki Yaşam ve Yönetici Koçu Ayşen Tek,

www.instagram.com/_aysentek_/

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet