Yönetici koçluğu ile iş hayatınıza değer katın

Günümüz piyasa koşulları, değişen zaman, gelişen şartlar ve artan rekabet doğrultusunda varlığınızı ortaya koyabilmek, rakiplerinizle baş edebilmek, kaydettiğiniz ilerlemenin yanı sıra ekibinizin ve şirketinizin performansına katkı sağlayarak, fark edilir bir başarı elde edebilmek,  üretken ve tatmin edici bir iş hayatı yaratabilmek için yönetici koçluğu desteği almanın artık bir ihtiyaç olduğunu belirtmek istiyorum. Tabii farkındalığını arttırmak, değişmek ve gelişmek isteyen yöneticiler için…

İşinizi çok sevmeniz, çok çalışmanız sizi muhakkak belirli bir noktaya kadar getirecektir ancak bu durum sürdürülebilir başarı için yeterli değildir.  Koçluk desteği, duygusal zekanızı geliştirerek, sahip olduğunuz mevcut liderlik özelliklerinizi ortaya çıkarmanıza katkı sağlar. Bu destek ile farkındalığınız artar, kendinizi keşfetme şansı elde edersiniz. Size hizmet etmeyen yönetimsel davranışlarınızı hayatınızdan çıkartır,  şirket vizyonu ile uyumlu olmayan yönetim araçlarınızı fark ederek güncelleme şansı elde eder ve geçmiş inanç kalıplarınızdan kurtulursunuz.

Korkak Yöneticilerin Genel Özellikleri

Artık hiç kimse gücü ve kontrolü tek eline almaya çalışan insanlarla çalışmak istemiyor. Ayrıca bu yönetim tarzını benimsemiş kişilerin de şirkete ve çalışanlara hiç bir katkısı bulunmuyor. Güç ve kontrolü tek eline almaya çalışan insanları korkak olarak nitelendiriyorum çünkü;  mikro yönetim yapan, karşısındaki kişiye yetki vermekten çekinen, her şeyden haberdar olmak isteyen, departmanların görev tanımlarını ve diğer yöneticilerinin yaptığı işleri  küçümseyen, sarkastik tavırlar içinde hareket eden tüm yöneticilerin yoğun bir yetersizlik duygusu içinde olduklarını ve yetersizlik duygusunun yarattığı korku ile bu şekilde baş ettiklerini düşünüyorum.

Çünkü gerçek anlamda yöneten kişi, öncelikle kendi duygularını yönetme gücüne sahiptir. Çalışma arkadaşlarının ele aldığı işleri ve projeleri en ince ayrıntısına kadar yönetme yanılgısına düşmez. Ekibinde yer alan güçlü performansa sahip kişileri değersizleştirmeye çalışmaz. Bu şekilde davranan yöneticilerin öncelikle kendi dünyalarını keşfetmeleri, korku ve yetersizlik duygularının kaynaklarını bulmaya yönelmeleri gerekmektedir.

Huzur, Güven ve Başarı İçeren Çalışma Ortamı Yaratmak

Kendini benim ayna olma gücüme bırakan yönetici, geçmiş inanç ve yargıları üzerinde çalışma şansı elde eder, güçlü yönlerini fark eder, liderlik yetkinliklerini keşfederek kendine olan güvenini arttırır. Kendine güvenen yönetici artık ekibine de güvenmeye başlar. Ekibine alan açarak, onların başarılarına katkıda bulunarak; huzur, güven ve başarı dolu çalışma ortamı yaratır.

Yönetici koçlarının hedefi, kullandığı tekniklerle yöneticilerin liderlik özelliklerini ortaya çıkarmak, performanslarına katkı sağlamak, şirketlerinin vizyon ve misyonu ile koçluk alan kişinin hedefleri arasında denge kurmaktır. Yönetici koçluk görüşmelerinde bireyin gelişimine sağlanan katkıya paralel olarak şirketin rakamlarına katkı sağlanması hedef alınmaktadır.

 

İlişki Yaşam ve Yönetici Koçu Ayşen Tek

www.instagram.com/_aysentek_/

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet