Geri Dön

Isı değişikliklerinden etkilenmemenin yolları

Mevsim geçiş dönemleri grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanma olasılığının yükseldiği zamanlar oluyor. Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları ısı farklılıklarının yaşandığı dönemde hastalıklardan korunmak için tüyorlar veriyor.

Isı değişikliklerinden etkilenmemenin yolları

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte yaşanan ısı değişimlerine dikkat etmek gerekiyor. Çünkü mevsim geçişleri hastalığa yakalanma olasılığının en çok olduğu dönem oluyor. Entegre sağlık hizmetlerinin uzman ismi Acıbadem Mobil Sağlık’ın uzmanları bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi veriyor ve uyarıyor.

Bağışıklık sistemi zayıflıyor

Ani değişen hava şartları vücudun bu değişime alışmasını zorlaştırıyor ve vücudun strese girmesine yol açarak bağışıklık sistemini zayıflatabiliyor. Zayıflayan bağışıklık sistemi, vücudun bakteri ve virüslere karşı savunmasız kalmasına ve birtakım hastalıkların oluşumuna zemin hazırlanmasına neden oluyor. Mevsimsel değişiklikler doğrudan hastalık nedeni olabildiği gibi hastalıklara zemin oluşturabiliyor, hastalıkların yayılmasına neden olabiliyor ya da mevcut hastalıkların seyrini ağırlaştırabiliyor.

Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları bu durumdan özellikle kronik hastalığı olanların, çocukların, yaşlıların, gebelerin ve immun sistemi zayıflamış olanların etkilendiğini vurguluyor. Mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemi daha zayıf olanlar, ısı değişimlerine karşı daha hassas oluyorlar. Bu dönemde görülebilen grip salgınları, özellikle kronik hastalığı olan kişiler için daha fazla risk oluşturuyor. Grip, bu hastalarda çok daha hızlı ilerleyerek zatürreye dönüşebiliyor ve zatürre gerekli önlemler alınıp zamanında doğru şekilde tedavi edilmezse ağırlaşarak ölüme sebep olabiliyor.

Diyabet hastaları kan şekerlerine dikkat etmeli

Soğuk havalar daha az hareket edilmesine neden olarak özellikle diyabet hastaları gibi egzersizin önemli olduğu hasta gruplarında daha da önemli bir problem oluşturuyor. Ayrıca diyabet hastalarında soğuk hava ile beraber soğuk algınlığı ve grip ile beslenme ve egzersizde meydana gelen değişiklikler kan şekerinin düzenlenmesini güçleştirebiliyor.

Astım atakları çoğalabilir

Hava yollarının daraldığı astım hastalarının hava yoları soğuk nedeniyle daha çok daralabiliyor. Bu durum hastaların daha zor nefes almalarına neden olabiliyor. Soğuk algınlığı veya gribe yakalanmak da astım semptomlarını daha çok ağırlaştırıyor. Soğuk hava nedeniyle iç ortamda geçirilen zamanın artması, toz ve diğer iç ortam alerjenlerine daha fazla maruz kalınmasıyla birlikte astım ataklarını tetikliyor

Ortamın nem oranı önem taşıyor

Kış mevsimi gibi vücut direncinin düştüğü durumlarda kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH) daha hızlı ilerleyip, ataklarla seyredebiliyor. KOAH hastaları için ortamdaki nem oranının çok fazla veya az olması risk oluşturuyor. Akut ataklar tamamen önlenemese de alınabilecek önlemlerle atakların ciddiyetini ve sıklığını azaltabilmek mümkün oluyor.

Romatoid artirti, psöriatik artrit ve sistemik lupus eritematozus gibi inflamatuar artritli hastalar bağışıklık sistemlerinin hem hastalık hem de tedavide kullanılan ilaçların etkisiyle baskılanmasından dolayı gribe yakalanma ya da daha ağır semptomlar yaşama olasılığı artıyor. Bu hastaların çoğunda kış aylarında şikayetler artıyor. Fibromiyalji hastalarında da, yağmurlu ve rüzgarlı hava ağrı ve diğer semptomları şiddetlendiriyor. Ayrıca beslenmede meydana gelen değişiklik ve azalan fiziksel aktivite kilo alımına neden olarak şikayetleri arttırabiliyor.

Mevsim geçişlerinde alınması gereken koruyucu önlemler

Enfeksiyonların en sık görüldüğü bu dönemleri sağlıklı geçirmek için bu hastalıklardan korunma yöntemlerini bilmek ve bu koruyucu önlemleri almak önem taşıyor. Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler konusunda yol gösteriyor.

· Öncelikle beslenme ve uyku düzenine çok dikkat edin. Vitamin ve mineral yönünden zengin mevsimine uygun besinleri tüketin. Bol ılık sıvı gıdalar, özellikle bol su tüketin. Değişen beslenme alışkanlıkları ve azalan fizik aktivite nedeniyle kilo artışı riski olduğundan kilo takibi yapın. Özellikle çocuklar, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, gebe ve emziren kadınların daha bilinçli beslenmeleri gerekiyor.

· Kıyafet seçimleri konusunda dikkatli davranın. Mevsimine uygun terletmeyecek ve üşütmeyecek kıyafetleri tercih edin.

· Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar, hapşırık ve öksürük ile havaya yayılan mikroorganizmaların solunması, solunum yolu salgıları ve el teması ile bulaşıyor. Bu nedenle soğuk algınlığına ya da gribe yakalanan kişilerle yakın temastan kaçının. Hasta kişilerle özel eşyalarınızı paylaşmayın. El hijyenine dikkat edin, ellerinizi sık sık bol sabunlu su ya da el antiseptiği ile temizleyin. Elinizi göz, ağız ve burnunuzla temas ettirmeyin. Hapşırırken ve öksürürken ağzınızı ve burnunuzu kapatın ve kullandığınız mendilleri tekrar kullanmayın.

· Toplu ulaşım araçları ile sinema, tiyatro, okul, kışla, fabrika, hapishane ve bakım evi gibi toplu yaşanılan yerlerde hastalık daha kolay yayılıyor. Bu nedenle kalabalık ya da havalandırması iyi olmayan kapalı ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun. Eğer kapalı bir mekanda bulunacaksanız ortamın temiz olduğundan ve iyi havalandırıldığından emin olun.

· Soğuk kış günlerinde dışarı çıkacaksanız, ağzınızı ve burnunuzu temiz bir atkı ile kapatın.

· Hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde mümkün olduğunca sokağa çıkmayın.

· Sigara ve alkolden uzak durun, sigara içilen ortamlarda da bulunmayın.

· Düzenli bir şekilde, vücudu zorlamadan spor yapmak bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayrıca kış mevsiminde daha endişeli ve depresif hisseden kişilerin daha iyi hissetmesini sağlıyor. Ancak soğuk hava insanlarda iç ortamda kalma isteği uyandırdığı için kış mevsiminde aktif olmak zor oluyor. Fiziksel aktivitenizi artırmak için alışveriş merkezlerinde yürüyebilir, asansör yerine merdivenleri kullanabilir, evde basit egzersizler yapabilirsiniz.

· Mevsim farklılıkları gösteren bölgelere seyahat ederken dikkat etmek gerekiyor. Isı farklılığı olan bölgeye uygun olarak gerekli önlemleri alın.

· Hemen tüm hastalıklardan korunmada stresin de önemli bir faktör olduğunu unutmayın. Bu nedenle mümkün olduğunca strese sebep olan durumlardan kaçının.

· Sürekli kullandığınız ilaçlarınızı ve düzenli doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin. Kronik hastalığınız varsa sürekli kontrol altında olun. Diyabet hastalığınız varsa düzenli kan şekeri ölçümleri yapın ve kan şekerini düzenlemekle ilgili bir problem yaşarsanız doktorunuz ile bağlantıya geçin.

· Ortam ısısı kadar nemin de optimal düzeyde tutulması özellikle KOAH hastaları için önemlidir, bu amaçla KOAH hastalığınız varsa nem cihazları kullanın.

· Soğuk algınlığı ve grip belirtilerini göstermeye başladığında tedavinin düzenlenmesi için doktorunuz ile bağlantıya geçin ve doktor tavsiyesi olmadan ilaç almayın. Özellikle antibiyotiklerin çok sık ve yanlış kullanımları bazı bakterilerde direncin artmasına neden olarak standart tedavinin etkisiz kalmasına neden oluyor. Bu nedenle bilinçsiz ilaç tüketmeyin.

· Grip mevsimine girmeden grip aşısı olun. Günümüzde grip aşıları bu hastalıktan korunmanın en güvenli yoludur. Grip aşıları Eylül ile Kasım aylarında uygulanıyor. Her yıl salgın yapan grip virüsü değiştiği için her yıl grip aşısını tekrarlamak gerekiyor. 65 yaşın üzerindekiler, kronik akciğer, kalp hastalığı ya da diyabet gibi kronik hastalığı olanlar, bakım evlerinde kalanlar ile sağlık personeli gibi risk grubundakilerle yakın temasta olanların aşılanması yararlı oluyor.

· Zatürre aşısı için doktorunuzla görüşün. Zatürre aşısı ile 5 yıl süren bağışıklık elde ediliyor.

Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Öğle saatlerinde işlerinizin ilerlemesi için çaba sarf edebilirsiniz. Ortaklı para konuları gündeminizi etkileyebilir. Endişelendiğiniz konularla yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz. Yenilenmek isteyeceğiniz zamanlar yaşayabilirsiniz. İlerleyen saatlerde dikkatiniz dağınık olabilir. Parasal açıdan yeni kararlar almamaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Açık düşmanlara karşı tedbirli olmanız gereken zamanlar var. Sabah saatlerinde uğraştığınız işlerde başarılı olmak için çaba sarf etmeniz gerekebilir. İlerleyen zamanlarda olaylara daha sezgisel yaklaşabilirsiniz. Akşama doğru ise arkadaşlarınızla sohbet edeceğiniz yerlerde olmayı tercih edebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki karşılaştığınız engeller gündeminizi etkileyebilir. Sabah saatlerinde yönünüzü belirlemek isteyebilirsiniz. Öğlenden sonra hayallere kapılacağınız zamanlar olabilir. Dikkatinizi toparlamakta zorlanabilirsiniz. İşlerinizi aksatmamaya özen göstermelisiniz. İlerleyen saatlerde zevk aldığınız işlerle uğraşmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Aşk ve yaratıcılık konusunda bugün sezgilerinizi kullanabileceksiniz. Sabah saatlerinde işlerinizi netleştirmek için planlama yapmak isteyebilirsiniz. Gün içinde güzel şeyler için harcama yapabilirsiniz. Abartıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Akşam saatlerinde sevgilinizle keyifli zamanlar geçirmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailevi konularda kendinizi çok daha iyi ifade edebilirsiniz. Yeni kararlar alıp, ilerleyebileceksiniz. Babanıza ait konular gündeme gelebilir. Öğle saatlerinde daha sezgisel olabilirsiniz. Karşılaştığınız olaylara karşı iç sesinizle yaklaşmalısınız. İlerleyen zamanlarda arkadaşlarınızla birlikte olmak size keyif verecektir. Yeni organizasyonlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hareketli bir gündesiniz. İş hayatınızda yazışma ve konuşmanın yoğun olduğu zamanlar var. Uğraştığınız işlere yön kazandırabilir, sağlam olması için uğraş verebilirsiniz. İlerleyen saatlerde hayallere kapılmanız olası. İşlerinizi aksatmamaya özen göstermelisiniz. Akşam saatlerini yakın çevrenize ayırabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi konularla ilgili dalgalanmalar gündeminizi etkileyebilir. Uğraştığınız konularda engelleri aşabilirsiniz. Sorumluluklarınızın artması söz konusu olabilir. Öğlen saatlerinde kendinizi daha hayalperest hissedebilirsiniz. Karar almak için uygun zamanlar olmayabilir. İlerleyen zamanlarda organizasyonlar yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Niyetinizi ortaya koyup yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularla ilgilenecek zaman yaratacaksınız. Öğle saatlerinde kendinizi çok daha sezgisel hissedebilirsiniz. Hayallere kapılıp işlerinizi aksatmamalısınız. Sorumlu olduğunuz konularda çaba sarf etmek zorunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gündeminizi gizli kalmış olaylar etkisi altına alabilir. Psikolojinizi düzeltmek için iç sesinizi dinlemelisiniz. Yaşayacağınız olaylara karşı kabullenme içine girebilirsiniz. Sabah saatlerinde işlerinizle ilgili büyük bir çaba içerisinde olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerde kendinizi hapsolmuş hissedeceğiniz zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecekle ilgili beklentileriniz doğrultusunda yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. Gün içinde yapacağınız organizasyonlara sevdiklerinizi de davet edebilirsiniz. İş hayatınızla ilgili alacağınız desteklerle daha rahat ilerleyebileceksiniz. Öğleden saatlerinde uğraştığınız işlere daha sezgisel yaklaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili gelişmeler gündeminizi etkileyebilir. Hedeflere ulaşmak için çaba sarf edeceğiniz bir gündesiniz. Uğraştığınız işlerde yönünüzü netleştirmek isteyebilirsiniz. İlerleyen saatlerde kendinizi daha fazla akışa bırakmak isteyeceğini zamanlar olabilir. Gün içinde sorumlu olduğunuz konulardaki aksaklıklar keyfinizi kaçırabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak için hevesli olduğunuz bir gündesiniz. Yabancılarla ilişkileriniz gündeminizi etkileyebilir. Ruhsal olarak etkilendiğiniz konuların üzerinde araştırma yapacağınız zamanlar var. İşlerinize yeniden yön vermek isteyebilirsiniz. Keyif aldığınız kişilerle akşam birlikte olmak isteyebilirsiniz. Birlikte organizasyonlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber