Estetik Kadınlarda en çok tercih edilen estetik bu oldu: Labioplasti

Kadınlarda en çok tercih edilen estetik bu oldu: Labioplasti

17.09.2021 - 19:07 | Son Güncellenme:

Vajina iç dudak estetiği yani labioplasti, son zamanlarda en popüler estetik operasyonlar arasında. Kadınlar arasında genital estetik operasyonları arasında en üst sırada yer alan labioplasti nedir, labioplasti kimlere yapılır, ameliyattan sonraki süreçte neler yaşanır? Tüm merak edilenleri, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bülent Arıcı anlattı.

Kadınlarda en çok tercih edilen estetik bu oldu: Labioplasti

Labioplasti, genital iç dudakların düzenlenmesi için yapılan bir operasyondur. Bu da vajina iç dudaklarında büyüklük, renklerinde kararma, sarkma gibi durumların giderilmesi için uygulanır.  

Haberin Devamı

Normal şartlarda vajen girişinden 1 cm kadar çıkıntı halinde ve büyük dudaklar arasında kalan ve dışarı taşmayan iki taraflı simetrik yapılardır. Ergenlik dönemindeki hormonal nedenler, normal doğum sonrası travma, aşırı zayıf veya aşırı kilolu olma ve hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak labiumlarda görüntü değişiklikleri meydana gelmektedir.   

İç dudak estetiği (labioplasti) nedir?  

Büyük, asimetrik, düzensiz ve sarkık olan vajen iç dudakların estetik cerrahi veya medikal estetik operasyonlar ile küçültülmesi, simetrik ve güzel görünüme kavuşturulması işlemidir. Buna vajina iç dudak estetiği yani labioplasti denir.  

Ameliyattaki hedef nedir?  

Vajina iç dudağı estetiğinde amaç; sarkık, büyük, asimetrik ve düzensiz olan labiumların estetik cerrahi kesimler ve yine estetik cerrahi dikişler vasıtasıyla küçük, simetrik ve vajina büyük dudakların arasında kalan yani sarkmayan, gözükmeyen bir yapıya sahip barbie vajen görüntüsü sağlamaktır.  

Haberin Devamı

Ameliyatı kimler yaptırmalı?  

Labioplasti, en çok estetik kaygılara bağlı olarak yapılmaktadır. İç dudakların normalden iri, geniş yapıda, düzensiz ve kalın oluşu; cinsel açıdan özgüven eksiklikleri, cinsel ilişki sırasında utanma ve konsantre olamama, rahat partner ilişkisi kuramama ve hatta bu nedenle evlenememe, cinsel açıdan kendini beğenmeme, çekici bulmama, hatta kadın olarak görememe dahi sebepler arasında yer alabilir.           

Yapılma nedenleri nelerdir?  

- Kadınlarda utanma ve öz güven kaybı
- Beden algısında bozulma, kötü hissetme
- Cinsel ilişkide strese ve gerilmeye bağlı ağrı
- İlişki sonrası genital bölgede tahriş
- Tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar
- Dar giysileri giyerken sürtünme ve tahriş
- Tuvalet sonrası hijyen problemleri  

Kadınlarda en çok tercih edilen estetik bu oldu: Labioplasti

Ameliyat ve ameliyattan sonraki süreç hakkında bilgiler

Labioplasti operasyonu lokal anestezi, genel anestezi veya belden uyuşturma (spinal anestezi) eşliğinde yapılabilmektedir. Ortalama 1 saat süren bir ameliyattır. Operasyon sonrası aynı gün veya 1 gün sonrasında hasta taburcu edilir. Ameliyat bölgesinde lokal anesteziden kaynaklı yoğun bir ağrı ve acı hissi olmaz. Ameliyat sonrası ilk bir hafta hasta ilaçlarını kullanmalı, pansumanlarını aksatmamalı ve genital hijyenine dikkat etmeli. 3 gün sonrasında kontrol muayenesinin ardından hasta sosyal yaşama dönebilir. Tabii ki bu süreci evde yatarak geçirmeye gerek yoktur. Sadece uzun süre ayakta durma ve bedeninizi zorlayıcı durumlardan uzak durmanız yeterli gelecektir.   

Haberin Devamı

Klitoral hudoplasti nedir?  

Klitoral hudoplasti, klitoris üzerindeki cilt katlantılarının alınması yani klitoris bölgesinin düzeltilmesi kırışıklık ve sarkma gibi görünümlerin giderilmesiyle hoş ve estetik bir görüntü kazandıran bir operasyondur.  

Kaç çeşit labioplasti operasyonu vardır?

Labioplasti, operasyonu için farklı cerrahi ve estetik yöntemler vardır. Hangi yöntem ile uygulama yapılacağına öncelikle hastanın istekleri ve doku durumuna göre cerrah tarafından karar verilir. Doğru ve en kesin sonucu alabileceğimiz yöntemi cerrah seçer. Çeşitli labioplasti uygulamaları; V plasti, curvilinear amputasyon (parsiyel rezeksiyon), wedge rezeksiyon, lazer ile labioplasti, Z plasti, delaminasyon tekniği, yıldız labioplasti olarak sıralanabilir.  

Haberin Devamı

Cinsel hayatı nasıl etkiler?

Labioplasti uygulamasından sonra kişinin beden algısındaki düzelme, cinsel ilişkide strese ve gerilmeye bağlı ağrı, ilişki sonrasında yaşayacağı tahriş gibi cinsel sağlığını olumsuz etkileyen durumlar ortadan kalkar.  Görüntü farklılıklarının olumlu sonuçlarından ötürü yaşayacağı öz güven artışı, ilişkiye olan konsantrasyonunu artıracağı gibi orgazm işlevi de daha kolay gerçekleşerek sağlıklı ilişki yaşamasını da büyük oranda etkiler.

Yazarlar