Genel SağlıkKış mevsiminde ayak ve tırnak bakımında nelere dikkat etmeliyiz?

Kış mevsiminde ayak ve tırnak bakımında nelere dikkat etmeliyiz?

27.11.2022 - 09:58 | Son Güncellenme:

Ayaklarımız kış mevisiminde daha uzun saatler boyunca kapalı ayakkabılar içerisinde kalıyor. Pek çoğumuz da ayak ve tırnak sağlığı için yazın gösterdiğimiz özeni ne yazık ki bu dönemlerde gösteremiyoruz. Podolog Zehra Albayrak, "Eğer ayak ve tırnak bakımımıza yeterince önem vermezsek tırnak batmasından mantar enfeksiyonuna, nasırdan topuk dikenine kadar pek çok sorun meydana gelebiliyor” diyerek tavsiyelerini sıraladı.

Kış mevsiminde ayak ve tırnak bakımında nelere dikkat etmeliyiz

Ayak ve tırnak bakımlarımızın yanı sıra ayakkabı seçiminin de özellikle içinde bulunduğumuz mevsim açısından çok önemli olduğunu belirten ayak ve tırnak sağlığı uzmanı Podolog Zehra Albayrak, “Kış mevsiminde kapalı ayakkabılar giyildiği için ayaklar bu dönemlerde daha fazla havasız kalıyor, nemleniyor. Bakteri ve mantarlar en çok nemli ortamları sever ve bu durumda bu tip hastalıklar için uygun bir ortam oluşturmuş oluruz” dedi. 

Haberin Devamı

Kış mevsiminde ayak ve tırnak bakımında nelere dikkat etmeliyiz

Bu riskleri azaltmanın ya da ortadan kaldırmanın aslında birkaç dikkat edilmesi gereken şeyle mümkün olduğunu söyleyen Zehra Albayrak, daha sağlıklı ayak ve tırnaklarla sahip olmak için yapılması gerekenleri şöyle özetledi: 

Güzel ve sağlıklı ayaklar için her şeyden önce ayaklarımızın temiz olması gerekir. Ayaklarımızı her gün mutlaka yıkamalıyız. Ayaklarımızı yıkadıktan sonra parmak aralarını da ihmal etmeden çok iyi kurulamalıyız. Özellikle diyabet hastalığınız varsa ayaklarınızı kuru tutmaya çok dikkat etmelisiniz.

Banyodan çıkarken son olarak yaklarımızı tekrar yıkamalıyız ya da en azından su dökmeliyiz. Bu çoğu zaman unutulan önemli bir detay. 

Çoğu zaman banyo ya da ayak bakımları sırasında uygulanan topuk taşı ile ölü deriyi temizleme işini asla yapmamalıyız. Çünkü topuk taşı ile yüzeye çok baskı uygularız ve oradaki hassasiyeti daha da artırmış oluruz. Topuk çatlakları için kese kullanılmasını daha çok öneririm.    

Haberin Devamı

- Tırnakların sağlıklı uzaması ve güçlenmesi için çok önemli olan bakım yağlarını masaj yaparak ayaklara uygulamalıyız. Bunun için koruyucu ve besleyici yağ bazlı nemlendiriciler tercih edilebilir.

Ayak tırnaklarımızı el tırnaklarımızdan farklı olarak daha düz kesmeliyiz.  Çok derin kesmemeye dikkat etmeliyiz. Kullandığımız makas, törpü gibi aletler kişiye özel olmalı.

- Oje gibi kozmetik ürünleri kullanıyorsak bazı zamanlarda ara vermeli ve tırnaklarımızın nefes almasını sağlamalıyız.

Haftada iki gün masaj ile birlikte yapacağınız tuz peelingleri, ayakları bir süre tuzlu suda bekletmek gibi evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle daha sağlıklı ve bakımlı ayak ve tırnaklara sahip olabilirsiniz.  Burada tuzun işlenmemiş olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Tuz ile yapılan uygulamalar ayak ve tırnaklarınızı oluşabilecek enfeksiyonlara karşı da koruyacaktır. 

- Ayakkabı seçimini doğru yapmalıyız. Tırnaklarımızı sıkıştırmayacak ayağımızı rahatsız etmeyecek, nefes alabilen ayakkabılar tercih etmeye özen göstermeliyiz.

- Ayakkabılarımızı gün aşırı değiştirmeli ve havalandırmalıyız.

Yazarlar