Kendini sev! Sen değişince, dünya dönüşür

Tüm insanlar sevilmek, güvenmek ve kendini değerli hissetmek ister. Yaratılışımız gereği birçok duyguyu ararız. Bulduğumuz an ise bulduğumuz yerde kalmak, orayla bütünleşmek isteriz. Çünkü içgüdüsel olarak tamamlandığımızı düşünürüz.

Kişi kendini sevmiyor, değerli, başarılı hissetmiyor ve kendine güvenemiyorsa dışarıdan aldığı güzel duygular bir süre sonra yerini sevgisiz, değersiz, yetersiz veya güvensiz hissetmeye bırakabilir. Çünkü her insan sevgiyi, güveni önce kendi içinde yakalamalıdır. Bu duygular kendi içinizde yerini bulamadıysa temel duyguları ve mutluluğu sürekli karşı tarafın size hissettirmesini bekleyebilir, hissettirmediği an ise negatif enerjiye düşebilirsiniz.  Kimse daima karşı tarafın duygularını tamamlamak için çabalayamaz. Karşı taraftan daimî suretle beklenen her duygu zaman içinde iki taraf için de yorucu olabilir. Halbuki evrensel yasalar gereği içeride hissedilen her neyse dışarı yansıyan da odur. İçinizdeki kendinize olan sevginiz, kendinize verdiğiniz değer ve kendinize olan güveniniz karşı taraftan da öte tüm evrene yayılır. Size geri dönüşü ise bir mucize olur. Siz kendinizi sevdikçe, kendiniz hakkında daha olumlu düşündükçe çevrenizden duyacaklarınız da ya da etrafınıza çekecekleriniz de dönüşecektir. Çünkü frekansınız yükselmiştir. Frekans yükselmesi için artık karşı tarafın size sizin istediğiniz gibi davranması ya da söylemde bulunması gerekmiyordur. Artık öz değerinizin farkındasınızdır. Kaynak siz olduğunuz için etrafınıza yayılan frekanslarınız yüksek şekilde yayılıyordur. Böylece siz, size daha çok döndükçe her şey olumlu anlamda dönüşür.

Şimdi kendinizi daha fazla sevip, olması gereken değer ve özgüveni ortaya çıkarabilmeniz için bazı minik öneriler…

-Güne ayna karşısında kendinizi sevdiğinizi söyleyerek başlayın. Ama inanmadan, sahte bir şekilde değil gerçekten sevdiğinizi söyleyerek.

-Kollarınızı ayna karşısında yukarı kadar kaldırıp 30 saniye kadar böyle kalıp, bu gününüzün sevgi ötesi geçmesine niyet edin. Bu esnada gözlerinizin içine bakmayı ihmal etmeyin.

-Sadece kendiniz için yemek ısmarlayın. Kendiniz için hazırlanın.

-Benim için önemli değil dediğiniz her ne varsa tek tek düşünün, belki de sizin için önemli olabilecek şeyler vardır. Herkese gösterdiğiniz öncelik ve değeri kendinize de verin.

-Kendinize karşı nazik olun. Her olup biten için sürekli kendinizi suçlamayın. Elinizden gelenin en iyisini yaptıktan sonra gerisini akışa bırakın.

-Yaşamınızın her gününün bir hediye olduğunu fark edin. Dışarıdan duymak istediğiniz tüm iltifatları kendinize edin.

-Herkese elibol kendinize gelince cimri olmayın. Kendiniz için de en iyisini dileyin.

-İletişim içinde olduğunuz herkes ile minik sınırlarınız olsun. Onları sizi sevmeleri, değerli hissettirmeleri için görevlendirmeyin. Unutmayın siz zaten sevilmeye ve değer görmeye layıksınız.

-Kişilerin sizi sevmesi için özel uğraş vermeyin. Hatırlayın, siz sevdiğiniz kişileri hiçbir şey yapmamalarına rağmen sevdiniz. Sevginin şartları yoktur. Siz sizi sevdikçe etrafınızda sevenleriniz, değer gösterenleriniz artacağından bu duyguda doyum ve dinginlik enerjisi açığa çıkacaktır.

-İçinizdeki küçük çocuğu hatırlayın, mümkünse 5 yaşınızdaki sizi hatırlayın. Gözlerinizi kapatın ve ona sımsıkı sarılın. İçimizdeki çocuk sevgiye doyduğu an şu anki yaşamımızda da daha sevgi dolu oluruz. Bu egzersizi 12 gün tekrarlamak önemlidir.

-Kendinizi şımartın. Gözlerinizi kapatın ve sorun kendimi daha değerli hissetmem için neye ihtiyacım var?

-Değişiklik yapın ve bu sefer almadan verin. Karşınızdaki kişiden sevgi sözcükleri ya da davranışları görmeden siz sunun. Böylece kendinizi daha pozitif hissettiğinizi gözlemleyebilirsiniz.

-Bedeninize, ruhunuza güzel bakın. Kim bilir neler yaşadınız her şey geçti. Aynada gördüğünüz suretinize ve elinizi kalbinize koyduğunuzda bir melodi gibi hissettiren ritme teşekkür edin.

-Geçmişten bugüne kadar başardığınız şeyleri yazın ve yüksek sesle okuyun. Bu egzersiz özgüveninize ve kendinize beslediğiniz öz değere çok katkı sağlayacaktır.

-Zihninize ve bedeninize sevgi frekansını hissettirebilmenize güzel ve konforlu uyku, sağlıklı beslenme, düzenli spor yapmak katkı sağlar.

-Güne meditasyon yaparak başlamak kalp çakrasını aktive etmekte mucize katkı

-İletişim halinde olduğunuz herkese sıklıkla teşekkür edin, en çok da kendinize...

 

Kişisel Gelişim Dersleri ve Enerji Eğitmeni

Sevgi Keleş