Pozitif bir yaşam için sözcüklerimizin önemi

Ağzımızdan çıkan her söz frekansımızı doğrudan etkiler. Her kelime dalga dalga etrafımızı sarar. Öyle ki; pozitif konuştukça kendimizi daha pozitif, negatif konuştukça daha negatif hissedebiliriz. Bu sebeple olabildiğince olumlu konuşmak önemlidir. Olumlu konuşurken de bazı kelimeler vardır ki frekansınız üzerinde etkilidir. Bu kelimelere dikkat ederseniz pozitif akışınız daha güçlü olur.

Zihnimiz sahiplenerek söylenen bilgiyi hemen kabul edebilir. Örneğin; bittim ben, çok kötüyüm, başaramıyorum gibi cümle kalıplarını, durumları sahiplenip size ait olduğu ile ilgili etiketlemenizden kaynaklı zihniniz bu bilgiyi kabul ederek enerjetik olarak sizi bu bilginin frekansına çeker ve siz de kendinizi kötü, bitik ve başaramamış hissedebilirsiniz. Bunu ayna karşısında deneyebilirsiniz. Kendinize bakarak birkaç kez çok yorgun gözüküyorum deyin, fark edeceksiniz ki bir süre sonra cidden yorgunsunuz gibi gelecek. Sahiplenerek söylediğiniz her söz beden ve enerjinizde bu kadar etkiliyse o zaman hangi sözcükler size daha katkı olur ona bakalım.

-Ben güçlüyüm.

-Ben güzelim.

-Başarabilirim.

-Ben neşeliyim.

-Ben güven doluyum.

-Ben mutluyum.

-Enerjim çok yüksek.

-Kendimi beğeniyorum.

Bu örnekler daha da çoğaltılabilir. Kendinize özel olabildiğince olumlu sözcükler seçmek, bunları tekrarlamak, enerjinizi yükseltecektir. Yüksek enerjide kalmak için ise bazı sözcüklerin günlük kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin; ama sözcüğü. Her ama demeniz ne yazık ki kendinden önce gelen cümlenin enerjisini düşürür. Ben güzelim ama, ben başarabilirim ama, ben güçlüyüm ama gibi. Her ama kendinden sonra gelen cümle ile kendinden önceki kelimelerin enerjisini aşağı çeker. Ama yerine bununla birlikte kalıbını kullanabilirsiniz. Ben başarabilirim bununla birlikte… ben güzelim bununla birlikte… gibi.

İkinci dikkat etmeniz gereken kelime ise çünkü. Her “çünkü” kendinden sonra açıklama ve detay getirir. Her çünkü gelebilecek olasılıklara karşı sizi durdurabilir. Özellikle negatif bir düşünce sonrası çünkü ile birleştirmek daha da düşük enerjiye sebep olabilir. Başaramayabilirim çünkü… güzel değilim çünkü gibi her çünkü kullanmanız gereken yerde bir saniye düşünün, negatif bir kalıbı çünkü ile detaylandırmak daha negatife sebep olur. Pozitif olan bir şeyi zihin detaylandırmaya gerek duymaz. Güzelim çünkü… neşeliyim çünkü…

Üçüncü dikkat etmeniz gereken kelime ise istemek. Bir şeyleri istediğinizde çevrenize “bende yok” enerjisi yayarsınız. Evrensel denge ise sizin yaydığınız enerjiye cevap verir. Örneğin; bir bardak su istiyorum dediğimde bende su yok bana su ver demiş oluyorum. Yaydığım enerji bende su olmadığı yönünde. Evrensel denge bu isteğimi çoğaltarak beni daha fazla su arama, daha fazla suyu dileme sürecine sokabilir. Bunun yerine seçiyorum sözcüğünü kullanmak güzeldir. Hayatınız seçimlerinizle şekillenir. Suyu seçiyorum dediğinizde evrensel denge sizde var yok demeden seçime cevap verir.

Yaşamınızı sözcüklerinizle, davranışlarınızla seçimlerinizle daha olumlu hale getirebilirsiniz. Unutmayın ağzımızdan çıkan her söz tüm evreni dolaşarak bize geri gelir. Bazen fark ederiz bazen de fark etmeyiz yine de akış devam eder.

 

Kişisel Gelişim Dersleri & Enerji Eğitmeni

Sevgi KELEŞ