YaşamKreşteki ihmal kuyuya düşürdü! 25 yaşına geldiğinde 1 milyon doların sahibi oldu

Kreşteki ihmal kuyuya düşürdü! 25 yaşına geldiğinde 1 milyon doların sahibi oldu

21.06.2024 - 06:51 | Son Güncellenme:

37 yıl önce ABD'nin Teksas eyaletinde henüz 1 yaşındayken Jessica McClure'un başına trajik bir olay geldi. 58 saat boyunca tüm ülkenin takip ettiği kurtarma operasyonu dilden dile dolaştı. Olayı yakından izleyenler ise milyonlarca dolar bağışta bulunarak Jessica'nın geleceğini inşa etti.

Kreşteki ihmal kuyuya düşürdü 25 yaşına geldiğinde 1 milyon doların sahibi oldu

Derleyen: Betül Yasemin Keskin / Milliyet.com.tr - 26 Mart 1986 yılında ABD'nin Teksas eyaletinde yalnızda bir yıl sonra ülke çapında tanınacak bir kız çocuğu dünyaya geldi. Anne ve babası ona Jessica adını verdi. Jessica McClure oldukça sağlıklı bir bebekti. Sıradan bir ekim sabahında takvimler 1987 yılını gösterdiğinde Jessica McClure'un başına akıllara durgunluk veren o olay geldi. Günlerce süren mücadelenin sonunda kurtarılan Jessica'ya dönemin başkanı George H.W Bush'tan Amerikan halkına kadar herkes sahip çıktı ve adına bağış yaptı. 25 yaşına geldiğinde ise hayatındaki ikinci dönüm noktasına geldi.

Haberin Devamı

Kreşteki ihmal kuyuya düşürdü 25 yaşına geldiğinde 1 milyon doların sahibi oldu

Jessica'nın annesi Reba Cissy McClure küçük kızını yanına alarak 14 Ekim sabahı kreş işleten ablasının yanına gitti. Jamie Moore, Midland, Teksas'taki evinde lisanssız bir kreş işletiyordu ve evinde 8 çocuğa bakıyordu. O gün için küçük Jessica da oradaydı ve annesinin gözetimindeydi. Cissy küçük kızını gözünün önünden ayırmasa da bir anda dikkati dağıldı ve birkaç dakikalığına Jessica'yı kendi haline bıraktı. İşte ne olduysa tam da o anda oldu. Teyzesinin kreşinde bahçede kendi kendine oynayan Jessica McClure bir ihmal sonucu düştüğü kuyuda tam 58 saat boyunca hayata tutunmaya çalıştı.

6,7 METRE DERİNE DÜŞTÜ

Jessica McClure birkaç dakikalığına kendi başına kaldığı o kısacık zamanda teyzesinin evinin arka bahçesinde bulunan kapağı açık bir kuyuya doğru yürüdü. Genelde kuyunun üstü kapalı olurdu ancak o gün muhtemelen diğer çocuklardan biri kapağını kaldırmıştı. Bu dikkatsizlik Jessica'nın o kuyunun içine düşmesine sebep oldu. Henüz bir yaşındaydı ve düştüğü kuyunun derinliği 6,7 metre, çapı ise yalnızca 20 santimetreydi.

Haberin Devamı

Küçük Jessica kuyunun en derinlerine düşmüş ve orada sıkışmıştı. Annesi ve teyzesi durumu fark eder fark etmez yanına koştu hemen yetkilileri çağırdı. Kurtarma ekipleri ne kadar uğraşsa da başaramadı. Bebek Jessica'nın yaşayıp yaşamadığını öğrenebilmek için kuyuya mikrofon gönderen ekipler bebek Jessica'dan ses duyunca var gücüyle onu oradan sağ bir şekilde çıkarmak için çabaladı. 

Kreşteki ihmal kuyuya düşürdü 25 yaşına geldiğinde 1 milyon doların sahibi oldu
Bebek Jessica başkan George H.W Bush ve ailesiyle birlikte

Bebek Jessica'nın kurtarılma operasyonunda normalde yere telefon direkleri dikmek için kullanılan bir makine olan fare deliği teçhizatının kullanılması gerekti. Bu gerçekten olağanüstü derecede zorlu bir kurtarma göreviydi.

KUYUYA PARALEL KUYU AÇILDI

Kurtarma ekiplerinin kuyuya paralel derin bir delik açması ve ardından ikisi arasında yatay bir tünel açması gerekti. Bu tünel, Jessica'nın kuyunun içinde mahsur kaldığı yerin yaklaşık 60 cm altında açıldı. Yan tüneli delmek çok zaman aldı çünkü matkaplar karşıya geçmek için değil aşağı inmek üzere tasarlanmıştı. Jessica'nın içinde bulunduğu kuyu kurtarma operasyonunun kolayca yürütülmesine tamamen engeldi.

Haberin Devamı

Operasyon süresince kuyuya oksijen pompalandı ve yetkililer ağlayan küçük çocuğu rahatlatmaya çalışırken kuyunun başından onun için şarkılar, tekerlemeler söylemeye devam ediyordu. Jessica'nın kendini yalnız hissetmemesi için ellerinden geleni yapanlar onu kurtaracakları inancını hiç kaybetmeden çalışmalara devam etti.

Kreşteki ihmal kuyuya düşürdü 25 yaşına geldiğinde 1 milyon doların sahibi oldu

Jessica'yı kurtarma operasyonu Amerika'nın ilk ve o zamanlar tek 24 saat haber ağı olan CNN'de canlı olarak yayınlandı. O günlerde bu olayın tüm halkı derinden etkileyen bir olay olduğu konusunda herkes hemfikirdi. Pek çok kişi Bebek Jessica'nın hikayesinin haber medyası tarihinde bir dönüm noktası olduğunu ve '24 saat haber' dünyasının gerçekten başladığı zaman olduğunu söylüyor.

OPERASYON TAM 58 SAAT SÜRDÜ

İşçiler önce Jessica'nın kuyunun daha derinlerine düşmesini önlemek için kuyunun altındaki endüstriyel balonları şişirdiler. Daha sonra Robert O'Donnell adındaki bir sağlık görevlisi yeni açılan kuyuya paralel, taş tünelden geçerek küçük kızı kuyudan çıkardı. Tam 58 saatin sonunda hiç ara vermeksizin devam eden kurtarma operasyonu başarıyla tamamlandı. Henüz 1 yaşındaki minik Jessica 20 metrelik kuyunun derinliklerinden gün yüzüne çıkarıldı. Jessica'yı şafttan daha kolay geçirebilmek için vazelinle kapladı ve çıkarır çıkarmaz onu delikten çıkarıp ambulansa taşımak için bekleyen başka bir sağlık görevlisine teslim etti.

Haberin Devamı

Olay yerine gelen sağlık ekipleri minik Jessica'yı hemen hastaneye kaldırdı. Yapılan tetkiklerin sonucunda kuyunun derinindeki 58 saatlik pozisyonu sebebiyle Jessica'nın ayak parmaklarından biri sıkıştı ve kangren oldu. Doktorlar ne yazık ki o parmağı kurtaramadı ve kesmek durumunda kaldı. Ancak Jessica'nın başka hiçbir sağlık sorunu yoktu. Bebek Jessica'nın kurtarıldığı anı canlı canlı televizyonlardan takip eden halk derin bir nefes aldı. Eski ABD Başkanı Ronald Reagan'ın daha sonra söylediği gibi: "Amerika'daki herkes Jessica'nın vaftiz annesi ve vaftiz babası oldu".

Kreşteki ihmal kuyuya düşürdü 25 yaşına geldiğinde 1 milyon doların sahibi oldu

Bebek Jessica ergenlik yaşına kadar ayak parmağından dolayı yaklaşık 15 ameliyat geçirdi.

MİLYONLARCA DOLAR BAĞIŞLANDI

Jessica McClure'un kurtarılmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen yaşanan bu olay ulusal bir sansasyon haline geldi. McClure ailesi, dünyanın dört bir yanından kartlar ve hediyeler aldı. Jessica, 1989'da Başkan George H.W Bush ile tanışmak için Beyaz Saray'a bile gitti. Dünyanın dört bir yanından insanlar, Bebek Jessica için bir vakıf fonuna katkıda bulunarak, 25 yaşına geldiğinde erişebileceği toplam 1,2 milyon dolar (39 milyon 409 bin lira) bağışladı.

Haberin Devamı

McClure, 2006 yılında Daniel Morales adında bir adamla evlendi, iki çocuğu oldu ve Teksas'taki bir ilkokulda öğretmen yardımcısı oldu. Adına yapılan bağışları ise 2008 yılında aldı. Jessica McClure bebekken yaşadığı bu olayı 5 yaşına kadar hiç hatırlamadı. Büyürken medyada gördüğü fotoğraflardan ve etrafındaki kişilerden duyduğu hikayesinden etkilendi. Ailesi ona yaşadıklarını anlayabileceği şekilde anlattı. Yıllar içinde Jessica hikayesinden de bir zamanlar herkesin onun kurtarılması için dua etmesinden oldukça mutluydu.

Kreşteki ihmal kuyuya düşürdü 25 yaşına geldiğinde 1 milyon doların sahibi oldu
Jessica McClure eşi ve iki çocuğuyla birlikte

Şimdilerde hikayesi çok nadir kişiler tarafından biliniyor. Eşi ve iki çocuğuyla mutlu bir hayatı olan Jessica McClure adına yapılan bağışlarla Teksas'ın Midland bölgesinde satın aldığı evde oturuyor.

Yazarlar