Geri Dön

Meme implantı taktırırken bunlara dikkat edin!

Son dönemde bir meme implantı markası ile ilgili yaşanan skandal, meme implantı taktırmış olan ya da taktırmak isteyen kadınları kuşkuya düşürdü.

Meme implantı taktırırken bunlara dikkat edin!

Pek çok kadın “Acaba benim meme implantım da risk taşıyor mu ya da taktıracağım meme implantı ne kadar güvenli?” diyerek doktoruna koştu. Eskiden meme implantı ameliyatları öncesinde çoğu kadının en önemli kriteri kendisini iyi bir plastik cerraha teslim etmek iken artık taktıracağı meme implantının kalitesini, belgelerini sorgular oldu.

Plastik cerrahi uzmanı Opr. Dr. Oygar Aytekin, kadınların meme implantı taktırmadan önce şunlara dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor:
Elbette sizin için en uygun meme implantını doktorunuz ile birlikte seçmeniz en doğrusudur. Bununla birlikte kaliteli bir meme implantında olması gereken bazı özellikler vardır:

1. Tıbbi bir malzemede bulunması gereken en üst düzeyde güvenlik standartlarına ve üretim teknolojisine sahip olmalıdır.
2. Dünyaca bilinen, denenmiş, CE onaylı bir ürün olmalıdır.
3. Hem kullanıcıya hem de ürünü uygulayacak olan hekime belgelenmiş bir güvence sunmalıdır.

Oygar Aytekin meme implantları ile ilgili en çok merak edilen soruları cevapladı:


İmplant operasyonu için uygun adaylar kimlerdir?
Meme implantı denince ilk olarak ergenlik sonrası ulaşmış olduğu meme büyüklüğünü ve/veya biçimini yeterli bulmayan, sahip olduğu meme hacmini ve görünümünün estetik amaçlı olarak düzeltilmesini isteyen kadınlar akla geliyor, ancak meme implantları aynı zamanda memesinin tamamı veya büyükçe bir kısmı operasyonla alınan veya doğuştan her iki meme arasında boyut ve şekil farkı, yani asimetri olan kişilere de uygulanıyor. Burada 18 yaşını geçmiş, meme gelişimi tamamlanmış kişilerden söz ediyoruz.

Ya sonuçtan memnun kalınmazsa?
Elbette böyle bir risk var. Ancak bu riskin hayli düşük olduğu söylenebilir. Çünkü ülkemizde meme implantı yapan her Plastik Cerrah tartışmasız olarak hastasının nasıl bir meme yapısına kavuşmak istediğini operasyon öncesi ayrıntılı bir sorgulama ve detaylı ölçümler yardımıyla belirliyor, dolayısıyla ameliyat masasından sürprizle kalkma olasılığı çok düşük. Hatta sahip olmak istediğiniz meme formunu önceden bilgisayar yardımıyla görselleştirip 3 boyutlu hale getirmek de mümkün. Yine bilincinde olunması gereken bir gerçek şu ki, her kişiye, istediği her şey yapılamaz. Bu, meme için de geçerlidir. Bilgisayar ortamında görüntülenen her şeyi canlı dokuda gerçekleştirmek maalesef mümkün değildir. Örneğin halk arasında “tahta göğüs” olarak tarif edilen bir bayana, tek bir ameliyat ile “D cup” meme yapmak hayal olacaktır. Tabii ki isabetli sonuçların elde edilmesinde hekimin öngörüleri hastanın isteklerinden daha önemli bir rol oynuyor. Yani istediğiniz meme görünümü için nasıl bir implant takılması gerektiği, ve bunun yaşamınızı nasıl etkileyeceğini doktorunuz her zaman sizden daha iyi bilecek durumdadır, buna emin olabilirsiniz. Ancak yine de memnun kalmazsanız her zaman geri dönüşün mümkün olduğunu da eklemem gerekir.

Yani kişi istediği her memeye sahip olamaz mı?
Eğer beklentiler makul çerçeveler içerisindeyse, kişinin ameliyat sonrasında mutsuz olması için hiçbir sebep olamaz. Bu ameliyat ile hedeflenen, elbette memeyi daha büyük hale getirmektir. Ancak burada estetik ölçülerin ne kadar dışına çıkılacağı, hekim-hasta ilişkisi dahilinde değişebilir. Ben, ister dudak olsun ister meme, sonuç estetik olmayacaksa işlem yapmayı reddediyorum. Çünkü amacım “büyük” değil, güzel ve doğal bir meme yapmak.

Bununla birlikte, sorunuzun cevabı aslında “evet”. Kişi, ancak vücut yapısının izin verdiği bir memeye sahip olabilir. Sırt üstü yattığınızda memenize bakın, göğüs kafesinizin üzerine düşmüş büyük bir damla gibi durur.Bunun tabanı daireseldir ve belli ölçüleri vardır. Meme başı da bu damlanın tepesinde duran bir noktadır ki, meme başının göğüs kafesine uzaklığı, memenin yüksekliği yani projeksiyonudur.

Mevcut implantların tabanı yuvarlak veya ovaldir. Aynı tabana sahip implantların farklı projeksiyonlar sağlayan çeşitleri vardır. Kullanılacak olan implantın tabanının yuvarlak mı, oval mi olacağını, yuvarlaksa çapının, oval olacaksa eninin ve boyunun ölçülerini sadece ve sadece göğüs kafesiniz belirler. Kullanılacak implant tabanı belli olduktan sonra da hangi projeksiyonlu implant olacağını ise cildinizin yapısı ve gevşekliği tayin eder.

Kısacası, bilgisayarda görsel olarak göğüs kafesinizin üzerine hangi memeyi yapıştırırsanız yapıştırın, vücudunuz izin vermeyecekse olacak şey değildir bu…

En büyük memnuniyetsizlik sebebi nedir?
İnsan gözü çok çabuk alışıyor. Kendini hep (daha) küçük memeleriyle tanımış olan şahıs, ameliyattan sonraki haline alışıncaya kadar, büyüklüğü biraz yadırgayabiliyor, alışınca da “daha büyük olsun” diye düşünmeye başlıyor.

Asimetri de can sıkıcı olabiliyor. Hiç kimse %100 simetrik değil. Örneğin göğüs kafesinin bir tarafı diğerine göre daha önde, meme altı oluğu veya memelerin koltuk altı uzantıları birbirinden farklı olabiliyor. Özellikle meme başları asimetrik olabiliyor. Dikkat ederseniz birçok erkekte de meme başları farklı yüksekliklerde oluyor. Memeler küçükken yarım ila bir santimetre olan seviye farkı göze batmazken, büyütüldüğünde bu fark, dikkat çekecek hale gelebiliyor. Bunu şöyle örnekleyebiliriz, bir balonu hafifçe şişirin ve üzerine iki nokta koyun. Sonra balonu daha fazla şişirin, göreceksiniz ki noktaların arasındaki mesafe de artmıştır.

Asimetri demişken, bazı hastalarımın omuz uzunlukları birbirinden 2 cm kadar farklı olabiliyor. Bu ortalama 12 cm uzunluğunda bir omuz uzunluğunda %16’ya tekabül eder ki küçümsenecek bir oran değildir. Böyle kişilerde tamamen simetrik memeler yapsanız da görüntünün bütünlüğünde bir asimetri her zaman için var olacaktır.

Bir sorun da meme başlarının pozisyonlarıdır. Genelde büyütme yaparken, bariz olarak daha aşağıda kalan meme başını daha yukarı alarak eşitleyebiliyoruz. Ancak seviye farkına ek olarak çok dışa dönük meme başlarınının yerlerini değiştirmek çok mantıklı olmayabilir. Çünkü implant yerleştirmek için derinden gelen besleyici damarı kesmek zorundayız. Bir de yerini değiştirmek için meme başının çevresini kestiğimizde, meme başının beslenmesi bozulabilir.

Kaliteli bir meme implantının özellikleri nelerdir?
Kaliteli bir meme implantı her şeyden önce tıbbi malzemeler için olmazsa olmaz olan “medical grade” denilen özelliklere sahip silikondan yapılmış, belirli üretim ve kalite standartlarına sahip bir malzeme olmalıdır. Şunu kastediyorum, günlük yaşamın herhangi bir alanında, örneğin inşaatlarda kullanılan silikon da kaliteli ve yumuşak bir silikon olabilir ama medical grade değildir, yani biyolojik olarak uyumluluğu güvence altında değildir, bu nedenle de bir tıbbi malzeme olamaz, yani CE sertifikasına sahip olamaz..

Yani bir meme implantının medikal gereç sınıflamasına mı dahil olması gerekiyor?
Elbette. Tıbbi malzeme tanımı gereği hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan, vücutta herhangi bir değişime yol açmayan fakat kendisi değişime uğrayabilen ürünlerdir. Yani vücutta kontrol edilemeyen bir değişime neden olabilecek herhangi bir gereç, tıbbi malzeme olamıyor. FDA gibi otoritelerin belirleyici yönergeleri var, meme implantı yapılabilecek bir silikonun hangi fiziksel ve kimyasal özeliklere sahip olması gerektiği önceden belirlenmiş durumda, kırılganlığı, esnekliği belirli standartlara bağlı. Dolayısıyla tıbbi malzeme sertifikası verilmesine aracı olan otoriteler de bu düzenlemeleri esas alıyorlar. Bizim implante ettiğimiz markaların yapımında kullanılan silikon hammaddesi örneğin Amerika’da FDA tarafından onaylanmış bir üretim süreciyle üretiliyor, yani medical grade silikon kullanılıyor. Medikal grade olmayan bir silikon çok benzer fiziksel özellikler sergileyebilir, ancak biyolojik olarak uyumlu olup olmadığı belirli değildir, çünkü üretim öncesi test edilmemiştir.

İmplantın bunun dışında bir özelliğe sahip olması gerekiyor mu?
Bir tıbbi malzeme olması tabii ki tek başına yeterli değildir. Bilinen, denenmiş bir ürün olmalıdır. Bu, implantın takıldıktan sonra doğal bir görünüm sağlamasında, yıllar boyunca varlığının unutularak kullanılmasında önemli bir etkendir. Yine kendi kullandığım bir markadan örnek vereceğim, bu marka tarafından üretilen ilk meme implantı 1965’de hastaya takılmış ve yıllarca kullanılmış, o zamanın koşullarına göre üretilmiş olduğu halde şu anda üretilmekte olan birçok implanttan daha kaliteli ve dayanıklı. İmplantı üreten Plastik Cerrah Dr. Arion, dünyada içi su ile doldurularak şişirilebilen ilk silikon implantın mucidi. Hatta bu teknoloji Amerika’ya Fransa’dan Dr. Arion tarafından satılmış.

Silikon implantlar yıllar içinde nasıl bir teknolojik değişim gösterdi?
İmplantların silikon esaslı bir “zarf”ı var, yani silikondan üretilmiştir. Bu zarfın yapımında kullanılan silikon bileşimler yıllar içinde daha esnek, daha sağlam ve olası bir sızmayı engelleyecek hale getirildi. Zarfın yüzeyi, eskiden düz idi. Şimdiyse “tekstüre” dediğimiz pürüzlü yüzey ve bazı markalarda farklı kaplamalara sahip oluyorlar. Bu yüzey yapıları sayesinde doku uyumlulukları artmış, kapsül kontraktürü riski azalmıştır. Dolguyu oluşturan silikon da eskiden sıvı yapıdaydı. Artık dolgu olarak, “silikon yoğun jeller” kullanılmaktadır. Bunlar bildiğiniz jöle pastalar gibidir yani kesilince akmaz ve şeklini korur.

Peki, takılacak olan implantın güvenilir bir implant olduğundan nasıl emin olunabilir?
Bu konuda doktorunuza güvenebilirsiniz. Doktorunuz ameliyatınızda mutlaka medical grade silikon’dan üretilmiş bir tıbbi malzeme kullanacaktır. Bir kullanıcının dikkat etse bile ayrımına varamayacağı bazı detayları doktorunuzun atlamayacağından, iyice sorgulayacağından emin olabilirsiniz. Vücudunuzda yıllar boyu taşıyacak olduğunuz bir materyalden söz ediyoruz, ürünün güvenilirliği mutlaka birinci planda olmalıdır.

İmplantın akma ya da patlama riski var mı?
Medikal grade silikondan üretilmiş bir implant ortasından kesilse bile akmaz, sadece ikiye ayrılır, çünkü üretim süreci gereği içine konan silikon jelin yapısı sıvı hale gelip akmasına engeldir, bu nedenle akması ya da patlaması sadece çok büyük sayılabilecek fiziksel baskıya veya yırtılmasına neden olabilecek bir delinmeye bağlıdır. Bunu düşünmek bile tatsız, çünkü kaliteli bir implantın patlamasına ya da akmasına neden olabilecek fiziksel etki insan vücudu için öldürücü düzeyde yıkıcı olabilir. Akma ve patlama konusunda belirtilmesi gereken önemli bir nokta da biraz evvel bahsetmiş olduğumuz zarf meselesidir. Markalar arasındaki farklardan biri de bu zarftaki katman sayısıdır. Bu, elbette ürünün fiyatına yansırken, bazı markaların neden ucuz olduğunu açıklar.

Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Öğle saatlerinde işlerinizin ilerlemesi için çaba sarf edebilirsiniz. Ortaklı para konuları gündeminizi etkileyebilir. Endişelendiğiniz konularla yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz. Yenilenmek isteyeceğiniz zamanlar yaşayabilirsiniz. İlerleyen saatlerde dikkatiniz dağınık olabilir. Parasal açıdan yeni kararlar almamaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Açık düşmanlara karşı tedbirli olmanız gereken zamanlar var. Sabah saatlerinde uğraştığınız işlerde başarılı olmak için çaba sarf etmeniz gerekebilir. İlerleyen zamanlarda olaylara daha sezgisel yaklaşabilirsiniz. Akşama doğru ise arkadaşlarınızla sohbet edeceğiniz yerlerde olmayı tercih edebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki karşılaştığınız engeller gündeminizi etkileyebilir. Sabah saatlerinde yönünüzü belirlemek isteyebilirsiniz. Öğlenden sonra hayallere kapılacağınız zamanlar olabilir. Dikkatinizi toparlamakta zorlanabilirsiniz. İşlerinizi aksatmamaya özen göstermelisiniz. İlerleyen saatlerde zevk aldığınız işlerle uğraşmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Aşk ve yaratıcılık konusunda bugün sezgilerinizi kullanabileceksiniz. Sabah saatlerinde işlerinizi netleştirmek için planlama yapmak isteyebilirsiniz. Gün içinde güzel şeyler için harcama yapabilirsiniz. Abartıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Akşam saatlerinde sevgilinizle keyifli zamanlar geçirmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailevi konularda kendinizi çok daha iyi ifade edebilirsiniz. Yeni kararlar alıp, ilerleyebileceksiniz. Babanıza ait konular gündeme gelebilir. Öğle saatlerinde daha sezgisel olabilirsiniz. Karşılaştığınız olaylara karşı iç sesinizle yaklaşmalısınız. İlerleyen zamanlarda arkadaşlarınızla birlikte olmak size keyif verecektir. Yeni organizasyonlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hareketli bir gündesiniz. İş hayatınızda yazışma ve konuşmanın yoğun olduğu zamanlar var. Uğraştığınız işlere yön kazandırabilir, sağlam olması için uğraş verebilirsiniz. İlerleyen saatlerde hayallere kapılmanız olası. İşlerinizi aksatmamaya özen göstermelisiniz. Akşam saatlerini yakın çevrenize ayırabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi konularla ilgili dalgalanmalar gündeminizi etkileyebilir. Uğraştığınız konularda engelleri aşabilirsiniz. Sorumluluklarınızın artması söz konusu olabilir. Öğlen saatlerinde kendinizi daha hayalperest hissedebilirsiniz. Karar almak için uygun zamanlar olmayabilir. İlerleyen zamanlarda organizasyonlar yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Niyetinizi ortaya koyup yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularla ilgilenecek zaman yaratacaksınız. Öğle saatlerinde kendinizi çok daha sezgisel hissedebilirsiniz. Hayallere kapılıp işlerinizi aksatmamalısınız. Sorumlu olduğunuz konularda çaba sarf etmek zorunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gündeminizi gizli kalmış olaylar etkisi altına alabilir. Psikolojinizi düzeltmek için iç sesinizi dinlemelisiniz. Yaşayacağınız olaylara karşı kabullenme içine girebilirsiniz. Sabah saatlerinde işlerinizle ilgili büyük bir çaba içerisinde olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerde kendinizi hapsolmuş hissedeceğiniz zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecekle ilgili beklentileriniz doğrultusunda yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. Gün içinde yapacağınız organizasyonlara sevdiklerinizi de davet edebilirsiniz. İş hayatınızla ilgili alacağınız desteklerle daha rahat ilerleyebileceksiniz. Öğleden saatlerinde uğraştığınız işlere daha sezgisel yaklaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili gelişmeler gündeminizi etkileyebilir. Hedeflere ulaşmak için çaba sarf edeceğiniz bir gündesiniz. Uğraştığınız işlerde yönünüzü netleştirmek isteyebilirsiniz. İlerleyen saatlerde kendinizi daha fazla akışa bırakmak isteyeceğini zamanlar olabilir. Gün içinde sorumlu olduğunuz konulardaki aksaklıklar keyfinizi kaçırabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak için hevesli olduğunuz bir gündesiniz. Yabancılarla ilişkileriniz gündeminizi etkileyebilir. Ruhsal olarak etkilendiğiniz konuların üzerinde araştırma yapacağınız zamanlar var. İşlerinize yeniden yön vermek isteyebilirsiniz. Keyif aldığınız kişilerle akşam birlikte olmak isteyebilirsiniz. Birlikte organizasyonlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber