Geri Dön

Menopoz Belirtileri Nelerdir? Menopoza Girildiği İlk Nasıl Anlaşılır?

Kadın sağlığı oldukça önemlidir. Kadın hastalıklarını bilerek ona göre önlemler almak hem doğurganlığın önemli bir etkeni olur hem de kişisel sağlığı korumaya yardımcıdır. Kadınlar için menopoz dönemi de oldukça önemlidir. Menopoz belirtileri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Menopoz Belirtileri Nelerdir? Menopoza Girildiği İlk Nasıl Anlaşılır?

Menopoz kadınlarda adet kanamasının tamamen kesilerek yumurtlamanın sona ermesi ile meydana gelir. Bu bir hastalık olmamak ile birlikte sağlıklı her kadında görülebilecek doğal bir evre olarak bilinir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda adet kanamasının kesilmesi ile birlikte yumurtlama dönemi de sona erer. Bu süreçte ise menopoz ortaya çıkar. Menopoz sanıldığının aksine bir hastalık değildir. Sağlıklı kadınlarda hayatlarının bir döneminde menopoz olunur. Menopoz belirtileri genel olarak ani terleme ve yanma, baş ağrısı, uykusuzluk, yorgunluk ve sık idrara çıkma olarak bilinir.

İdrar tutamamanın da görüldüğü bu dönemde idrar yolu enfeksiyonları ve duygusal dengesizlikler de olur. Deride kuruma ve vajinal kuruluk da menopoz belirtileri arasında yer alır. Menopoz döneminde kadınların dikkatli olmaları gerekir. Özellikle de östrojen hormonu düzeyindeki azalma nedeni ile oluşan şişmanlık, kemik erimesi ve kalp damar hastalıklarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Menopoza Girildiği İlk Nasıl Anlaşılır?

Menopoz kadınlar için önemli yol ayrımlarından bir tanesidir. Özellikle ortalama menopoz olma yaşı 51 olarak belirlenmiştir. Bu yaşlarda son adet kanamaları meydana gelir. Ayrıca kadınlarda 40 yaşından sonra yumurtlama evresi daha da azalacaktır. Bu döneme klimakterium da denilir. Bu sıralarda kadınlarda adet aralıkları uzamaya başlar. Kanama miktarı azalır. Bununla birlikte gece terlemeleri ve sıcak basmaları da oluşur. Bu dönemde ise adet kesilmesi ortaya çıkmaya başlar. Ayrıca menopoz belirtileri de ortaya çıkar.

Kadınlarda aşırı terleme ve duygu değişimleri olduğunda dikkat etmek gerekir. Aşırı terleme ve deride kuruluk da görülmeye başlanır ise tüm bu belirtiler göz önünde tutulmalıdır. Bu sayede menopoza girildiği anlaşır. Ayrıca menopoz oldukça önemli bir evredir.

Menopoz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Menopoz genel olarak kadınlarının hayatının üçte birini kapsar. Bu döneme girilmeden önce tüm belirtilerin anlaşılması gerekir. Ortalama menopoz yaşı 51 olarak bilinir. Özellikle 40 yaşından önce menopoza girmek erken menopoz olarak adlandırılmaktadır. Menopoz hayatın doğal bir aşaması olarak bilinir.

Kadınlarda yumurtlama döneminin sona ermesinden sonra menopoz son derece doğal bir süreç olarak bilinir. Menopoz dönemini sağlıklı geçirmek adına sağlık çok önemlidir. Özellikle aşırı kilo fazlalığı var ise mutlaka kilo verilmesi önerilmektedir. Bu dönemde kadınların yaşam kalitesi de yükseltilmelidir.

Menopoz Döneminde Ne Gibi Bulgular Görülebilir?

Menopoz dönemindeki temel değişikliklere göre birbirinden farklı bulgular gözlenebilir. Bu bulgular da ciddiyet ile ele alınmalıdır. Özellikle ateş basması, çarpıntı ve terleme gibi bulguların yanı sıra depresyon ve halsizlik de çok sık görülür. Bu süreçte kadınlarda cinsel ilişkiye karşı istek azalabilir. Kemik erimesi de çok sık görülen semptomlar arasındadır. Kadınlarda bu dönemde damar sertliği gelişebilir. Ayrıca cinsel organda çekilme, kuruluk ve ağrılı ilişki yaşanır.

İdrar yollarında ise atrofi ortaya çıkar. Bu da idrar kaçırmaya kadar varabilir. Bu belirtiler menopoz olan her üç kadından birisinde görülebilir. Aynı zamanda ruhsal gerginlik, uykusuzluk ve unutkanlık yaşayan kadınlarda kolay sinirlenmeler de görülebilir. Bu dönem kadınlarda cinsel isteksizlik ve içe kapanma da görülür.

Menopoz Dönemi Ne Kadar Sürer?

Her kadının bünyesi birbirinden farklı olduğu için menopoz dönemi de farklılık gösterebilir. Bu süreç kişiden kişiye değişir. Bazı kişilerde menopoz dönemi daha kısa sürerken bazılarında ise uzun sürebilir. Ortalama menopoz süresi 3 ile 5 yıl arasında değişir. Ama menopoz süresi bazı kişilerde 10 yıl kadar bile sürebilir. Menopoza giren bir kadında kemik yıkımı artarken kemik kütlesinde ciddi oranda azalma yaşanır. Ayrıca üriner sistemde enfeksiyonlar da meydana gelir.

Menopoz geçiren kadınlarda kalp ve damar hastalıkları meydana gelebilmektedir. Östrojen hormonunun azalması ile birlikte bu oran da hızla artar. Bazı durumda eksilen hormonların dışarıdan yerine konulması tedavisi uygulanabilir. Tıpta buna Hormon Replasman Tedavisi ve ya HRT denilmektedir. HRT ise herkese uygulanmaz. Bunun için çok dikkat ve uzmanlık gerekir. Ayrıca vücut dengeleri de birden değişebilir. O nedenle bu bu süreci kadın doğum uzmanları yakından incelemelidir. Menopoz dönemine giren kadınlar mutlaka bir hekim kontrolünde süreci yönetmelidir.

Menopoz Başlama Süreci Nasıl Olur?

Menopoz oldukça merak edilen bir dönemdir. Kadınlar kendilerini bir sabah menopoza girmiş olarak bulmazlar. Bu süreç yaklaşık bir 20 yıl içerisinde değişikliklerin meydana gelmesi ile oluşur. Özellikle 40 yaşından sonra kadınlarda bu süreç başlamış olur. Vücutta yaşanan önemli değişiklikler ile menopoz süreci de başlar. Kadınlarda 40 yaşından sonra yumurtlama azalır. Buna bağlı olarak adet kanamaları da azalır. Ateş basmaları ve terlemeler artar.

Psikolojik olarak değişiklikler yaşanır. Bu dönemde bir yıl adet kanamasının hiç olmaması demek menopoza girildiğine dair önemli bir etkendir. Özellikle 6 aydan fazla adet gecikmesi olması halinde bu durum araştırılmalıdır. Kanda yer alan östrojen ve FSH değeri ölçülmelidir. Buna bağlı bir tanı konulabilir. Her adet düzensizliği menopoza girildiği şeklinde yorumlanmamalıdır. Bu hamilelik ve ya kadın cinsel organında kanser olarak da değerlendirilebilir. O nedenle mutlaka bir doktora görünmek ve gerekli testleri yaptırmak gerekir.

Menopoz Dönemi İle İlgili Merak Edilenler

Menopoz dönemi kadınları korkutsa da aslında dikkatli bir süreç geçirilmelidir. Özellikle de kadınların bu dönem de bilinçli hareket etmeleri gerekir. Ne olduğunun bilincinde olarak sağlığa çok dikkat etmeliler. Menopoz sürecinde kadın sağlığının korunması da önemlidir. Özellikle de menopoz döneminden kaynaklanan değişiklikler de göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Korku ve endişe duyduğunuz olaylarla ilgili istismar edildiğinizi düşünebilirsiniz. Parasal konularınızın üzerinde düşünüp yeni arayışlara girebilirsiniz. Kriz yaratan durumlara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Duygusal yönden bağlayıcı durumlar oluşabilir. Yenilenme içine girebilirsiniz. İlişkilerinizde beklentileriniz yüksek olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İlişkilerde güven ve denge ihtiyacı oluşabilir. Tamamlanma ve olgunlaşma yaşayabilirsiniz. Çatışmalara karşı dikkatli olmalısınız. Daha toleranslı olmanız gereken zamanlar olabilir. Otorite figürlerine karşı olumlu gelişmeler yaşanabilir. Abartılı davranışlar sergileyebilirsiniz. Harcamalarınıza özen göstermenizde fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınızla ilgili başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Sizi yıpratan koşullara karşı dikkatli olmanız gereken bir gündesiniz. İşlerinizle ilgili yaptığınız programlarda iyimser bir beklenti içinde olabilirsiniz. Hizmet aldığınız kişilerle ilgili gelişmeler gündeminizi etkileyebilir. İlişkilerinizden beklentileriniz artabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizi rahatça ifade edeceğiniz uğraşlara yönelebilirsiniz. İkili ilişkileriniz gündeminizi oluşturacak. Spekülatif konulara karşı dikkatli olmalısınız. Gün boyu kendinizi iyimser hissedebilirsiniz. İlişkilerinize yükleyeceğiniz beklentiler, gerginliğe yol açabilir. İsrafa kaçabilirsiniz. Abartılı şeylerden uzak durmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eviniz için yapacağınız harcamalar hakkında düşünebilirsiniz. Babanızla ilgili konularda olumlu gelişmeler olabilir. Geçmişe ait ailevi konular gündeme gelebilir. Kendi iç sesinize güvenerek üstesinden geleceğiniz zamanlar var. Güven aradığınız konulara çekilebilirsiniz. Gün içinde yüksek ve iyimser beklentiler içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizdekilerle ilişkilerinizde beklentileriniz artabilir. Güven ve istikrar arayışı içinde olabilirsiniz. Maddi konularınız üzerinde düşüneceğiniz zamanlar var. Yazışma ve konuşmaların yoğun olduğu bir gündesiniz. Kardeşlerinize zaman ayırmak size iyi gelecektir. Alacağınız yeni haberler gününüzü etkileyebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili dalgalanma yaşayabilirsiniz. Bu konu hakkında düşünüp yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. İlişkinizle ilgileneceğiniz zamanlar olabilir. Bugün iyimser beklentiler içinde olabilirsiniz. İş hayatınızda başkalarından alacağınız desteklerle daha kolay ilerleyebilirsiniz. Alım satım konuları gündeme gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar yapmak için kendinizi cesaretli hissedebilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konulara karşı daha fazla beklenti içinde olabilirsiniz. İlişkilerinizde güven ve istikrar arayışına girebilirsiniz. Harcamalarınızda abartıya kaçmamaya özen gösterin. Başarılı girişimlerde bulunacağınız zamanlar içindesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Elinizde olmayan nedenlerden dolayı kayıplar yaşayabilirsiniz. Kontrol kaybı yaşamamaya özen göstermelisiniz. İlişkilerinizde güven arayışı içinde olabilirsiniz. Beklentilerinizin karşılanmadığını düşüneceğiniz zamanlar var. Gün içinde içsel süreçler yaşayabilirsiniz. Abartılı davranışlardan kaçınmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentileriniz gündeme gelebilir.  Maddi konularınızla ilgili yeni kararlar alabilirsiniz. Otorite figürleriyle ilgili olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. İş hayatınızda istediğiniz desteği alacağınız bir gündesiniz. İlişkilerinizle ilgili fazla beklentiye girmemeye çalışın. Arkadaşlarınızla zaman geçirmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili konular gündeme gelebilir. Üstelerinizle ilgili konularda olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak için atacağınız adımlarda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Annenizle ilgili konuları ihmal etmemeye çalışmalısınız. İlişkilerinizde güven ve denge arayışı içinde olabilirsiniz. Fazla beklentiye girmemeye çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak için hevesli olduğunuz bir gündesiniz. İnandığınız konular hakkında daha fazla paylaşım içinde olabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde uğraştıran durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Beklentileriniz fazla iyimser olabilir. Arkadaşlarınız ile ilgili konularda olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet