Geri Dön

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Şiddetli Mide Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

İnsanın günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen mide ağrısı en sık rastlanan sağlık problemlerinden birisidir. Şiddetli sancı ile baş gösteren mide ağrısının birçok nedeni olduğu bilinmektedir. Mide ağrısının belirtileri arasında en çok şişkinlik, mide bulantısı ve ekşimesi yer alır. Karın veya sırt bölgesinde oluşan sancı bazen kıvrandırıcı derecede olabilir. Mide ağrılarına evde ilaçsız bir şekilde yapılan yiyeceklerle en aza indirmek mümkün. Doğal bitki çayları da mide ağrılarında çözüm olarak tüketilebilir. Ancak geçmeyen ve sürekli devam eden mide ağrılarında mutlaka doktordan yarım alınmalıdır. Mide ağrısına ne iyi gelir? Şiddetli mide ağrısı neden olur, nasıl geçer? İçeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Şiddetli Mide Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Mide ağrıları çok basit bir nedenlerden dolayı ortaya çıkabileceği gibi bazen de önemli sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Karın bölgesinde kıvrandırıcı şekilde baş gösteren mide ağrılarının altında yatan sorunlar farklılık göstermektedir. Karın veya sırt bölgesinde kıvrandırıcı şekilde ortaya çıkan mide ağrıları bireylerin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Mide ağrısı, kolit, gastrit, reflü, ülser, mide kanseri, hazımsızlık, safra taşı gibi hastalıkların habercisi olabilir. Şiddetli mide ağrısı evde yapılan doğal çözümlerle geçirilebilir. Bitkisel çaylar da mide ağrılarını azaltmada yardımcı etmen olarak tüketilebilir. Ancak bir iki gün içerisinde geçmeyen mide ağrıları için mutlaka doktora başvurulmalı ve altında yatan neden araştırılmalıdır.

Mide Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

- Mide bulantısı-kusma
- Şişkinlik
- Yanma ve ekşime
- Geğirme
- Boğazda asit birikimi
- Kabızlık
- Kan kusma
- Ateş
- İştah kaybı
- Gaz sıkışması

Mide Ağrısı Neden Olur?

- Stres
- Gıda maddelerine kaşı gelişen alerjik durumlar
- Mide kanseri, gastrit, reflü gibi mide hastalıkları
- Hormonal değişiklikler
- Psikolojik problemler
- Aşırı yemek yeme, mideyi aşırı doldurma
- Uzun süre aç kalma
- Aşırı yağlı yemekler, aşırı baharatlı yemekler
- Enfeksiyonlar
- Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar
- Mide ile yemek borusu arasındaki kapakçıkta yaşanan hasarlar sonucu oluşan reflü belirtileri de mide ağrısına yol açabilir.
- Hamilelik de mide ağrısı nedenleri arasındadır. Rahmin büyüyüp mideye yaptığı baskı, hormonsal değişimler, enfeksiyonlar hamilelikte mide ağrısı sebepleri arasındadır.

Mide ağrılarının temeli oldukça çeşitlilik göstermektedir. Yani basit gaz birikmesi olabileceği gibi yoğun ve tehlikeli bir ülser hastalığının da başlangıcı olabilir. Mide ağrıları hakkında kesin bilgiye sahip olunması için uzman bir doktordan yardım alınması gerekir. Bu yardım alınmadan önce mide ağrılarının temelini iyi bilmek gerekir.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bol su tüketmek

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Şiddetli Mide Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer

Vücudun, yiyecek ve içeceklerdeki besinleri sindirmek ve emmek için suya ihtiyacı vardır. Susuz kalmak, sindirimi daha zor hale getirir. Bu da mide rahatsızlığı olasılığını artırır. Mide ağrınıza ishal eşlik ediyorsa dehidre olmamak (vücudun susuz kalması) için su tüketmeniz çok önemlidir. Genellikle günde en az sekiz bardak su içilmesi tavsiye edilir.

Papatya çayı

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Şiddetli Mide Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer

Papatya çayı, anti-enflamatuar özelliğiyle mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu anti-enflamatuar özellikler, mide kaslarınızın gevşemesine yardımcı olarak kramp ve spazm ağrısını azaltabilir.

Vücudunuzun üst kısmını yukarıda tutmak

Vücut yatay olduğunda, midedeki asidinin geriye doğru hareket ederek yukarıdaki yemek borusuna kaçması kolaylaşır. Midedeki asit, bu bölgede hasar yaratabilir. Mide ağrısı olan kişiler, ağrı veya yanma geçinceye kadar en az birkaç saat yatmaktan ve uzanmaktan kaçınmalıdır. Yatması gereken birinin başını, boynunu ve üst göğsünü yastıklarla, ideal olarak 30 derecelik bir açıyla desteklemesi gerekir.

Zencefil

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Şiddetli Mide Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer

Zencefil mide problemleri ve hazımsızlık için yaygın olarak kullanılan doğal bir çözümdür. Zencefil, mide kasılmalarını hızlandırmaya yardımcı olabilecek gingerol ve shogaol adı verilen kimyasallar içerir. Böylelikle zencefil tüketerek, midede hazımsızlığa neden olan yiyeceklerin daha hızlı sindirilmesi sağlanabilir. Zencefildeki kimyasallar ayrıca mide bulantısını, kusmayı ve ishali azaltmaya yardımcı olabilir. Mide ağrısı olan insanlar yiyeceklerine zencefil eklemeyi ya da çay olarak içmeyi deneyebilir.

Nane

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Şiddetli Mide Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer

Nefesin taze kokmasını sağlaması yanı sıra, nane kusma ve ishalin önlenmesine, bağırsaklardaki kas spazmlarını azaltmaya ve ağrı gidermeye yardımcı olabilir. Nane, İran, Pakistan ve Hindistan'da hazımsızlık, gaz ve ishal için geleneksel bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Nane yaprakları ham ya da pişmiş şekilde tüketilebilir. Nane şekeri emmek, elinizin altında hiçbir şey olmadığında, mide ekşimesi veya ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilecek bir seçenektir.

Isı uygulamak

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Şiddetli Mide Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer

Isı, gergin kasları gevşetir ve hazımsızlığı kolaylaştırır. Bu nedenle ılık bir banyo yapmak mide rahatsızlığını hafifletebilir. Mideye 20 dakika ya da soğuyuncaya kadar ısıtılmış bir sıcak su torbası uygulamak da faydalı olabilir.

Alkol ve sigaradan uzak durmak

Sigara içmek boğazı tahriş ederken mide yanmasını da artırabilir.  Bir toksin olan alkolün sindirimi zordur ve karaciğere ve mide zarına zarar verebilir. Mide ağrısı olan insanlar kendilerini iyi hissedene kadar sigara ve alkol tüketmekten kaçınmalıdır.

Limon suyu, karbonat ve su karışımı

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Şiddetli Mide Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer

Bazı araştırmalar limon suyunun bir tutam karbonat ile suya karıştırılmasının çeşitli sindirim şikayetlerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu karışım, gaz ve hazımsızlığın azaltılmasına yardımcı olabilecek karbonik asit üretir. Ayrıca karaciğer sekresyonunu (salgılarını) ve bağırsak hareketliliğini de artırabilir. Bu karışımı yapmak için bir bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyip yavaş yavaş içmek gerekir.

Karanfil

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Şiddetli Mide Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer

Karanfil, midedeki gazın azaltılmasına ve gastrik sekresyonların (sindirim salgılarının) artmasına yardımcı olabilecek maddeler içerir. Böylelikle basınç ve kramp azalırken, sindirim de hızlanabilir. Karanfil ayrıca bulantı ve kusmayı azaltmada yardımcı olabilir. Mide ağrısı olan bir kişi yatmadan önce günde bir kez bir çay kaşığı toz ya da çekilmiş karanfille, bir çay kaşığı bal karıştırıp içmeyi deneyebilir. Bulantı ve mide ekşimesi için, karanfil suda kaynatılıp çay şeklinde tüketilebilir.

Nişasta diyeti

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Şiddetli Mide Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer

Mide ağrısına ishal eklendiği zaman nişasta açısından yoğun olan pirinç ve beyaz ekmek tüketilmesi gerekir. Bu diyete muz ve elma suyu da eklenirse vücudun kaybettiği minerallerin geri kazanılması da mümkün olur.

Civanperçemi

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Şiddetli Mide Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer

Civanperçemi çiçekleri, midenin ürettiği asit miktarını azaltmaya yardımcı olabilecek flavonoidler, polifenoller, laktonlar içerir. Bu maddeler vagus siniri denilen ana sindirim sinirine etki ederek asit salgılanmasını azaltır. Mide asidi seviyelerinde azalma olduğunda mide ekşimesi ve hazımsızlık şikayeti de azalır. Civanperçeminin taze yaprakları salatada çiğ olarak veya bir öğünün içinde pişirilerek tüketilebilir. Civanperçemi çayı yapmak için kaynar suya 1 veya 2 çay kaşığı kurutulmuş veya öğütülmüş civanperçemi yaprağı ekleyebilirsiniz.

Meyan kökü

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Şiddetli Mide Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer

Meyan kökü, mide ve zarının iltihabını ve ayrıca peptik ülserlerle ilgili iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek maddeleri içerir. Mide ağrınızı geçirmek için, semptomlarınız iyileşene kadar günde birkaç kez meyan kökü çayı içmeyi deneyebilirsiniz. Meyan kökü çayları hazır olarak satılsa da 1 veya 2 çay kaşığı meyan kökü tozunu kaynar su ile karıştırarak evde kendi hazırladığınız çayı tüketebilirsiniz.

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide ağrılarının temelindeki problem yetersiz sıvı alımı olabilir. Genellikle midede aşırı yoğun maddeler olduğu için vücut bu maddeleri geri itmektedir. Bu maddelerin itimindin dolayı da ortaya bir yanma ağrı işlemi ortaya çıkar. Bireyler bu yüksek ağrının önüne geçmek için mide derişimi arttırmalıdır. Su yoğunlukları azaltan en yararlı içeklerden birisidir.

Diğer alternatif tıp olarak tabir edilen yöntemlerden biri papatya çayıdır. Papatya ve içerisinde sarı renkli merkezli çiçeği sayesinde birçok derde devadır. Özellikle papatyanın özünün kaynatılarak içilmesi mide ağrılarının önlenmesine birebirdir. Midede meydana gelen genellikle asitlik seviyesinin yükselmesinin önüne geçer. Bunu yaparken genellikle asit ’in karşısında bulunan bir sıvı olarak görev yapar.

Özellikle bu içeceğin kullanılmasında sonra otuz derecelik açılar ile dinlenilmesi gerekir. Diğer en çok bilinen ve tıbben de kanıtlanmış yöntemlerden birisi zencefildir. Tadının birçok kesim tarafından pek sevilmemesine rağmen mide ağrılarının önüne gecen en bilinen yöntemdir. Osmanlı devletinden Moğol imparatorluğuna kadar birçok hükümdar tarafından tercih edilmiştir. Bunun haricinde mide ağrıları için nane ve karanfil çayları da iyi gelmektedir.

Eğer bireyler herhangi bir yöntem uygulamak istiyorlar ise en bilinen manevra ısı uygulamalarıdır. Aslına sadece bir süreliğine su tüketimine dikkat edip alkol ve sigaradan da uzak durulmasında fayda vardır. Bireyler sadece bu durumları engelleyince kısa süre içerisinde geçeceğini fark edeceklerdir.

Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrılarına doğal yollar ile çare bulunamıyor ise durum biraz daha karışık olabilmektedir. Bu durumda doktor ile iletişime geçilmesinde fayda vardır. Aile hekiminiz size mide ağrılarınızın önlenmesi için birkaç ilaç yazması mümkündür. Bu ilaçları en yakın eczaneden temin edilmesinde fayda var.

Devamında yapılması gereken işlem bu ilaçları düzenli ve gereken dozlarda kullanımıdır. Bireyler ilk olarak doktor ile olan ilişkilerine dikkat etmeli ve beraber tedavinin devamlılığını sağlamıştır. Eğer bireyler şiddetli mide ağrılarına dikkat etmez iseler durum kanser gibi ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Mide için verilen ilaçlar genellikle yoğun ağrıların önüne geçecek türden ilaçlardır.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün daha çok sorumluluk almak ve gerçekçi düşünmek gerekiyor. Beklentilerinizi de gözden geçirmek durumunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Oldukça hareketli ve sizi mücadeleye iten bir günde olabilirsiniz. Ailevi konular ve planlar üzerinde ciddi düşünme gereği var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Saka burcunda dolunay var. Bugün düşüncelerinizde daha esnek ve paylaşımcı olmaya bakmalısınız. Olaylara bakış açınızı test eden durumlar gündeme gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Dolunay enerjisi ön planda. Bugün endişelerden uzak kalmaya bakın. Bağlayıcı konular, duygusal açıdan yorucu olabilecek durumlar yaşanabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün evde ve evlilik hayatında daha dikkatli ve gerçekçi olmanızda fayda var. Duygusal açıdan sizi zorlayabilecek durumlarla karşılaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Dolunay teması öne çıkıyor. Bugün işlerinizi plana koymalı ve kendinize zaman ayırmaya gayret etmelisiniz. Ancak bu hemen, pek kolay olmayabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün arzu ve isteklerinizde biraz daha esnek ve yumuşak olmaya gayret etmelisiniz. Aşkta ya da çocuklarla ilgili konularda zorluklar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün evdeki konularla ilgilenmek ve ailenizle daha çok uğraşmak durumunda olabilirsiniz. Evde daha fazla zaman geçirmek gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Saka burcunda dolunay gerçekleşiyor. Yakın çevrenizde daha çok hareket söz konusu. Ciddi görüşmeler ve gerçekçi planlar içindesiniz. Daha olumlu düşünmeye bakmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay bugün Saka burcunda. Parasal konular üzerinde daha ciddi durabilirsiniz. Birikimlerinizi yerinde kullanmaya ve planlı olmaya gayret etmelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Burcunuzda dolunay gerçekleşmekte. Bugün duygusal açıdan meşgul eden, evinize, yakın çevrenize ait konular meşgul edebilir. Yeni adımlar atmak istiyorsunuz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay Saka burcundayken, bugün kendinizi kısıtlamamalı ve izole etmemelisiniz. Geçmişten kaynaklanan yükler yüzünden zorlanabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet