Geri Dön

Mide Bulantısı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Mide Bulantısı Hapı Ve İlacı Nedir?

Hayatımız boyunca hepimiz zaman zaman farklı sebeplere bağlı olarak mide bulantısı yaşayabiliriz. Bu mide bulantısı soğuk algınlığından, yenilmiş olan bir şeyin dokunmasından ya da başka sebeplerle gerçekleşebilir Peki mide bulantısı nasıl geçer ve mide bulantısına ne iyi gelir? Bir hapı ya da ilacı var mıdır? İşte bu konu hakkında bilinmesi gereken önemli bilgiler.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Mide Bulantısı Hapı Ve İlacı Nedir?

 Mide bulantısı genellikle üşütme, grip gibi hastalıklardan ya da zehirlenme kaynaklı olarak gerçekleşir ve tedavisinde kullanılan pek çok yöntem bulunmaktadır.

 Mide Bulantısının Sebepleri

 Mide bulantısının pek çok sebebi olabilir. Hemen hemen her tür rahatsızlığa bağlı olarak mide bulantısı gerçekleşebilmektedir. Yani mide bulantısına bakarak doğrudan bir hastalık tespiti yapmak söz konusu değildir. Peki, mide bulantısı hangi sebeplere bağlı olarak gerçekleşebilir? Mide bulantısı sebeplerini şu şekilde listeleyebiliriz:

Gıda zehirlenmesi ya da aşırı baharatlı ve yağlı yiyecekler,

Aşırı alkol tüketmek,

Hamilelik,

Aşırı sıvı kaybı,

Mide ve bağırsak enfeksiyonları ya da gastrit, reflü ve ülser gibi mide hastalıkları,

Kandaki kalsiyum miktarının yükselmesi,

Baş dönmesi kötü kokular ya da araç ve deniz tutması,

Psikolojik rahatsızlıklar,

Kullanılan herhangi bir ilacın yan etkisi,

Tansiyon ya da şekerin ani düşüşü,

Migren, beyin tümörü ya da kafaya alınan şiddetli darbe,

Bazı kanserler,

Çölyak hastalığı,

Bağırsak tıkanıklığı ya da safra kesesi taşı,

Apandisit,

İç kulak hastalıkları,

İleri evre böbrek yetmezliği,

Kalp krizi,

Radyasyon terapisi,

Genel anestezi.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

 Mide bulantısından kurtulmak için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin arasında eskiden beri alternatif tıpta kullanılan geleneksel yöntemler daha yaygındır. Bununla birlikte modern tıpta da kullanılan pek çok yöntem bulunur. Peki, mide bulantısı nasıl geçer? Yapılabilecekleri şe şekilde sıralayabiliriz:

En yaygın kullanılan yöntem havasız bir ortamdan temiz hava alınabilecek bir ortama geçmektir. Derin nefes almak ya da nefes egzersizleri yapmak mide bulantısının geçmesine yardımcı olabilir.

Tuzlu kraker ya da tuzlu herhangi bir şey tüketmek midenizi rahatlatabilir.

Bir süre uzanmak ve hareketsiz kalmak mide bulantınızı engeller.

Eğer mide bulantısı sebebi deniz tutması ile bakışları ufuk çizgisinde odaklamak bulantıyı engelleyecektir.

Eğer vücudunuzda aşırı su kaybı varsa da mideniz bulanabilir. Bu yüzden bol miktarda su tüketmek midenizin sağlığını yerine getirecektir.

Aynı zamanda sık midesini bulanan bir insansanız, mide bulantınızın gerçekleşmemesi için bazı önlemler alabilirsiniz. Bu önlemlerin başında şunlar gelmektedir:

Aşırı yağlı ve baharatlı besinler tüketmekten kaçınmak,

Ulaşım araçlarında ters koltuklara oturmamak,

Sigara ve alkol tüketimini azaltmak, kafein tüketimini dengelemek,

Yemekten sonra aşırı hareketli eylemlerde bulunmamak,

Yemek yerken acele etmemek, yavaş yemek ve yavaş içmek,

Rahat kıyafetler giymek,

Tekerlek üzerinde yer alan koltuklara oturmamak.

Eğer yukarıda sayılan önlemleri kendi hayatınıza da uygularsanız, ciddi hastalıklardan kaynaklanmayan mide bulantılarınızın önüne geçmiş olursunuz.

 Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

 Mide bulantısını geçirmek için geçmişten günümüze kadar pek çok yöntem kullanılmıştır ve bugün de kullanılmaya devam etmektedir. Mide bulantısına iyi gelen pek çok besin, karışım ve ilaç bulunmaktadır.

 Mide bulantısına karşı en çok kullanılan besinlerden biri limondur. Limon gün içerisinde bir suyun içerisine karıştırılacak sık sık tüketilmedir. Fakat aşırı asidik yapısıyla sorunlara sebep olabileceğinden aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Haşlanmış patates tüketmek mide bulantısını geçirmek için kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir. Mide bulantısına iyi gelen diğer şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Nane limon çayı. Nanenin miktarına dikkat edilmelidir. Aşırı nane de mide bulantısı yaratabilir.

Papatya çayı. Demlendikten sonra sıcak olarak değil, ılık olarak tüketilmelidir.

Tuzlu leblebi ya da kraker gibi tuzlu yiyecekler.

Az yağlı tavuk suyu çorbası.

Mide bulantısı protein yetersizliğinden kaynaklanıyorsa, fındık gibi proteinli kuruyemişler tüketilebilir.

Zencefil çayı. Aynı zamanda yemeklerde de zencefil kullanılabilir.

Eğer mide bulantısı regl döneminden kaynaklanıyorsa, bu durumda tarçın tüketilmesi önerilmektedir.

Mide bulantısının tedavisinde yaygın olarak rezene çayı da tüketilmektedir.

Eğer hasta mide bulantısının yanında bir de mide ağrısı çekiyorsa, bu durumda da uygulayabileceği bazı yöntemler bulunmaktadır. Mide ağrısına iyi gelen şeyleri şu şekilde listeleyebiliriz:

Aşırı yağlı ya da baharatların sindirilebilmesi için elma sirkesi tüketebilirsiniz. Elma sirkesi sindirim sistemindeki sorunlardan kaynaklanan mide bulantısını ve mide ağrısını önler.

Doğal yoğurt tüketmek midenizi rahatlatacaktır. Çünkü yoğurdun probiyotik özelliği vardır ve bağırsak florasında gerçekleşen problemleri çözmede etkilidir.

Mide Bulantısı Hapı ve İlacı Nedir?

 Mide bulantısının tedavi edilmesi konusunda piyasada pek çok ilaç ve hap bulunmaktadır. Fakat bu ilaçlar ve haplar kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Aksi halde mide bulantısı ortadan kaldırılmaya çalışırken, ortaya daha ciddi sorunlar çıkabilir. Eğer geçmeyen ve sürekli olarak yaşadığınız bir mide bulantısı sorununuz varsa, herhangi bir ilaç kullanmaya başlamadan önce bir doktora başvurmanız oldukça önemlidir.

 Modern tıbbın ilerlemesiyle birlikte artık ciddi hastalıklardan kaynaklanmayan mide bulantıları küçük bir hap ile geçirilebilmektedir. Üstelik bu hapların çoğu hasta için de yan etkisi bulunmaktadır. Fakat mide bulantısının hangi sebepten kaynaklandığını bilmeden de bir ilaç tüketmek doğru değildir. Bu yüzden kullanılacak ilacın öncelikle bir doktor tarafından reçete edilmiş olması gerekmektedir.

 Eczanelerde reçeteniz olmadan da alabileceğiniz probiyotik ilaçlar ya da mide bulantısı ilaçları bulunur. Fakat bu ilaçlar içerisinde yer alan herhangi bir maddeye alerjiniz bulunabilir. Dolayısıyla bu ilaçları kullanmak için de bazı test ve tetkikler yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü ilaçlar çoğu zaman içlerinde alerjen maddeler barındırmaktadır. Bu sebeple eğer siz vücudunuzun nelere alerjisi olmadığını bilmiyorsanız, bu ilaçları kullanarak vücudunuza başka tip sağlık sorunları ortaya çıkarabilirsiniz.

Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Sabah saatlerinde eşinizle birlikte hızlı bir iletişim içine girebilirsiniz. Yoğun bir gündeminiz olabilir. Tepkilerinizi kontrol etmelisiniz. İkili ilişkilerinizde denge arayışı içinde olacağınız zamanlar var. Ticari görüşmeler yapabilirsiniz. Anlaşmalarda dikkatli olmanız gerekebilir. Akşam saatlerinde daha eğlenceli programlar yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki gündeminiz yoğun olabilir. İletişimin kendiliğinden aktığı bir gündesiniz. Gün içinde yapacağınız programlar sizi rahatlatacaktır. Sizi yoran ve yıpratan koşullara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Beraber çalıştığınız kişilerden yardım alabilirsiniz. Akşam saatlerinde keyif aldığınız uğraşlarla ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde yoğun bir haberleşme içinde olabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanacağınız işlere yönelmek isteyebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerde daha kolay riskler alabilirsiniz. Güzel olan şeyler için harcamalar yapacağınız zamanlar var. Akşam saatlerinde arkadaşlarınızla sohbet etmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde ailenizle ilgili haberler alabilirsiniz. Ev hayatınızda hareketli bir gündem sizi bekliyor. Eskiden kalma konularla ilgileneceğiniz zamanlar olabilir. Güven arayışı içinde olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda ilerleme kaydetmek isteyebilirsiniz. Akşam saatlerinde keyif aldığınız işlere yönelebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün eğitim konusunda yoğun bir gün geçirebilirsiniz. Sabah saatlerinde yazışma ve konuşmalar sizi fazlasıyla meşgul edebilir. Hazırlayacağınız sözleşmelerde dikkatli olmanızda fayda var. Yakın çevrenizdeki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Akşam saatlerinde ikili ilişkilerinizle ilgilenme fırsatı bulabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler yaşayacağınız bir gündesiniz. Sabah saatlerinde görüşmeler de yoğunluk olabilir. Ticari konularla ilgili anlaşmalar gündeme gelebilir. İş hayatınızda alacağınız destekler nedeniyle hafiflemiş hissedebilirsiniz. Akşam saatlerinde keyif aldığınız şeyler için harcamalar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar yapmak isteyeceğiniz zamanlar içindesiniz. Kişisel niyetlerinizi rahatça ortaya koyabilirsiniz. İletişimden kaynaklı aksaklıklara dikkat edin. Ticari konular gündeme gelebilir. Kişisel hassasiyetiniz olduğu konulara yönelmek isteyeceğiniz zamanlar var. Akşam saatlerinde sevdiklerinizle planlar yapmak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde elinizde olmayan nedenlerden dolayı iletişim problemleriyle ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Alınan kararlarda dikkatli olmakta fayda var. Gizli düşmanlar olabilir. Kontrol kaybı yaşamamaya özen göstermelisiniz. Kendi iç dünyanıza yöneleceğiniz zamanlar olabilir. Akşam saatlerinde rahatlatıcı koşullar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içerisinde bazı görüşmeler içinde olabilirsiniz. Sabah saatlerinde hızlı ve kendiliğinden akan iletişim söz konusu. İş hayatınızda alacağınız destekler sizin daha rahat ilerlemenize neden olacaktır. Mesleki gruplar ön plana çıkabilir. Akşam saatlerinde aşk ilişkilerinizle ilgilenebilirsiniz. Keyif alacağınız ortamlarda olmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki sorumluluklarınızla ilgileneceğiniz bir gündesiniz. Sabah saatlerinde yoğun bir gündeminiz olabilir. İletişimin hızlı aktığı zamanlar var. Gün içinde ortaklı konular ile ilgili uygun koşullar oluşacak. Sağlam temeller atmak isteyeceksiniz. Akşam saatlerinde arkadaşlarınızla plan yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde görüşmelerin yoğun olduğu zamanlar olabilir. Ticari anlaşmalar yapabilirsiniz. Yeni ufuklara açılmak isteyeceğiniz zamanlar var. Keşfetmek ve anlamlandırmak için yolculuklar planlayabilirsiniz. Gün içinde etrafınızdaki kişilerle düşüncelerinizi paylaşmak size iyi gelecektir. Akşama doğru keyifli konular söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kriz yaratan koşullar oluşabilir. Sabah saatlerinde hızlı akan iletişimden kaynaklı problemler yaşayabilirsiniz. Sakin kalmaya özen gösterin. Parasal konularda yenilenmeye gitmek isteyebilirsiniz. Ortaklı para konuları gündeminizi meşgul edebilir. Akşam saatlerinde aşk hayatınız canlanabilir. Yeni ortamlara girebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet