Geri Dön

Mide ekşimesine ne iyi gelir? Mide ekşimesi neden olur, nasıl geçer?

Mide ekşimesi genellikle düzensiz beslenme, aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler, aşırı yeme, yemekten sonra uyuma ve uzanma gibi nedenlerle ortaya çıkar. Genellikle göğüste ve göğüs kafesinin arkasında hissedilen yanma tarzında bir ağrıdır. İnsanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen mide ekşimesi evde yapılabilecek bazı doğal ve bitkisel yöntemlerle giderilebilir. Muz, bal zencefil gibi yiyecekler mide ekşimesine iyi gelir. Mide ekşimesine ne iyi gelir, nasıl geçer? diyorsanız “Mide ekşimesi neden olur?” içeriğimizden detaylıca okuyabilirsiniz.

Mide ekşimesine ne iyi gelir? Mide ekşimesi neden olur, nasıl geçer?

Ara sıra görülen mide ekşimesi sorunu çok yaygındır ve hemen hemen herkeste görülebilir. Düzensiz beslenme, aşırı yemek yeme, baharatlı ve yağlı yiyecekler mide ekşimesine neden olan faktörler arasında yer alır.

Mide ekşimesi, midemizde yanma hissi ile birlikte yaşadığımız ve asıl nedeninin mide asidinin fazla salgılanması olan bir rahatsızlıktır. Özellikle yağlı ve ağır beslenme sonucunda ortaya çıkan bu rahatsızlığın çok farklı nedenleri olabilmektedir. Gün boyu midede şişlik ile birlikte ortaya çıkan bu rahatsızlık, ağızda su birikmesine sebep olmakla birlikte mide bulantısına da sebep olabilir.

Mide ekşimesi neden olur?

Mide ekşimesinin başlıca nedenleri arasında, düzensiz beslenme, fazla yemek yeme, yemekten hemen sonra uyuma veya uzanma, aç karına sigara içme gelir. Mide ekşimesine, mide asidinin salgılanmasını sağlayan herşey sebep olabilir. Bu bazen sinirsel bile olabiliyor. Ayrıca, mide veya onikiparmak bağırsağı ülseri, safra kesesi iltihabı, reflü ve gastrit mide ekşimesine neden olabilir. Hamilelikte mide ekşimesi şikayetleri oldukça fazladır. Alkol de midedeki yanma hissini arttırır.

Mide ekşimesine ne iyi gelir?

Badem

Mide ekşimesine ne iyi gelir Mide ekşimesi neden olur, nasıl geçer

 

Mide asidini nötrleştirme özelliğine sahip badem sindirimi de destekler. Mide ekşimesi hissettiğinizde bir avuç bademi ağzınızda un haline gelene kadar iyice çiğneyerek tüketin.

Bal

Mide ekşimesine ne iyi gelir Mide ekşimesi neden olur, nasıl geçer

 

Bal da mide ekşimesine iyi gelen şifalı besinlerden biri. Mide ekşimesi durumlarında yiyeceğiniz bir çorba kaşığı bal şikayetlerinizi hafifletecektir. Aynı zamanda sıcak bir bardak suyun içine yarım limonun suyu ve bir tatlı kaşığı bal katıp çay niyetine yemeklerden sonra da içebilirsiniz. Bu karışım mide asitlerinin aşırı üretimini engelleyecektir.

Zencefil

Mide ekşimesine ne iyi gelir Mide ekşimesi neden olur, nasıl geçer

 

Mide asidini emen ve mide ekşimesine neden olan sinirlerin sakinleşmesine yardımcı olan zencefili çiğ olarak tüketerek ya da zencefil çayı içerek mide ekşimesi problemlerinin tekrar etmesinin önüne geçebilirsiniz.

Karbonat

Mide ekşimesine ne iyi gelir Mide ekşimesi neden olur, nasıl geçer

 

Bir bardak suya katacağınız bir çay kaşığı karbonat da mide asitlerini düzenleyecek ve mide yanması hissinden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Süt

Mide ekşimesine ne iyi gelir Mide ekşimesi neden olur, nasıl geçer

 

Eğer laktoz intoleransınız yoksa süt içerek de mide ekşimesinden kurtulabilirsiniz. Mide ile yemek borusu arasındaki baskıyı hafifleten sütün bu faydasından yararlanmak için bir bardak soğuk süt içmeniz yeterli.

Elma

Mide ekşimesine ne iyi gelir Mide ekşimesi neden olur, nasıl geçer

 

Mide asidini nötrleştiren bir diğer besin olan elma mide ekşimesine birebir. Bunun için bir bütün elma yiyebileceğiniz gibi evde sıktığınız elmanın suyunu da içebilirsiniz.

Aloe vera suyu

Mide ekşimesine ne iyi gelir Mide ekşimesi neden olur, nasıl geçer

 

İnflamasyonu azaltarak gastrointestinal sistemi düzene sokan aloe vera ağrı ve iltihapları iyileştirme özelliğine sahip. Yemek yemeden 20 dakika önce bir fincanın dörtte biri kadar olacak şekilde aloe vera suyu içerseniz midenizi koruyacaktır.

Elma sirkesi

Mide ekşimesine ne iyi gelir Mide ekşimesi neden olur, nasıl geçer

 

Sirke ile yükselen asit seviyesini dengeleyebilirsiniz. Yarım fincan suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edin ve yemekten sonra için. Böylelikle mide ekşimesini engelleyebilirsiniz.

Muz

Mide ekşimesine ne iyi gelir Mide ekşimesi neden olur, nasıl geçer

 

Doğal bir antiasit olan muz sindirimi rahatlatır. Yiyeceğiniz bir adet muz midedeki ekşime hissini bastıracaktır.

Ayran

Mide ekşimesine ne iyi gelir Mide ekşimesi neden olur, nasıl geçer

 

Ayran mide asitlerinin dengelenmesini sağlar. Mide ekşimesini rahatlatmak için bir bardak tam yağlı ayran içmeyi deneyebilirsiniz.

Mide ekşimesi nasıl geçer?

Asidik veya baharatlı yiyecekler de az yenmelidir. Mide tarafından zaten üretilen asitliği artırma ve yemek borusunun duvarlarını daha da alevlendirme eğilimindedirler. Turunçgiller (limon, greyfurt, portakal, misket limonu) ile nane, nane ve domates asitli besinler arasındadır ve kaçınılmalıdır.
Bu birçok kısıtlamaya rağmen, bazı yiyecekler ve ürünler aslında mide ekşimesini azaltmaya yardımcı olabilir. Su bunlardan biridir.

Mideyi sindirime hazırlayan tükürük salgısını harekete geçirir. Menüye ağırlıklı olarak tam tahıllı tahıllarda (buğday, yulaf kepeği vb.) Ve meyve ve sebzelerde (armut, balkabağı, patates vb.) bulunan lifler eklenmelidir. Bağırsağı korur ve sindirimi iyileştirir. Antioksidan bakımından zengin besinler ayrıca mide ekşimesi ile savaşmanıza yardımcı olacaktır.

Sigara içmek de dahil olmak üzere belirli yaşam tarzı alışkanlıkları mide ekşimesi riskini artırır. Günlük sigara tüketimi mide ekşimesi riskini büyük ölçüde artırır. Sigara içen bir hastada yemek borusundaki lezyonların iyileşmesi tütün ile yavaşlatılır. Sfinkterin işleyişi de etkilenir.

Mide ekşimesi tedavisi için neler yapılabilir?

Sürekli bir rahatsızlık olmadığı sürece doktor tedavisi gerektirecek bir rahatsızlık değildir. Mide ekşimesine sebep olan durumlardan uzak durmak çoğu zaman mide ekşimesinin olmaması için yeterlidir. Özellikle az ama sık sık yemek yemek, Soframızda sürekli yoğurt bulundurmak ve fazla baharatlı yemek yememek faydalı olmaktadır. Ancak sürekli olarak devam eden mide ekşimelerinde ilaç kullanımı gerekebilir.

Mide ekşimesi için evde uygulanabilecek tedaviler nelerdir?

Midenin dostu olan Muz, mide yanması ve ekşimesi şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, çiğ zeytinyağı da mide ekşimesinin geçmesinde faydalıdır. Ayrıca Süt mide ve kalın bağırsak rahatsızlıklarında oldukça etkili olan bir diğer üründür. Bunların yanı sıra maden suyu içmek, mide asidinin büyük bir bölümünü etkisiz hale getirerek mide ekşimesine iyi gelebilir. Salatalarda elma sirkesi kullanmak da mide ekşimesinin geçmesi konusunda yardımcı olabilir. Bir bardak Sürü ısıtın ve için. Bir süre sonra midenizde ki ekşimenin geçtiğini göreceksiniz.

 

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Keşfetme ve özgürleşme isteği içinde yolculuklara çıkmak isteyebilirsiniz.  Akademik konularla ilgileneceğiniz zamanlar olacaktır. Düşüncelerinizi paylaşmak için arkadaşlarınızla görüşebilirsiniz. İş hayatınızda güçlü kişilerden destek alabilirsiniz. İlerleyen saatlerde daha akıcı koşullar söz konusu. Gününüz hareketlenecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ortaklı konularla ilgileneceğiniz bir gündesiniz. Endişe duyduğunuz olaylar gündeminize gelebilir. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar oluşabilir. İş hayatınızdaki otoriter kişilerden destek alabilirsiniz. Başarınızı olumlu yönde etkileyecek girişimlerde bulunabilirsiniz. Öğleden sonraki zamanlarda rahatlatıcı gelişmeler var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İkili ilişkilerinizin ön planda olacağı bir gündesiniz. Bugün rahatsız olacağınız kişilerle iletişime geçebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla denge ve uyum arayışı içinde olacağınız zamanlar var. Uğraştıran durumlara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Otoriter gördüğünüz kişilerden hayatınız ve işlerinizle ilgili destek alabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki koşullar gününüzü etkileyebilir. Gün içinde sizi yoran ve yıpratan konulara karşı daha özenli olmalısınız. İş hayatınızda güçlü kişilerle irtibata geçebilirsiniz. Onlardan alacağınız destekle işlerinizi daha rahat halledebilirsiniz. İlerleyen saatlerde hayatınızdaki olumlu gelişmeler sizi rahatlatacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün uğraştığınız işlere yaratıcılığınızı yansıtacaksınız. Kendinizi rahatça ifade edeceğiniz zamanlar var. Aşk hayatınız gündeminizi etkileyebilir. Keyif aldığınız şeyler için harcama yapabilirsiniz. Giriştiğiniz ortaklı işlerinizde dikkatli olmanızda fayda var. İlerleyen saatlerde kendinizi şanslı hissedeceğiniz koşullar daha da artabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ev hayatınızla ilgili konulara dikkat etmenizde fayda var. Geçmişe ait konular gündeme gelebilir. Güven içinde olduğunuzu hissettiğiniz yerlerde olmak isteyebilirsiniz. Parasal konularınızda dikkatli olmanız gereken bir gündesiniz. Duygusal kararlar vermekten çekinmelisiniz. İlerleyen saatlerde ailenizle ilgili daha akıcı koşullar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yazışma ve konuşmaların yoğun olduğu bir gündesiniz. Yakın çevrenizdekilerle iletişiminiz gündeminizi etkileyebilir. Kriz yaratan durumlara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Parasal konularda otorite olarak gördüğünüz kişilerden yardım alabilirsiniz. İlerleyen saatlerde iletişiminiz daha akıcı ve rahat hale gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızın yönetilmesi için bu konuda otorite olarak gördüğünüz kişilerden destek alabilirsiniz. Uğraştığınız işleri kişisel yeteneklerinizi kullanarak daha keyifli hale getireceğiniz zamanlar var. Alım satım işleriniz gündeminizi oluşturabilir. Öğleden sonra daha akıcı koşullar söz konusu. Önemli işlerinizi ilerleyen zamanlara bırakabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar yapmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmeniz gereken zamanla içindesiniz. İşlerinizde güçlü kişilerden alacağınız destekle daha rahat ilerleyebilirsiniz. Kişisel hassasiyet gösterdiğiniz konular ön plana çıkabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Elinizde olmayan nedenlerle kayıplar yaşayabileceğiniz bir gündesiniz. Ruhsal gelişiminizi destekleyecek olaylar yaşayabilirsiniz. Gizli düşmanlarınıza karşı dikkatli olmanızda fayda var. Ortaklı para konularında fark edemediğiniz konular olabilir. Güçlü gördüğünüz kişilerden destek alabilirsiniz. İlerleyen saatlerde koşullarda rahatlama var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentilerinizde otorite gördüğünüz kişilerden destek alabilirsiniz. Sosyal konularla daha fazla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla buluşmak size iyi gelebilir. Parasal konularda karar vermek için uygun bir gün olmayabilir. İlerleyen saatlerde kendinizi daha şanslı hissedeceğiniz zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili konuların gündeme geldiği zamanlar içindesiniz. Hedeflere ulaşmak için otorite olarak gördüğünüz kişilerden destek alabilirsiniz. Toplum önünde olmak isteyebilirsiniz. Ortaklı para durumlarınızda duygusal davranmamaya özen göstermelisiniz. Öğleden sonra koşullarda rahatlama söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber