SağlıkÖksürüğü bitiren babaanne karışımı! Bunu içen öksürük balgam nedir bilmiyor

Öksürüğü bitiren babaanne karışımı! Bunu içen öksürük balgam nedir bilmiyor

01.12.2023 - 12:06 | Son Güncellenme:

Kış aylarının kendini hissettirmesi ile birlikle soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklar da baş gösterdi. Özellikle öksürük yaşam kalitesini düşürürken babaanne karışımı balgamı ve öksürüğü şıp diye kesiyor. İşte öksürüğü bitiren babaanne karışımı…

Öksürüğü bitiren babaanne karışımı Bunu içen öksürük balgam nedir bilmiyor

Kış aylarının gelmesiyle birlikte, soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi rahatsızlıklar da artış gösteriyor. Bu dönemde özellikle öksürük, insanların yaşam kalitesini düşürebilen yaygın bir sorun haline geliyor. Ancak, geleneksel bilgilerden gelen bir çözüm olarak bilinen babaanne karışımı, balgamı ve öksürüğü hızla hafifletme konusunda etkili olabilir. İşte, öksürüğü bitiren bu özel karışımın detayları...

Haberin Devamı

İHA’nın haberine göre, özellikle kış aylarında geçirilen ağır grip ve soğuk algınlıklarından sonra bitmek bilmeyen öksürük yaşam kalitesini düşürebiliyor. Şifa deposu karaturp içerisinde filtre edilen zencefil, zerdeçal ve bal karışımı ise geçmek bilmeyen öksürüklere şifa oluyor.

Filtre ettiği karışım tüketilmeli

Sivas’ta Çarşıbaşı Mahallesi’nde bulunan sebze halinde meyve ve sebze ticareti yapan Ferhat Çobanoğlu, öksürüğü iyi gelen bu formülü yıllar önce babaannesinden öğrendiğini belirtip, bu karışımın soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısına iyi geldiğini söyledi.

Öksürüğü bitiren babaanne karışımı Bunu içen öksürük balgam nedir bilmiyor

Şifalı formül ise şu şekilde hazırlanıyor. İçi oyulan karaturpun içerisine birer tatlı kaşığı toz zencefil, zerdeçal ve kalan kısmı dolduracak kadar bal ilave ediliyor. Turpta kesinlikle delik açılmıyor. İçi doldurulan turp altına bir bardak yerleştirilerek 24 saat beklemeye bırakılıyor. Turpun filtre ettiği karışım sıvı halde bardakta toplanıyor. Bu karışım 3-4 gün hazırlanarak tüketildiğinde bitmek bilmeyen öksürüğün kesilmesini sağlıyor.

 

Yazarlar