Botoks uygulamaları

Botoksla gülümseme, terleme ve çene estetikleri hasta memnuniyeti en yüksek uygulamalar arasında...

Gummy smile

Gummy smile, yani gülümserken diş etlerinin aşırı görünmesi, genellikle dudağın gülümseme esnasında üst dişlerden yukarıya fazla kalkmasından dolayı oluşur. Botoks’un da çalışma prensibinin kas felç edici özelliğinden geldiğini pek çoğumuz biliyoruz. Üst dudağa botoks enjekte edilmesi reaktör kasları zayıflatıp gülümserken dudağın çok kalkmamasına yol açarak dengeli gülümsemenize kavuşmanızı sağlar.

Bu prosedür 5 dakikada gerçekleştirilebilir ve genel olarak 4 ay ile 6 ay arasında etkisini sürdürmeye devam eder.

Aşırı terleme

Bugüne kadar duymamış olsanız da botoks neredeyse yedi yıldır aşırı terlemenin çözümlenmesinde onaylı bir tedavi yöntemi olarak sık sık uygulanıyor. Koltuk altından ellere ve ayaklara kadar birçok farklı bölgede ter bezlerini harekete geçiren kimyasalın salınımını engelleyerek terlemenin bir problem olmayacak seviyeye gelmesini sağlar.

Bunun için açıkçası çok basit bir prosedür uygulanır. Botoks oldukça ince bir iğneyle derinin altında ter bezlerinin bulunduğu noktaya enjekte edilir. Ancak botoks terlemeye kalıcı bir çözüm sunmaz, işlemin yaklaşık yedi ay içerisinde tekrar uygulanması gereklidir.

Çene küçültme

Günümüzde çene kası küçültme, ameliyata gerek olmaksızın, Massetterbotoks enjeksiyonu ile ortalama 15 dakika içinde gerçekleştirilebilir. Botoks, bu kasları gevşetmek ve alt yüzün görünüşünü yumuşatmak için kullanılır.

Botoks ince çizgiye neden olan yüz kaslarını gevşetmek için kullanıldığında, maksimum etki 7-10 gün içinde görülür. Botoks, masseter kas hipertrofisini azaltmak için kullanıldığında, maksimum etki 3 ay boyunca görülmez. Botoksun etkisi 3 ay içinde aşama aşama ortaya çıkar. Sonuçlar 9 aya kadar sürebilir. Eğer sonuçların koruması istenirse, her 6 ayda bir enjeksiyon işlemi tekrarlanmalıdır.

Botok enjeksiyonundan sonra massetter kası zayıflatılarak çenenin genişliği daraltılır. Bu sayede yüzün daha oval ve yumuşak görünmesi sağlanır.

Nelere dikkat edilmelidir?

Botoks enjeksiyonundan sonra yaklaşık 12 saat boyunca tedavi edilen alanı ovalamayın. Soğuk kompres rahatlamanızı sağlayabilir. Güneş ışıklarına karşı koruma sağlanmalıdır. Hamilelik, emzirme veya nörolojik hastalığı olan kişiler botoks enjeksiyonundan faydalanmamalıdır. Ayrıca botoks derin kırışıklıklara etki etmediği için botoks enjeksiyonunun sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için alanında uzman bir estetik cerraha ya da dermatoloğa gitmeniz tavsiye edilir.

Sevgiyle kalın.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.guncelozturk.com