Doğum Sonrası Göğüs Estetiği

Doğumdan sonra göğüslerinizde bozulma olduysa endişe etmeyin, estetik cerrahi ile bu sorunlar düzeltilebilir.

Hamilelik döneminde göğüslerdeki süt bezleri sürekli büyür ve meme derisi genişler. Bu durum süt verme döneminde daha da hızlanır. Hamilelik ve süt verme dönemi sonlandıktan sonra memedeki şekilsel ve yapısal değişim her annede aynı değildir. Bu durumu etkileyen faktörler arasında kişinin deri yapısı, bağ dokusu, meme asıcı bantları, göğüs kafesi genişliği, süt bezleri ile yağ dokusu oranı ve memenin büyüklüğü önemli rol oynar.

Bazı kişilerde hamilelik dönemi sonrası meme küçülmüş olur. Aynı zamanda incelmiş ve genişlemiş çatlak meme derisi, bu küçülmeye uyum sağlayamaz ve sizi sarkmış göğüs görüntüsüyle baş başa bırakır. İlk gözlemleyeceğiniz şeyler meme başının üstünde hacim boşalması ve tabi ki sarkık bir göğüs görüntüsü…

Peki, neler yapılabilir?

Anne estetiği yani hamilelik sonrası sarkma için meme dikleştirme operasyonu, sarkma ve hacimsizlik sorunlarının düzeltilmesi için ise silikon göğüs büyütme ile birlikte meme dikleştirme estetiği yapılabilir. Çatlamış ve genişlemiş meme derisindeki değişiklikler ile beraber sarkık ve büyük göğüs görüntüsü sadece estetik açıdan değil sağlık açısından da sorunlar oluşturur.

Büyük göğüsler omuz askısı izine, meme altı oluğunda pişiklere, mantarlara, bel ve boyun ağrılarına yol açabilir. Vücudun ağırlık merkezi değiştiğinden bel, boyun ağrıları ile beraber omurgada fıtıklara ve sinir sıkışmalarına yol açabilir. Menopoz ve osteoporoz ile bu süreç daha da hızlanır. Boyun bölgesinde sinir sıkışması ile elde uyuşma ve güçsüzlükler ortaya çıkabilir.

Bu problemlerin önlemek ve daha estetik göğüs bir görünüm oluşturulmak için meme küçültme ile dikleştirme operasyonu yapılabilir. Böylece doğumdan önceki göğüs şekli yeniden elde edilebilir.

Sevgiyle kalın.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.guncelozturk.com