Göğüs Büyütme İmplantı Hakkında Yanlış Bilinenler ve Gerçekleri

Göğüs büyütme İmplantı Hakkında Yanlış Bilinenler ve Gerçekleri

Yanlış 1: Arkadaşım (ya da bir ünlü) göğüs ameliyatı yaptırdı ve çok güzel oldu. Ben de aynı cerraha aynı operasyondan yaptırırsam tıpa tıp aynı sonuçları elde edebilirim.

Gerçek: Her insan eşsizdir. Arkadaşınızla ameliyat öncesinde aynı olmadığınız gibi ameliyat sonrasında da aynı olmayacaksınız. Göğüsleriniz ve dokularınızın size özel olması ameliyatınızın da size özel olacağı anlamına geliyor. Ameliyatınızın sonucu belirleyecek önemli faktörlerden bazıları: göğüs boyutunuz, cilt tipiniz, implant tipi ve konumu.

Yanlış 2: Göğüs ameliyatı sonrasında iki göğüs tam olarak eşit boyutta olacaktır.

Gerçek: Hiçbir insan vücudu kusursuz simetrik değildir. Göğüsler de buna istisna değil. Eğer küçük olduğu düşünülen göğse gereğinden büyük implant yerleştirilirse deri miktarı farklı olduğu için iki göğüs arasında belirgin şekil farklılıkları meydana gelir. Yani tabiri caizse kaş yaparken göz çıkartılır. Göğüs ameliyatı sonrasında yaklaşık %90-%95 gibi bir simetri elde edilir. %100 simetri vaat eden bir doktora ameliyat olmayı ikinci kez düşünmenizi tavsiye ederim.

Yanlış 3: Göğüs ameliyatı her cerrahın uygulayabileceği kolay bir operasyondur.

Gerçek: Hiçbir cerrahi operasyon kolay olarak nitelendirilemez. Ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyonları önlemek yalnızca yetenekli ve alanında tecrübeli bir cerraha bırakılmalıdır.

Yanlış 4: Daha büyük göğüs daha güzel göğüstür.

Gerçek: Hastalar göğüs implantlarını cerrahi bir problem oluşturmadığı sürece diledikleri gibi seçebilirler. Ancak cerrahınız estetik kriterlere en uygun sonuç için hangi implantın ne olacağını yine de belirtecektir. Göğüs implantları sonrasında öncelikli hedef doğal görünüm elde etmektir. Göğüslerin fazla büyütülmesi ise doğal görüntünün başlıca kurallarını bozar. Ayrıca büyük implantlar yıllar içerisinde sarkmaya neden olur. Bu nedenle cerrahi müdahalenin tekrarlanmasını gerektirebilir.

Yanlış 5: Göğüs boyutlarının cerrahi ölçütü sutyen (kup) boyutlarıdır.

Gerçek: Ölçüleri aynı olan farklı marka sutyenlerin gerçek boyutları değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle göğüs boyutu planlanırken de bu ölçüler kullanılmaz. Dolgun ve doğal görüntü planlanırken daha çok omuz, bel ve kalça ölçüleri göz önünde bulundurulur.

Yanlış 6: Silikon implantlar tehlikelidir, çeşitli hastalığa yol açar.

Gerçek: Silikon implatlar üzerinde yapılan 100’lerce araştırma herhangi bir hastalığa neden olmadıklarını göstermiştir. Önemli olan nokta ise doğru implantların doğru şekilde uygulandığına emin olmak. Bunun yolu ise seçtiğiniz cerrah hakkında bilgi sahibi olmanızdan geçiyor.

Yanlış 7: Salin implantlar silikon implantlardan daha iyidir.

Gerçek: Salin implantların silikon implantlardan daha iyi olduğu ya da tam tersi gibi bir durum geçerli değildir. İki implant türünün de kendine özgü bir takım karakteristik özellikleri bulunmaktadır.

Yanlış 8: Göğüs implantlarından sonra morarma olur.

Gerçek: Tecrübeli bir cerrahın yönetiminde ameliyat problemsiz bir şekilde tamamlanırsa göğüs implantlarından sonra morarma olma ihtimali sıfır denebilecek kadar azdır. Ayrıca ameliyat öncesinde doktorunuzun talimatlarına uygun bir şekilde ilaç kullanımına dikkat edip, düzenli ve doğru beslenirseniz bu ihtimalin düşmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

Sevgiyle kalın.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

instagram: @guncelozturk