Boyun Estetiği ile Gençliğinize Kavuşun

Yaşlanmaya bağlı kırışıklık ve sarkmaların en çok gözlemlediği bölgelerden birisi de boyun bölgesidir. Kişiler yüz bakımına karşı ne kadar hassas olsalar da boyun bölgesinin bakımını genellikle ikinci plana attıkları için bu bölge yüzden çok daha hızlı bir şekilde kırışıp sarkabilir.

Boyun bölgesindeki estetik ihtiyacının ilk nedeni zamanın etkileri olsa da hızlı bir şekilde kilo alıp verme, çene kemiğinin geride durması da bu bölgedeki sarkmaların artmasına ve derinin bollaşmasına neden olur. Bu tür durumlarda ise kişinin çehresini değiştirmek, daha genç ve fit bir görünüme sahip olmasını sağlamak için boyun estetiği operasyonuna başvurulur.

Haberin Devamı

Boyun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boyun estetiğinin nasıl yapılacağı tamamen kişinin ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre şekillenmektedir. Bu operasyonda ihtiyaca göre boyun derisi gerilir, fazlalıklar alınır, yağ fazlası varsa alınır ve boyunda iç korse oluşturarak daha fit bir görünüm elde edilir.

Tüm bu işlemler kulağın ön kısmında kulak arkasına kadar devam eden bir kesi açılarak yapılmaya başlanır. Boyun bölgesinde fazlalık yapan, bollaşan ve sarkan deri toparlanır kulak arkasındaki kesiye dikilir. Boyun bölgesinde iç korse yapmak için de çene altından 3 santimetrelik kesiler açılır. Bu kesiler sayesinde serbest kalan boyun bantları birbirlerine dikilir ve bölgenin toparlanması sağlanır. Son olarak da çene kısmına müdahale edilmesi gerekiyorsa bu bölgede germe ve protez işlemi yapılabilir. Boyun estetiği operasyonu sonucunda kişi çok daha genç bir görünüme kavuşur.

Boyun Estetiği Öncesinde ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

Operasyon öncesinde düzenli ilaç kullanımı varsa bunu doktora bildirmek ve ilaç kullanımı ile ilgili düzenleme yapmak gerekir. Sigara kullanan kişilerin operasyondan bir ay önce sigarayı bırakması önemlidir. Ameliyattan sonra saç kestirmek gibi işlemler yaptırmak için yaklaşık olarak bir ay beklemek gerektiğinde bu tür işlemler operasyon öncesinde halledilmelidir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık olarak 5 saat sürer. Operasyondan sonra 2 gün hastanede kalmak gerekir. Boyun estetiğinden bir gün sonra kulak arkasına koyulan drenler alınır. Bir haftanın sonunda yüzdeki dikişler alınır. Yüzdeki dikişlerin alınmasından 3-4 gün sonra da saç derisinde bulunan dikişler alınır.

Haberin Devamı

Boyun estetiği ameliyatı sonrasında ağır hareketlerden kaçınmak, ani darbelere karşı dikkatli olmak gerekir. Saç tararken ya da makyaj yaparken yumuşak hareketler yapmaya özen gösterilmeli, ağır sporlardan kaçınılmalı, düzenli olarak güneş kremi kullanılmalı ve sauna gibi aşırı sıcak ve nemli alanlarda vakit geçirilmemelidir.

Op. Dr. Mirza Fırat

Estetik, Rekonstrüktif,

Plastik Cerrahi Uzmanı

www.mirzafirat.com

Facebook: /opdrmirzafirat

Instagram: /drmirzafirat