Plastik cerrahi üzerine

POPO BÜYÜTME

Silikon implant ile popo büyütme aslında ülkemizde son 20 senedir tek tük yapılan bir ameliyatken son 5 senede oldukça fazla yapılır hale gelmiştir. Estetikde yeni trend diyebiliriz. Yalnız, maalesef bu ameliyat cerrahlar tarafından da, hastalarımız tarafından da pek bilinmiyor.

Teknik olarak diğer implant ameliyatları ile aynı prensipler geçerlidir elbet ama bu ameliyatın kendine özgü özellikleri de vardır. Karşılaştığımız komplikasyonlu popo implantı vakaları sebebi ile bir bilgilendirme yazısı yazmayı uygun buldum. Bir kere en önemli nokta, bu ameliyatta implantı koyacağınız alan ile ilgili.

Meme ameliyatında biliyorsunuz, implant meme bezi arkasına, kas fasyası (zarı) altına yada kas altına konabiliyor (ayrıca dual-plan varyasyonları da var). Popo implantında ise tek seçenek var: implant mutlaka kas içine konmalı.. Ciltaltına konan implantlar dışarıdan farkedilir hale geliyor, hatta ele geliyor. Bu implantlar ciltaltına konmaz. Maalesef sık yapılan bir hata. Ayrıca bu alan için özel geliştirilmiş popo implantları varken meme implantları da kullanılmamalı.

Maalesef bazı klinikler öyle düşük ücretlere yapıyorlar ki bu ameliyatları, hastalar neden bu kadar ucuz olduğunu sorgulamadan ameliyatlarını oluyor. Halbuki bu ameliyatı bir meme büyütme masrafına olmanın tek yolu ameliyatta meme implantı kullanılmasıdır. Popo implantları, meme implantlarından pahalı olduğu için popo büyütme, meme büyütmeden daha pahalı bir ameliyattır.

Bazı kliniklerde maliyeti azaltmak için popo implantı yerine meme implantı kullanıyorlar. Sonuç kesinlikle hüsran olur. Popo implantlarının şekli ve içindeki silikon jel, popo bölgesi için özel üretilmiştir. Zaten bu bölgede meme implantları iyi sonuç verse popo implantları üretilmezdi. Hastalar çok düşük fiyat aldıklarında bunu sorgulamalılar. Yapılan en büyük hata ise uygun olmayan hastaya bu ameliyatı yapmak. İşte bu hata daha sonradan düzeltilemiyor.

Hastanın vücut yapısını değiştiremezsiniz. Bu ameliyat en çok zayıf, popo bölgesi düz ve selüliti olmayan hastalarda güzel sonuç verir. Ben uzun zamandır bu hatanın yapıldığı hastaları revizyon için kabul etmiyorum. Kilolu, kalçası geniş, selülitli hastalarda ne yaparsanız yapın durumu kurtaramıyorsunuz, çünkü zaten en baştan o hastaya bu ameliyat yapılmamalıdır.

Çarpıcı sonuç alabilmek için en baştan hasta seçimi doğru olmalıdır. Unutmayınız, bu implantlar, popo kısmını büyütür, arkaya daha çıkıntılı hale getirir; ama ancak hastanın yapısı zaten buna uygunsa sonuç çok çarpıcı olur. Bu implantlar kalçaların yana doğru genişlemesini sağlamaz. Bu basen bölgeleri için dünyada sadece bir firma implant üretiyor, o da henüz deneme aşamasında. Kalça yanlarına yapılabilecek tek şey şu an yağ enjeksiyonudur.

Hastanın göbek ve bel yanlarından yağ alınıp kalça yanlarına verilebilir. Böylece beli incelmişken kalçası da genişlemiş olur. Bu ek girişim de sonucu iyi yönde etkiler. Ameliyatı olmayı isteyen hastaların bunu yaz başında son ana bırakmamalarını tavsiye ederim.

Ameliyattan sonra bir iyileşme dönemi vardır. Hastanın rahatça oturabilmesi 1 haftayı alır. İmplantları artık hissetmemesi 2-3 ayı alır. Bu süre sonunda artık hastalar ameliyattan önce nasıl rahatsalar, o derece rahat olurlar. Hep zannedildiğinin aksine popo üzerine düşseler bile implantları hissetmeyeceklerdir.

Son bir not: Bu ameliyattan sonra popodan iğne yaptıramazsınız. Kalçadan iğne yapılması gerektiğinde omuzdan yaptırmalısınız; zaten omuzdan iğne yaptırmak, popodan yaptırmaktan farklı da değildir.

Haberin Devamı


www.estetikpopo.com

Haberin Devamı