Meme küçültme ameliyatına neden ihtiyaç duyulur? Bu işlemde neler yapılır?

Büyük memeler genç yaşlarda çekici gibi görünse de, kısa sürede yer çekiminin etkisi ile şeklini kaybeder ve sarkar. Kilo alıp verme ve gebelikler memelerin daha da büyüyüp sarkmasına neden olur.

Fazla iri memeler kişiyi olduğundan daha iri ve yaşlı gösterir

Büyük memeler insanları olduklarından daha iri, hantal ve yaşlı gösterir. Özellikle genç kızlarda utanma hissi yaratabilir. Memeleri büyük olan genç kızlar bunları gizlemek için kambur durmaya başlar, bol elbiseler giyerler. Dar kıyafetlerden ve spor aktivitelerinden uzak dururlar; bu da kilo almalarına neden olabilir. Sosyal ilişkileri bozulabilir, içe kapanabilirler. Erkek arkadaşları ile sağlıklı ilişkiler kuramayabilirler.

Büyük memeler sağlık sorunlarını da beraberinde getirir; boyun, sırt ve omuz ağrılarına yol açar, zamanla omurgalarda kalıcı bozukluklara neden olur. Sütyen askıları bir süre sonra omuzları deforme eder. Memelerin alt tarafı sürekli terli ve havasız kaldığından zamanla tahriş olur, deri sorunları ortaya çıkar. Büyük memeli bir kadın omuz, boyun ve sırt ağrısı problemleri ile yaşamak zorunda kalır.

Aşırı büyük memesi olanlar yahut meme büyüklüğü ile sosyal, fiziksel, cinsel hayatında sorun yaşayanlar, vücut gelişimini tamamladıktan sonra bu operasyonu geçirebilir. Meme küçültme ameliyatlarında amaç, memelerin vücuda orantılı bir şekilde küçültülmesidir. Bu ameliyatlarda 3 temel işlem yapılır: meme başı yukarı taşınır, fazla meme dokusu çıkartılıp şekil verilir ve son olarak fazla deri dokusu çıkartılıp atılır. Kalacak olan izin uzunluğu memenin büyüklüğüne, sarkıklığına ve hastanın cildinin elastikiyetine bağlı olarak değişir. Bu işlem yapılırken meme aynı zamanda dikleştirilir ve konik bir şekil verilir.

Meme küçültmede “Vertikal Mamaplasti” yöntemini kullanıyorum.

Meme küçültmede Vertikal mamaplasti yöntemini uygulamaktayım. Bu teknikte memenin her kadranı ayrı ayrı şekillendiriyor, memeleri göğüs duvarı üzerinde yükseltiyor ve memenin alt kısmını kısaltılarak göğüs duvarı üzerinde sabitliyorum. Böylece yüksek yerleşimli, amaçlanan şekil ve büyüklükte, uzun süre dayanan sonuçlar elde edilmekteyim.

Meme küçültme ameliyatları estetik ameliyatlar arasında ağrının en az olduğu ameliyatlardan birisidir. İlk birkaç gün hafif ağrılar olur ve basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilir. Meme küçültmenin sonuçları kalıcıdır ve hasta memnuniyeti en yüksek ameliyatlar arasındadır.

 

Prof. Dr. Akın Yücel

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı