Geri Dön

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir? Prostat Kanserinin İlk Belirtisi Ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde görülen kanser türlerinden biri de prostat kanseridir. Prostat kanseri nedir, prostat kanserinin ilk belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? İşte tüm bu sorulara ait cevapları sizler için derledik.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir? Prostat Kanserinin İlk Belirtisi Ve Tedavi Yöntemleri

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserdir. 50 yaşından önce nadirdir ve çoğunlukla 65 yaşından sonra ortaya çıkar. Ailesinde prostat kanseri olan erkekler daha sık etkilenir.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri, prostat hücrelerinde başlar. Kanserli (kötü huylu) bir tümör, etrafındaki dokuları istila edip yok edebilen bir kanser hücreleri topluluğudur. Ayrıca vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir (metastaz yapabilir).

Prostat kanseri olan bir kötü huylu tümör erkek üreme sisteminin prostat bezinin hücrelerinden geliştirilmiştir.
Vakaların% 90'ında prostat kanseri, prostatın astarını oluşturan epitel hücrelerinin ilerleyici kötü huylu dönüşümünden kaynaklanan bir adenokarsinomdur. Diğer kanser türleri diğer karsinomlar veya sarkomlardır.

İdrar yapma zorluğu, kaynağı basit bir adenom (iyi huylu hiperplazi) olsa bile, çoğunlukla tıbbi muayene gerektiren bir prostat problemini yansıtır.

İdrarda kan veya diğer anormal ürolojik belirtiler konsültasyon gerektirir. Bazen prostat kanseri, bir kemik metastazının varlığıyla (omurgada ağrı gibi) ortaya çıkar.

Daha nadir olarak, kanser hücrelerinin varlığını belirleyen, cerrah tarafından ameliyat edilen ve çıkarılan görünüşte iyi huylu bir tümörün (hiperplazi) laboratuvar analizidir.
Ancak çoğu zaman hiçbir belirti görülmez.

Prostat Kanserinin İlk Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri esas olarak yavaş büyüyen bir kanserdir (10 ila 15 yıl) ve uzun süre lokalize kalır. Hatta bazıları gizli kalır ve hiçbir belirti vermez. Bununla birlikte, hızlı değişim biçimleri vardır.

Bu kanser türü genellikle yavaş büyür ve teşhis konulduktan sonra genellikle tamamen veya başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Prostat kanseri olan yaşlı erkeklerin başka nedenlerden ölmesi yaygındır.

Prostat, erkek üreme ve üriner sistemlerin bir parçasıdır. Yaklaşık bir ceviz büyüklüğündeki bu bez, mesanenin hemen altında, rektumun önünde yer alır. İdrar ve meniyi penisin ucuna taşıyan üretranın bir kısmını çevreler. Prostat, meni oluşturmak için sperm ve diğer sıvılarla karışan mukus ve prostatik sıvı üretir. Yavaş ilerlediği için ilk belirtilerden bahsetmek zor olacaktır.

Prostat Kanserinin Tanısı Nasıl Konu?

Prostat kanseri, kandaki bir proteinde bir artış bularak saptanabilir. Prostata özgü antijen, PSA, prostat tarafından üretilen bir maddedir. Bununla birlikte, bu testte yüksek bir sonuç mutlaka kanser olduğu anlamına gelmez.

Bir prostat kanseri tanısı erken bir aşamada (tümör küçük olduğunda) yürütülen bu hastalığın tedavi şansı artar. Prostat kanseri riski yaşla birlikte artar. 50 yaşından önce nadirdir. Teşhis edilen vaka sayısı 70 yaş civarında en yüksektir.

Aile geçmişine bağlı olarak prostat kanseri üç şekilde ortaya çıkabilir.

Prostat Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat kanserinin tedavisi evrimi, türünün aşamasına bağlıdır, aynı zamanda hasta ve kendi yaşındaki genel sağlık durumu ile ilgilidir.

Cerrahi teknikler genellikle daha iyi ve daha iyi anlaşılsa da, müdahalenin iktidarsızlık veya idrar kaçırma problemleri gibi önemli sonuçları olabilir.

Radyoterapi, sıklıkla kullanılır ve büyük iyileşme şansı sağlayabilir. Yeni hedeflenen ışınlama teknikleri, bir kez daha sık görülen komplikasyonları sınırlandırmaktadır. Prostata yönlendirilen ışınlar, komşu organları ve dokuları etkiler ve bu da daha sonra sindirim, idrar veya cinsel bozukluklara (iktidarsızlık) neden olabilir.

Prostata kanser hücrelerini yok edebilen küçük radyoaktif taneciklerin implante edilmesinden oluşur. Özellikle küçük tümörler için çok iyi sonuçlar verebilir.

Prostat kanseri taramasının değeri konusunda devam eden bir tartışma var. Prostat kanseri için kitlesel taramanın gerekli olmadığı açıktır, ancak bireysel erken teşhis sorusu geçerliliğini korumaktadır.

 

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Gelecek umutlarınız için en iyisini yapma isteği içinde olabilirsiniz. Gün içinde gruplar ve arkadaşlıklar ön plana çıkabilir. İş hayatınızda sıkışmalar yaşanabilir. İstediğiniz destekleri almakta zorlanabilirsiniz. Sosyal hayatınızda düşüncelerinizde ısrarcı davrandığınız zamanlar olabilir. Hedeflerinize ulaşmak için çaba göstereceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızda en iyisiniz yapmak için çaba sarf edeceğiniz bir gündesiniz. Hedeflerinize ulaşmak için mücadele vermek zorunda kalabilirsiniz. Üstlerinizle ilgili konularda fikirlerinizde fazla ısrarcı davranmamaya özen göstermelisiniz. Gün içinde sorumluluklarınız sizi alternatif plan yapmaya itebilir. Annenizle ilgili konuları ihmal etmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak için mücadele içinde olacağınız bir gündesiniz. Yaşadığınız olaylarda daha rahat bütünü göreceğiniz zamanlar var. Uluslararası konular gündeminizi meşgul edebilir. İnandığınız konular hakkında fazla ısrarcı olabilirsiniz. Yabancılarla ilgili konular da huzursuzluk yaşayabilirsiniz. Akışta kalın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün endişe duyduğunuz konular içinde sıkıştığınızı hissedebilirsiniz.  Kriz yaratan konulara karşı daha dikkatli olmanız gereken bir gündesiniz. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar oluşabilir. Yatırımlarınızla ilgili konularda çok fazla ısrarcı davranmamaya özen göstermelisiniz. Gelecek yönünde yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Parasal konularda sıkışıklık yaşayabileceğiniz zamanlar var. İkili ilişkilerinizdeki düşüncelerinizde ısrar edebilir ve doğru olanı bulmak için çaba sarf edebilirsiniz. Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Uğraştıran durumlarla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Aldığınız sorumluluklarınızla ilgili gelişmeler yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınız gündeminizi meşgul edebilir. Sizi yoran konulara karşı ısrarcı davranmamanızda fayda var.  Üstlerinizle ilişkinize önem vermeniz gerekebilir. Bugün işlerinizle ilgili alternatif planlar oluşturabilirsiniz. Başarı için çok çalışacağınız zamanlar içindesiniz. İşten gelecek paralar söz konusu olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizi ifade etmek için büyük bir heyecan içinde olabilirsiniz. Bununla birlikte düşüncelerinizle ilgili ısrarcı olacağınız zamanlar var. İş hayatınızda yeni kararlar almak isteyebilirsiniz. Risk almaya daha fazla yatkın olabilirsiniz. Harcamalarınızı abartmamaya çalışın. Hobilerinizle ilgilenmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Evinizle ilgili olaylarla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Geçmişe ait konular gündeminizi meşgul edebilir. Fikirlerinizde ısrarcı davranacağınız zamanlar olabilir. İşinizle ilgili konularda huzursuzluk içinde olabilirsiniz. Parasal konularda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Babanızla ilgili konuları ihmal etmemeye çalışın. Güven ihtiyacı içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hareketli ve yoğun bir gündesiniz. Başarılı olmak için çaba sarf etmeniz gereken zamanlar olacaktır. Otorite figürleriyle iletişiminde daha çok dikkat etmeniz gereken zamanlar içindesiniz. Gelecek yönündeki beklentilerinizle ilgilenebilirsiniz. Yakın çevrenizdeki ilişkileriniz gündeminizi etkileyebilir. Kardeşlerinizle zaman geçirebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler gündeminizi etkileyebilir. Yenilenmeye gitmek isteyebilirsiniz. Parasal konularda başkalarından alacağınız destekler var. Fikirlerinizdeki ısrarcı davranabilirsiniz. Gelecek yönünde beklentilerinizde doğru kararlar vermek isteği içinde olacaksınız. Sorumlu olduğunuz konularda alternatif planlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar içinde olmak isteyebilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konulara yönelebilirsiniz. Beslenmenize dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Üstelerinizle ilişkinize özen göstermenizde fayda var. Başarmak istediğiniz işlerde daha fazla mücadele etmek isteyebilirsiniz. Hoşgörüsüz ortamlardan bulunmak size iyi gelmeyecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bilemediğiniz konularla ilgili içsel süreçler yaşayacağınız bir gündesiniz. Elinizde olmayan nedenlerden kayıp yaşayabilirsiniz. Kontrolünüzü kaybetmemeye çalışın. Uğraştığınız işlerde daha fazla yoğunlaşmanız gerekebilir. Maddi konularda hoşgörüsüz davranabilirsiniz. Sorumluluklarınız sizi sıkıştırabilir. Akışta kalmayan özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner