SağlıkRuşur Taşının Faydaları Nelerdir? Cilt Beyazlatma İçin Ruşur Taşı Nasıl Kullanılır?

Ruşur Taşının Faydaları Nelerdir? Cilt Beyazlatma İçin Ruşur Taşı Nasıl Kullanılır?

12.12.2020 - 03:13 | Son Güncellenme:

Daha çok cilt için kullanılan ruşur taşı son dönemlerde Türkiye'de de oldukça fazla tercih ediliyor. Çok eski dönemlere dayanan bu özel doğaltaş pek çok önemli fayda sunuyor. Peki, ruşur taşının faydaları nelerdir? Cilt beyazlatma için ruşur taşı nasıl kullanılır? İşte bu konuda merak edilenler.

Ruşur Taşının Faydaları Nelerdir Cilt Beyazlatma İçin Ruşur Taşı Nasıl Kullanılır

İran kültürüne ait olan bir taş olarak ön plana çıkan ruşur taşı, özellikle cildi rahatlatmak ve daha denemek açısından oldukça etkilidir. Aslında daha çok cildi beyazlatmak için kullanılan bu özel taş, birçok önemli fayda sunuyor.

Ruşur Taşının Faydaları Nelerdir?

Yüzyıllardan bu yana kullanılan ruşur taşı, özellikleri İran'a has bir taş olarak da öne çıkıyor. Kültür mirası olarak daha çok kadınların kullandığı bu özel taş, sağladığı faydalar ile beraber erkeklerin de değerlendirdiği önemli doğal ürünlerden biridir.

- Öncelikle cildi beyazlatmak için kullanılmaktadır.
- Aynı zamanda cildin gözeneklerini açmak için oldukça etkilidir.
- Sivilce ve akne ile leke gibi birçok farklı zararlı unsurun ciltten uzaklaştırılmasını sağlar.
- Hücre yenilenmesine katkı verir ve ölü hücrelerin atılmasını sağlar.
- Yapısı ile doğal bir detoks etkisi yaratır.
- Psikolojik açıdan stres ve gerginliği azaltma konusunda oldukça etkilidir.
- Cildi ölü deriden arındırmak için değerlendirilir.

Böylesi farklı özellikleri ile beraber sağladığı faydalar üzerinden, son dönemlerde Türkiye'de de oldukça fazla kullanılan doğal ürünler arasında yer alıyor.

Ruşur Taşının Faydaları Nelerdir?

Ruşur taşının en önemli faydası cildi beyazlatmasıdır. Bu sebepten dolayı özellikle Ortadoğu'da başta İran olmak üzere birçok farklı ülkede kadınlar kullanır. Aynı zamanda gözenekleri açar ve ölü deriyi atma konusunda da çok etkilidir. Diğer taraftan içerdiği vitamin ve mineral katkı sayesinde, ölü hücrelerin uzaklaştırılarak yeni hücrelerin yapımını destekler.

İran hamam ritüelleri arasında yer alan huzur taşı, bölgede güzelliğin sırrı olarak da tabir edilmektedir. Cildin daha güzel, genç ve pürüzsüz görülebilmesi için düzenli olarak kullanılır.

Ruşur Taşı Nasıl Kullanılır?

Ruşur taşı genel olarak ıslak ve nemli cilt üzerinde kullanılır. Özellikle el ve yüz ile beraber vücudun her noktasına sürüldükten sonra 1 dakika kadar beklenir. Bu konuda el ile vücudun farklı noktalarına yumuşak hareketlerle masaj yapmak yeterlidir. Daha sonra mutlaka su ve sabun ile beraber ruşur taşının kullanıldığı kısımlar temizlenmelidir. Böylece Lekesiz, Pürüzsüz ve çok daha temiz, canlı bir cilt elde etmek mümkün. Yaşlanmayı önleyici etkisi ile beraber de günümüzde yaygın olarak değerlendiriliyor.

 

Yazarlar