Öncelikle herkese iyi haftalar size bu yazıyı 23 Nisan’da yazıyorum. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 99. Yılı hepimize kutlu ve mutlu olsun. Atatürk‘ün bize Cumhuriyeti armağan ettiği için sonsuz teşekkürler. Bir Kadın olarak bize kanun önünde eşit haklar verdiği için seçme seçilme hakkı verdiği için ayrıca minnettarım.

Evet efendim biz yine konumuz olan saça ve saçla ilgili olan saçımızı ilgilendiren yazımıza devam edelim. Aslında bu hafta size halk arasında çok yaygın olan ve doğru diye bildiğimiz yanlış bilgilerden bahsetmek istiyorum.

Bunları bana danışanlarımdan da sıklıkla duyuyorum bunlardan ilki saç her gün yıkanmaz YANLIŞ.

DOĞRUSU ; Saç yıkama sıklığı kişinin saç derisinin kuru veya yağlı olmasına, aktivite seviyesine bağlı olmalıdır saç yağı az olan yetişkinlerde haftada 2 defa yıkaması yeterlidir. Ancak saç derisi kolay yağlanan kişilerin, dışarıda vakit geçiren, çalışan, spor yapan terleyen bireylerde saç her gün yıkanabilir.

Efendim ikinci sıklıkla karşılaştığım soru ise boya, jöle, şampuan, saç kremi saç dökülmesi yapar mı? YANLIŞ.

DOĞRUSU ; Saçın dış kısmı ölüdür. Boya gibi işlemler saçın nemini kaybetmesiyle yıpranmasına ve kırılmasına neden olabilir. Ancak saç boyasının saç dökülmesine etkisi yoktur. Jöle kullanan kişilerin tercihen gün sonunda saçı durulaması istenir. Ancak jöle, köpük, wax gibi şekillendirici hiçbir ürün saç kaybı yaratmaz.

Üçüncü en çok sorulan şampuanlar kimyasaldır saça zarar verir YANLIŞ.

DOĞRUSU ; Şampuanlarda kullanılan maddeler su ile arınacak şekilde formüle edilmiştir. Kullandığımız ürünün saç derisi ile teması 30-40 saniyedir ve suyla saç derisinden tamamen arınmaktadır. Bu nedenle şampuan kullanırken yaşanan endişeler gereksizdir. Saçla ilgili şikayetlerimiz arttıkça farklı şampuanlara ilgimiz ve algımız artar.

Ve sonunda bahar geldi ne mutlu yaza az kaldı. Yaz saçlarımıza biraz daha özen göstermemiz gereken bir dönem güneş, deniz, havuz ve rüzgardan saçlarımız etkileniyor ve bu dönemde saçımızın neme olan ihtiyacı artıyor eğer azalan nemi yerine koymaz isek saç kurur parlaklığını yitirecektir. Yazın biraz önce bahsettiğim sebeplerden saçımızdaki suyun, nemin miktarı azalır.

Elbette ki bu nemi yerine koymalıyız bunun için de özel bakımlar ve nem maskeleri , durulanmayan saç kremlerini kullanmalıyız. Piyasada bu konuda çok seçenekler var.

Önümüzdeki hafta doğru bilinen yanlışlara devam edeceğiz herkese güzel, mutlu haftalar.

İnstagram : https://www.instagram.com/serapozturkniya/

Facebook : https://www.facebook.com/SerapOzturkNiyaa/