Geri Dön

Serebral Palsi (Beyin Felci) Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Serebral palsi, çocuklarda en sık görülen motor bozukluktur. Peki tam anlamı ile Serebral Palsi (beyin felci) nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? İşte, tüm detaylar...

Serebral Palsi (Beyin Felci) Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bu durum gelişmekte olan beyin hücrelerinin tahrip olması nedeniyle fetüsün veya bebeğin beyninde geri dönüşü olmayan hasardan kaynaklanır. Genellikle ömür boyu süren bilişsel veya duyusal zorlukların eşlik ettiği duruş bozukluğuna neden olur.

Serebral Palsi (Beyin Felci) Nedir?

Serebral Palsi, henüz nasıl tamir edileceğini bilmediğimiz, gelişmekte olan bazı beyin hücrelerinin tahrip olması nedeniyle fetüsün veya bebeğin beyninde meydana gelen geri dönüşü olmayan lezyonlardan kaynaklanmaktadır.

Bu lezyonlar, genellikle ömür boyu süren bilişsel veya duyusal zorlukların eşlik ettiği bir dizi hareket veya duruş bozukluğuna neden olur. Sebepler esas olarak hamilelik sırasında enfeksiyon veya hastalık, çok erken veya zor doğum veya çocuğun yaşamının ilk aylarında görülen hastalıklardır.

Serebral palsi, doğumda mevcut olan veya sonraki 3 yıl içinde ortaya çıkan çeşitli sinir sistemi bozukluklarına verilen isimdir. Bu bozukluklar, zamanla kötüleşmeyen altta yatan bir beyin hasarının ortaya çıkmasıyla karakterizedir. Ayrıca hepsi beyindeki motor nöronlarda bir miktar hasara neden olur; bu bozukluk koordinasyonu ve kas gücünü etkiler.

Normalden daha hafif olan prematüre bebekler ve yenidoğanlar daha büyük risk altındadır. Son yıllarda, yeni serebral palsi vakalarının sayısı aslında biraz artmıştır, bunun nedeni kısmen gelişmiş yoğun bakımın daha fazla prematüre bebeğin hayatta kalmasına izin vermesi ve aynı zamanda Kısırlık, serebral palsili bir bebek doğurma olasılığının daha yüksek olduğu çoğul gebeliklerde artışa neden olur.

Serebral Palsi Belirtileri Nelerdir?

Etkilenen her kişi, beyin hasarının yeri, boyutu ve ciddiyetine bağlı olarak, motor özürlülüğün yanı sıra ilişkili engelliliklerin spesifik semptomlarını gösterecektir. Serebral palsinin tanımlanmasını ve incelenmesini zorlaştıran, özellikle bozuklukların bu heterojenliğidir.

Bazı çocuklar, herhangi bir bilişsel bozukluk olmaksızın sadece izole bir motor engelle başvururlar.
Diğerleri, bir veya daha fazla bilişsel bozukluğu motor engelleriyle ilişkilendirecektir. Bazıları "basit" bir gevşeklikle yürürken, diğerleri, kuadriplejikler, günlük yaşamın tüm eylemlerine tamamen bağımlı olacaktır. Bu iki uç nokta arasında, tüm ara durumlar mümkündür.

Serebral palsinin nedenleri çok sayıdadır ve vakaların% 40'ında açıklanamaz. Genellikle doğumdan önce, doğum sırasında veya sonrasında meydana gelen ve gelişmekte olan çocuğun beynine zarar verecek olaylar zinciridir.

Bu olaylar arasında zor doğum, yenidoğan inme komplikasyonları ve aynı zamanda gebelik sırasında enfeksiyon veya hastalık (kızamıkçık, toksoplazmoz veya bazı ilaçların yan etkileri gibi) veya birincisi yer alır. Bu olaylar, beynin belirli bölgelerine (anoksi-iskemiden bahsediyoruz) kan veya oksijen arzında azalmaya veya hatta durmaya veya beyin kanamasına neden olarak beyin hasarına neden olacaktır.

Bu lezyonlar geri döndürülemezdir ve hastaların yaşamları boyunca çektiği çeşitli motor, duyusal veya bilişsel bozukluklara neden olur.

Serebral Palsi Tanısı Nasıl Koyulur?

Serebral palsili tüm yenidoğanlarda bu durumdan kaynaklanan eksiklikler olsa da, çocuk etrafta gezinmek gibi önemli bir gelişimsel dönüm noktasını kaçırana kadar bu durumu teşhis etmek genellikle imkansızdır. Bununla birlikte, bir yenidoğanı gözlemleyerek, zaman zaman hangi bebeklerin daha yüksek serebral palsi riski altında olduğunu tahmin etmek mümkündür.

Çok az bebeğin doğumda bariz bir kısıtlaması vardır, ancak çoğu, endişeli ebeveynleri tarafından 3 ay ile 18 aylıkken doktora getirilir. Serebral palsi için kan veya kimyasal test olmamasına rağmen, tanı koymaya yardımcı olan birkaç klinik test mevcuttur.

Çoğu durumda serebral palsili kişilerde bu formların bir kombinasyonu bulunur. En yaygın kombine form, spastisite ve atetozun bir kombinasyonudur. Her durumda semptomlar çok hafif veya çok şiddetli olabilir. Titrek el yazısı, bazı insanların üstesinden gelmek zorunda kaldıkları tek zorluk, diğerleri ise boyundan topuğa felç oluyor.

Serebral palsiye, sinir ve kas dışında çok çeşitli semptomlar eşlik edebilir, en önemlisi bozulmuş zihinsel işlevdir. Serebral palsili tüm insanların üçte biri, ciddi bir zihinsel engele ve asla 3 veya 4 yılı geçmeyecek bir zihinsel yaşa sahiptir.

Bir diğer üçte birlik kısım hafif bir entelektüel açıktan muzdarip ve geri kalanının entelektüel eksikliği yok. Bununla birlikte, normal zekaya sahip bir çocuk bile görme, işitme ve konuşma sorunları, sosyal izolasyon, kızgınlık ve depresyonun varlığından dolayı öğrenme güçlüğü çekebilir. Serebral palsiye, yolculuğu boyunca desteklenmediği ve teşvik edilmediği sürece eşlik eder. Şaşılık yaygın serebral palsili insanları etkileyen bir sorundur.

Serebral Palsi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Serebral palsinin tedavisi yoktur çünkü beyin hücreleri değiştirilemez. Tedavinin amacı, hayatı olabildiğince normal hale getirmek ve zihinsel kapasiteleri buna izin veren insanlara maksimum bağımsızlık sağlamaktır.

Birincil amaç, her şeyden önce kas kontraktürlerini önlemek veya iyileştirmek olan engelliliği en aza indirmektir. Etkilenen uzvu mümkün olduğunca çok çalıştırırsanız, bunların meydana gelmesi daha az olasıdır. Fizyoterapi, atrofiden kaynaklanan kontraktürleri ve yetersiz büyümeyi önlemeyi amaçlar. Çoğu doktor, etkilenen uzuvları egzersiz yapmanın, sağlıklarını korumanın ve onları daha iyi kullanmanın en iyi yolu olduğu konusunda hemfikirdir.

Okul çağı yaklaştıkça tedavi, iletişimi iyileştirmeye ve salya akıtma gibi sosyal olarak sorunlu semptomları azaltmaya odaklanır. Normal zekaya sahip çocukları devlet okullarına yerleştirmek için hiçbir çabadan kaçınılmıyor. Terapinin çoğu, teknikleri öğrendikten sonra ebeveynler tarafından yapılır.

Nöbetler ve spastisite genellikle nöbet önleyici ilaçlar veya kas gevşemesini destekleyen ilaçlarla yönetilebilir ve serebral palsili çocukların çoğu bir şekilde veya formda ilaçlarla tedavi edilir.

Oyuncak Bebekle Oynamanın FaydalarıBarbie öncülüğünde Cardiff Üniversitesi'nden Dr. Sarah Gerson ve kıdemli araştırmacılarla, nörobilim tekniklerini kullanarak oyuncak bebekle oynamanın faydaları üzerine bir araştırma yapıldı. Oyuncak bebek oynarken oyun esnasında beynin nasıl aktive edildiğinin gösterilmesi amacıyla nörogörüntülemenin ilk kez kullanıldığı araştırmaya göre, Barbie gibi oyuncak bebeklerle oynamanın empati ve sosyal becerileri besleyerek, çocukları geleceğe hazırlamada büyük faydalar sağladığı sonucuna varıldı. Bu projenin detaylarını konuşmak üzere Barbie Oyunun Faydaları Projesi Türkiye Sözcüsü Klinik Psikolog ve Oyun Terapisti İrem Polat ile araştırma hakkında merak edilenleri konuştuk.’Sponsorlu İçerik'

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili konulara yöneleceğiniz bir gündesiniz. Kişisel yeteneklerinizi kullanmak için kendinizi enerjik hissedebilirsiniz. Başladığınız işlerde ilerlemek için çaba sarf edeceğiniz zamanla var. İş hayatınızda yaşadığınız engelleri aşmak isteyebilirsiniz. Harcamalarınıza özellikle dikkat etmelisiniz. Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar yapmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Yüksek enerjinizi kişisel açıdan önem verdiğiniz olaylara yönlendirebilirsiniz. Cüzdanınıza ait konular gündeminizi etkileyebilir. Başkalarından destek alacağınız imkânlar da var. Bedensel konulara özen göstermelisiniz. İşlerinize yön kazandırmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gizli kalmış konular bugün gündeminize gelebilir. Sonuçlandırmakta zorlandığınız konuları kabullenmek isteyebilirsiniz. Elinizde olmayan nedenlerle kontrol kaybı yaşayabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirmeniz gereken bir gündesiniz. Öğlen saatlerinde kendinizi çok daha güvende hissedebilirsiniz. Kişisel harcamalarınıza dikkat etmelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecekle ilgili hayalleriniz için para harcamak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Gün içinde başkalarından alacağınız destekler sizi rahatlatacaktır. İş hayatınızda ilerlemek için güçlü bir motivasyon hissedebilirsiniz. Önünüze gelen engelleri rahatça aşabileceğiniz zamanlar var. Kişisel yeteneklerinizi kullanmaktan çekinmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili gelişmeleri yönlendireceğiniz bir gündesiniz. Sosyal konular, arkadaşlarınızla olan ilişkileriniz gündeminizi oluşturabilir. İş hayatınızda başkalarından alacağınız destekler gün içinde ilerlemenizi kolaylaştıracaktır. Maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler yaşanabilir. Harcamalarınızı kontrol atına almak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yenilikler yapmak isteyebilirsiniz. Yaşadığınız olaylarla ilgili bütünü görmek daha kolay olabilir. Uluslararası konularla ilgileneceğiniz zamanlar var. Kişisel harcamalarınızla ilgili bütçeleme yapmak isteyebilirsiniz. Yönünüzü netleştirmek istediğiniz zamanlar olabilir. Düşüncelerinizi paylaşmak için arkadaşlarınızla buluşmak için uygun bir gün.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde yaşayacağınız kriz yaratan durumlara karşı dikkatli olmakta fayda var. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar oluşabilir. Parasal konularla ilgili karar alırken dikkat etmeniz gerekebilir. Gün içinde işlerinizde yenilenmeye gidebilirsiniz. Kendinizi aşmak ve yön vermek isteyeceğiniz koşullar oluşabilir.  Bu durumda kişisel yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Karşınızdaki insanlarla denge içinde olmak isteyeceğiniz zamanlar var. Maddi kaynaklarınızla ilgili değişikliklere gidebileceğiniz bir gündesiniz. Uğraştıran durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. İşlerinizde çaba sarf ederek daha fazla ilerlemek isteyeceğiniz zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma koşullarınızdaki değişiklik gündeminizi etkileyebilir. Çalışma arkadaşlarınızla ilişkilerinize dikkat etmeniz gerekebilir. İş odaklı olmak gerekebilir. Yönünüzü netleştirmek için kendinizi hazır hissedebilirsiniz. Sizi yoran durumlara karşı daha özen göstermelisiniz. Gelirlerinizle ilgili yeni atılımlar yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi daha rahat ifade edeceğiniz işlerle uğraşmak isteyebilirsiniz. Bugün gündeminizde aşk ve yaratıcılık var.  Kişisel harcamalarınızı abartabilirsiniz. Hobilerinize zaman ayırmak keyfinizi yerine getirecektir. Uğraştığınız işlerde, yüksek enerjinizle daha fazla ilerleme sağlayabilirsiniz. Gün içinde maddi kaynaklarınızla ilgilenmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Aile hayatınızla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Babanıza ait konuları göz ardı etmemeye özen göstermelisiniz. Geçmişinize ait konular gündeme gelebilir. Kendi iç sesinizi dinlemek doğru karar vermenizi sağlayacaktır. Gün içinde maddi konularla ilgilenebilirsiniz. Kişisel yeteneklerinizi geliştirmek isteyeceğiniz zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizle ilişkileriniz gündeminizi etkileyebilir. Kardeşlerinizle zaman geçirmenin sizi keyiflendireceği bir gündesiniz.  Hareketli bir gündeminiz olabilir. Uğraştığınız işlerde yazışmalar ve eğitimlerle ilgilenebilirsiniz. Maddi konularda hayatınızı yönlendireceğiniz gelişmeler yaşayabilirsiniz. Engelleri aşacağınız zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet