Geri Dön

Sinüzite ne iyi gelir? Sinüzit ağrısı doğal yollarla nasıl geçirilir?

Sinüs boşluklarının iltihaplanması olarak tanımlanan sinüzitin belirtileri arasında en çok baş ağrıları ve geniz akıntıları yer alır. Daha çok kış aylarında kendini gösteren sinüzitin birçok çeşidi bulunmaktadır. Kısa süreli sinüzit hastalığında basit önlemler alınabilir ancak uzun süreli akut sinüzit hastalığında en yakın sağlık kuruluşuna başvurularak tedavi olunmalıdır. Sinüzit ağrıları evde bitkisel ve doğal yollarla hafifletilebilir. Sinüzite ne iyi gelir? gelir diyorsanız “Sinüzit ağrısı doğal yollarla nasıl geçirilir?” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz

Sinüzite ne iyi gelir? Sinüzit ağrısı doğal yollarla nasıl geçirilir?

İnsanın yaşam kalitesini oldukça düşüren sinüzit tedavi edilmediği taktirde daha da çekilmez bir hal alıyor. Pek çok farklı çeşidi bulunan sinüzitin en belirgin belirtileri arasında baş ağrıları ve geniz akıntıları yer alır. Sinüzit ağrıları evde doğal yöntemlerle hafifletilebilir ve önlenebilir. Sinüzite iyi gelen şeylerin arasından hiç şüphesiz tuzlu-karbonatlı su gelir.

Tıbbi tedavi çoğu durumda sinüzitin semptomlarını hafifletebilir ve komplikasyon riski konusunda tetikte kalırken kendiliğinden iyileşmesini bekler. Sinüzitin lokal tedavisinin amacı, sinüs salgılarının burun yoluyla boşaltılmasını teşvik etmektir.

Sinüzit Nasıl Geçer?

Çoğu zaman, sinüzit tedavisi, kendiliğinden iyileşmeyi beklerken yalnızca semptomları hafifletmeyi amaçlamaktadır. Aslında vakaların% 75'inde sinüzit 1 aydan daha kısa sürede tedavi edilmeden iyileşir.

Sinüslerin iltihaplanması, sinüzit bir virüs veya alerji, hava kirliliği veya sadece sigaradan kaynaklanabilir. Bazen diş apsesi sonucu da ortaya çıkabilir. Sinüzit neyse ki iyi huyludur ve antibiyotik almaya gelmeden önce önlenebilir ve doğal ilaçlarla tedavi edilebilir.

Her yıl milyonlarca insan antibiyotiklerin yardımıyla sinüziti tedavi ediyor. Sinüzit genellikle basit bir soğuk algınlığı, saman nezlesi ve diğer solunum yolu alerjilerinin bir komplikasyonudur. Aslında ayakta tedavi gören yetişkinler için antibiyotik reçetelerinin% 15 ila% 21'i sinüzit tedavisi içindir. Ancak bu kişilerin çoğunun ilaca ihtiyacı yoktur.

Sinüzite ne iyi gelir Sinüzit ağrısı doğal yollarla nasıl geçirilir

Sinüzite Ne İyi Gelir?

- Bol sıvı tüketerek mukus tabakasının incelmesini sağlayın.
- Bulunduğunuz ortam havasız ve nemsiz olmasın. Uygun şartlarda nemlendirin.
- Burun kanallarının açılması için duş alabilirsiniz.
- Soğuk su ile saçınızı yıkamayın.
- Rüzgarlı havalarda fazla dışarıda kalmayın. Kalmak zorundaysanız da korunun.
- Elektrikli ısıtıcı ya da petekli evlerde nem oranını korumanız gerekir.
- Toz ve duman bulunan ortamdan kaçının.
- Sigara kullanmayı bırakın.
- Yüz bölgenize bir bez yardımı ile sıcak kompres uygulaması yapabilirsiniz.

Sinüzit Baş Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

Tıkanmış sinüsleri açmak ve ağrıyı gidermek için kendi kendine masaj tekniğini de uygulayabilirsiniz.

Bunu yapmak için, burun kanatlarının dibinde bulunan iki akupunktur noktasına işaret parmaklarınızla baskı uygulamanız gerekir. Gülümsediğinde biraz boşalan yer burası. Başlamak için bir ila iki dakika boyunca basıncı koruyabilir ve ardından kafatasının orta hattına, özellikle de saç ekiminin hemen arkasındaki noktaya masaj yaparak tamamlayabilirsiniz.

Dinlenme, vücudunuzun virüsle savaşmak için enerjisini kanalize etmesi gereken ilk günlerde özellikle önemlidir. Burun akıntısını azaltmak için uzanırken başınızı kaldırın.

Sıcak içecekler burun salgılarınızı gevşetmenize ve mukusu gevşetmenize yardımcı olabilir. Banyodan, duştan veya yakın zamanda kaynamış suyla doldurulmuş tencereden gelen sıcak, nemli hava mukusu gevşetebilir ve boğazınızı rahatlatabilirsiniz. Böylece baş ağrınız hafifler.

Bir bardak ılık suda çözülmüş yarım çay kaşığı tuz kullanın. Burnunuzu yıkayın. Tuzlu su spreyleri veya nazal sulama kitleri kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Sinüzite İyi Gelen Evde Bitkisel Yöntemler

Sinüzite iyi gelen bitki çeşitleri vardır. Evde doğal yöntemlerle bu bitkisel tedavileri uygulayarak sinüzit ile ilgili şikâyetlerinizi azaltmanız mümkün. İşte öneriler:

- Acı kavun
- Biberli yemekler
- Sarımsak
- Soğan
- Tuzlu Su
- Zencefil
- Elma sirkesi
- Kekik yağı
- Bol su içmek
- Bitki çayları
- Limon
- Bal
- Zeytinyağı

Sinüzit Çeşitleri Nelerdir?

İyileşme zamanlarına ve belirtilerine göre sinüzit çeşitleri toplamda üç farklı isimle adlandırılmaktadır.

1- Kronik sinüzit: Ameliyat gerektiren tek sinüzit çeşididir. Hastalığın belirtileri çeşitli zaman aralıklarıyla kaybolup geri döner. 8 - 12 hafta aralığında tekrarlama döngüsü mevcuttur. Cerrahi müdahale ile birlikte tıkanan sinüsler açılır ve hasta eski sağlığına tekrar kavuşur.

2- Akut sinüzit: Türkiye ve dünya genelinde sık görülen sinüzit çeşididir. 3 -4 haftaya kadar aralıksız sürebilir. Kadınlarda ve erkeklerde görülme oranı neredeyse aynıdır.

3- Subakut sinüzit: 10 haftaya kadar sürebilen sinüzit çeşididir. Baş ağrısı ve halsizlik gibi belirtileri son derece yaygındır.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit, sinüslerin iltihaplanmasıdır. Kafatasının kemiklerinde bulunan bu hava dolu boşluklar burun ile iletişim halindedir. Sinüzit, çoğunlukla soğuk algınlığının bir komplikasyonudur. Akut sinüzit birkaç hafta sürer. Birkaç ay süren kronik sinüzitten bahsediyoruz.

- Kuru öksürük
- Sarı veya yeşil renkli koyu kıvamda burun akıntıları
- Bazı kişilerde baş ağrıları
- Gözlerde ağırlık hissi
- Koku almakta zorlanma
- Mide bulantısı
- Geniz akıntısı
- İki haftadan fazla süren soğuk algınlığı
- Ateş
- Yüz ağrısı
- Ağız kokusu

Çoğu zaman viral bir enfeksiyondur. Burun tıkandığında sinüslerin ürettiği mukus buruna akamaz. Bunlar daha sonra mikroplar için gerçek bir yuva haline gelebilir. Diğer nedenler arasında bakteriyel enfeksiyon, alerji, burun polipleri, burun duvarında sapma, diş apsesi ve hava kirliliği sayılabilir. Çoğunlukla solunum yolu alerjisinden kaynaklanır. Kronik sinüzitli kişilerin yarısından fazlası gerçekten alerjiktir.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bilemediğiniz konulardan kaynaklı kayıplar gündeminizi etkileyebilir. Elinizde olmayan nedenlerden işlerinizde çözülmeler yaşayabilirsiniz. İçsel süreçler yaşayacağınız zamanlar var. Arkadaşlarınıza vakit ayırmak size iyi gelecektir. İş hayatınızda alacağınız destekler işlerinizi kolay bitirmenizi sağlayabilir. Akışta kalmaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek umutlarınızla ilgili projeler üretebilirsiniz. Sosyal konulara yöneleceğiniz zamanlar var. İş hayatınızda alacağınız desteklerle daha kolay ilerleyebilirsiniz. İşlerinizi tamamlayabilmek için şartlar lehinize çalışıyor. Uğraştığınız işle ilgili sorumluluklarınızı tamamlayabilmek için alternatif planlar yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hedeflerinize ulaşmak için daha fazla çaba göstereceğiniz zamanlar içindesiniz. Uğraştığınız işlerde mücadele edebilirsiniz. Otorite figürleriyle iletişiminize özen göstermeniz de fayda var. Bürokratik engellere karşı dikkatli olun. Gelecek yönündeki projelerinizde olumlu geri dönüş alabilirsiniz. Annenizle ilgili konuları ihmal etmemeye çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmaktan keyif alacağınız bir gündesiniz. Özgürleşmek için planlar yapabilir, seçtiğiniz bir konu üzerinde eğitim almaya başlayabilirsiniz. İnandığınız konuları paylaşmak için çevrenizle iletişim halinde olabilirsiniz. Arkadaşlarınızla buluşmak size iyi gelebilir. İş hayatınızda hedeflerinize ulaşmak için mücadele içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ortaklı konular gündeminizi oluşturabilir. Endişe ve korku duyduğunuz olaylarla karşılaşabilirsiniz. Parasal konularınıza zaman ayırabilirsiniz. Yenilenme ihtiyacı içinde olabilirsiniz. Üstelerinizle ilgili konularla uğraşacağınız zamanlar olabilir. İşlerinizde bürokratik engellere takılabilirsiniz. Gelecek yönünde yeni planlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İkili ilişkilerinizde denge kurmak istediğiniz bir gündesiniz. Eşinizle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Sizi uğraştıran işlerle ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. Gün içinde yapacağınız anlaşmalara özen göstermenizde fayda var. Hedeflerinize ulaşmak için alternatif programlar yapabilirsiniz. Annenizle ilgili konular göz ardı etmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınızla ilgilenmeniz gerekebilir. İşlerin tamamlanması ve gelecek yönünde düşünce ve projeler geliştirmek isteyebilirsiniz. Sizi yoran konulara karşı dikkatli olmanız gereken zamanlar içindesiniz. İş arkadaşlarınızla birlikte alternatif planlar yapmak uğraştığınız işler yönünden faydalı olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade etmek istediğiniz işlere yoğunlaşabilirsiniz. Uğraştığınız işlerde göz önünde olmak sizi iyi hissettirecektir. Gelecek yönünde atılımlar yapmak isteyebilirsiniz. Gün içinde hobilerinize zaman ayırabilirsiniz. Keyif aldığınız yerlerde olmak isteyebilirsiniz. Sevdiklerinizle zaman geçirebilir ve onlar için harcama yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailevi konularla ilgileneceğiniz bir gündesiniz. Geçmişte kalan konular gündeminize gelebilir. Kendi iç sesinizi dinleyerek olayların üstesinden gelebilirsiniz. Gün içinde güven aradığınız yerlere çekilebilirsiniz. Babanızla ilgili olaylarla uğraşacağınız zamanlar var. İş hayatınızda uğraştığınız konuların tamamlandığını görebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizdeki değişikliklerle ilgilenebilirsiniz. İletişimin yoğun olduğu zamanlar var. İş hayatınızdaki sorumluluklarınız için mücadele edebilirsiniz. Gelecek yönünde yeni alternatif planlar yapabilirsiniz. İşlerinizi tamamlamak için kendinize fırsat tanımalısınız. Gün içinde kardeşlerinize vakit ayırmak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Uğraştığınız işlerde kişisel yeteneklerinizi kullanarak daha kolay ilerleyebilirsiniz. Maddi konularla ilgili sorumluluklar almak zorunda olduğunuz bir gündesiniz. Gün içinde başkalarından gelecek desteklerle işlerinizi kolayca tamamlayabilirsiniz. İş hayatınızın geleceği ile ilgili yeni projeler geliştirebilirsiniz. Ticari anlaşmalara özenli yaklaşın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kişisel açıdan önem verdiğiniz konulara yönelebilirsiniz. Yeni başlangıçlar yapmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Geleceğiniz için alternatif fikirler üretip, bunları proje haline getirebilirsiniz. Hassasiyet gösterdiğiniz konulara daha fazla eğilmek isteyeceğiniz zamanlar var. Beden sağlığınıza daha fazla özen göstermelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet