Sağlık Spiral Kayması Nasıl Anlaşılır? Spiral Kayar Mı, Nasıl Belli Olur?

Spiral Kayması Nasıl Anlaşılır? Spiral Kayar Mı, Nasıl Belli Olur?

18.07.2022 - 17:54 | Son Güncellenme:

Hamileliği kontrol altına almak için öne çıkan spiral günümüzde yaygın olarak kullanılıyor. Uzman doktor kontrolü altında takılan spiralin kayması konusunda pek çok kişi bilgi almaya çalışıyor. Peki spiral kayması nasıl anlaşılır? Spiral kayar mı, nasıl belli olur? İşte bu konu hakkında merak edilen bilgiler.

Spiral Kayması Nasıl Anlaşılır Spiral Kayar Mı, Nasıl Belli Olur

Kullanılan spiral ile beraber belirli zamanlarda spiral kayması yaşanabiliyor. Böyle durumda spiral kayması nasıl anlaşılacağı ve kayma yaşanıp yaşanmayacağı merak edilen konular arasında gelmektedir. Bunun anlaşılabilmesi için belli başlı bazı belirtiler ve önkoşullar bulunur. 

Haberin Devamı

Spiral Kayması Nasıl Anlaşılır? 

Doğum kontrolü için rahim içine yerleştirilen cihaza spiral denmektedir. Kullanılan bu cihaz kapsamında bazı durumlarda kayma yaşanabiliyor. Spiral kayması ya da düşmesi genel olarak kullanım ile beraber 2 ya da 3 hafta içerisinde gerçekleşebilir. Belli başlı bazı belirtiler doğrultusunda spiralin kaydığı veya düştüğü anlaşılabilir.

 - Yoğun adet kanaması

 - Kasık bölgesinde ağrılar

 - Adet dışı kanaması

Genel olarak bu belirtiler doğrultusunda spiral kayması yaşandığı anlaşılabilir. Böyle durumlarda hemen uzman bir doktora başvurmak büyük öneme sahiptir. Böylece erken tedavi ile beraber sorun kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşur.

Spiral Kayar mı, Nasıl Belli Olur?

Diğer bir ismi ile rahim içi araç olarak bilinen spiral, doğum kontrolü konusunda rahim içine yerleştirilir. Daha sonra bazı sebeplerden dolayı düşme ya da kayma gibi problemler ile karşı karşıya kalmak mümkün. Yani 2 veya 3 hafta sonra spiral kayması yaşanabilir. Böyle durumlarda genel olarak iki farklı belirti öne çıkıyor. Bunlardan biri yoğun adet kanaması diğeri ise kasık bölgesinde yaşanan ağrılardır. Tabii ayrıca adet dışı kanamalar da meydana gelebilir. Bu tür belirtiler ortaya çıktığı vakit spiral kayması veya düşmesi yaşandığı anlaşılabilir.

Yazarlar