Yemek OdasıYemek masası seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Yemek masası seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

26.10.2016 - 11:04 | Son Güncellenme:

Yemek odanızı yeniden dizayn edecek ve eşyalarını değiştirecekseniz yemek masası almadan önce bu yazımızı mutlaka okuyun..

Yemek masası seçerken nelere dikkat etmelisiniz

Her ne kadar eskisi gibi büyük ve ferah yemek odaları her evde bulunmasa da, mutfaklarda ya da salonlarda yemek masaları ev içindeki yerlerini korumaya devam ediyorlar. Senede yalnızca birkaç gün kullanılacak olsa bile yemek masalarından vazgeçmek hiç kolay değil. Ancak pek çok mobilyada olduğu gibi yemek masalarımızı da seçerken zaman zaman bazı hatalara düşüyoruz.

Maalesef çoğu kez bu hataların farkına vardığımızda iş işten geçmiş oluyor ve satın aldığımız ürünleri bir şekilde kullanmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda bir yemek masası seçerken göz önünde bulundurmanız gereken faktörleri bir araya getirdik. Aslında bu püf noktalarının bazıları farklı türden mobilyalar için de geçerli. Prensip olarak bir mobilya ya da aksesuar satın almadan önce fiyatı ve estetik özelliklerinin yanı sıra bir dizi başka parametreyi de göz önünde bulundurmanızda her zaman yarar var.

Yemek masası seçerken nelere dikkat etmelisiniz

Yemek masanızı koyacağınız yeri belirleyin
(Courants Libres / homify.com.tr)
Öncelikle yemek masanızı tam olarak nereye koymak istediğinizi belirleyerek işe başlayın. Yemek masanız için uygun yeri seçtikten sonra, bu alanın ölçülerini detaylı olarak not alın. Gerekirse başka mobilyaları kaydırarak açabileceğiniz fazladan bir alan varsa bunu da bir esneklik payı olarak not almayı unutmayın. Bu notlar sizi satın alma sürecinde epeyce zahmetten kurtaracak.

Yemek masası seçerken nelere dikkat etmelisiniz

Malzeme ve renkler üzerine düşünün
(Super Studio / homify.com.tr)
Yemek masalarında oturma grupları veya halılar gibi sonsuz renk ve malzeme seçeneği bulmak pek kolay değil. Genellikle belli başlı malzeme ve renklerde yemek masaları piyasada satılıyor. Yine de belli başlı seçenekler mevcut. Bunların arasından hangisinin sizin için ve eviniz için uygun olduğuna karar verin. Bu konuyu hiç düşünmeden mağaza gezmeye başlarsanız işiniz çok zorlaşacaktır.

Yemek masası seçerken nelere dikkat etmelisiniz

Bir temaya ne dersiniz?
(Andrea Casati Design / homify.com.tr)
Yemek masanızı belli bir temaya göre seçmek ve aksesuarlarını da ona göre derlemek istemez misiniz? Özellikle de müstakil bir yemek odanız varsa bu harika bir fikir olabilir. Mesela çiçek desenleriyle süslü masa örtüleri ve ahşap iskemlelerle country tarzı bir yemek odası konuklarınızı mest edebilir.

Yemek masası seçerken nelere dikkat etmelisiniz

Yuvarlak mı yoksa dikdörtgen mi?
(Artigas Arquitectos / homify.com.tr)
Yemek masalarının biçimleri de dönem dönem modalara ve trendlere göre değişiyor. Bundan yirmi yıl önce yuvarlak yemek masaları çok modayken, bugün dikdörtgen yemek masaları piyasaya hakim durumda. Yine de siz farklı bir biçimde ısrar ederseniz eninde sonunda aradığınızı bulabilirsiniz. Ama önce ne tür bir yemek masasının eviniz için uygun olduğuna karar vermelisiniz. Aksi halde çok beğenerek satın aldığınız ve eve götürdüğünüz bir masanın yemek odanıza sığmadığını görebilirsiniz. Ki böyle bir durum oldukça can sıkıcı olacaktır.

Yemek masası seçerken nelere dikkat etmelisiniz

Aydınlatmalar önemlidir
(Atelier FB / homify.com.tr)
Yemek odaları için mobilya seçerken genellikle yemek masası ve ona uyumlu sandalyeler üzerinde durulur. Bunlar ana mobilyalar olduğu için de bu durum gayet normaldir. Ancak bir yemek odasını karakterize eden en önemli unsurlardan biri de aydınlatmalardır. Yemek masanıza uygun bir aydınlatma elemanı tercih etmezseniz, yemek takımınız ve odanız ne kadar güzel olursa olsun ortaya pek hoş olmayan bir görüntü çıkabilir. Üstelik kötü aydınlatmalar ruh halinize varana kadar pek çok şey üzerinde negatif etki gösterebilir. Bu yüzden bu iş için de bir bütçe ve zaman ayırdığınızdan emin olun.

Yemek masası seçerken nelere dikkat etmelisiniz

Biraz karakter katın
(Xavier Lemoine Architecture D-interieur / homify.com.tr)
Güzel bir yemek odası yalnızca güzel mobilyalardan ibaret değildir. Her mekânda olduğu gibi yemek odalarında da biraz karakter katmak için kişiliğinizi yansıtacak şık aksesuarlar kullanmak her zaman için iyi bir fikirdir. Odanızın büyüklüğüne ve benimsediğiniz tarza göre çok çeşitli aksesuarlar arasından seçim yapabilirsiniz. Ancak abartıya kaçmamaya özen gösterin, zira fazla iddialı ve kalabalık aksesuar grupları yemek odaları için uygun değildir.


Daha fazla fotoğraf ve seçenek için:

Yemek masası seçerken nelere dikkat etmelisiniz

Yazarlar