Geri Dön

Yeni yılda yenilenmenin 12 püf noktası

2022 yılına girmeye sayılı günler kaldı. Hemen hepimiz; heyecan, mutluluk, hüzün, pişmanlık ve umutla geçen yılımızın değerlendirmesini yapıyoruz. Yeni yıl için yeni kararlar alıyor, bu doğrultuda planlarımızı uygulamaya başlıyoruz. Çünkü yeni yıl çoğumuz için yeni bir başlangıç demek! Her yıl hayatımızı yeniden gözden geçirmemizin ise ortak bir nedeni var; daha mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmek. Uzman Klinik Psikolog Seren Öztoprak Kılıç, ömür boyu mutlu olmak için dikkat etmemiz ve kaçınmamız gereken faktörler hakkında bilgi verdi.

Yeni yılda yenilenmenin 12 püf noktası

‘Gerçekçi’ planlar yapın

Geçen yıla ait, sizi en çok rahatsız eden konuyu netleştirmeniz, atacağınız ilk adım olmalı. Uzman Klinik Psikolog Seren Öztoprak Kılıç, ardından konuyla ilgili gerçekçi hedefler belirlemeniz gerektiğine dikkat çekerek, önerilerini şöyle anlatıyor: “İhtiyaçlarınızdan daha fazla beklentiye sahip olmanız, ilerlemenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Dolayısıyla hayatınızla uyumlu planlar yapmalısınız. İlgilerinize ve yeteneklerinize uygun hedefler belirlemeniz, başarılı olmanızı kolaylaştıracaktır. Önemli olan isteklerinizi bilmek ve sizin için uygun mu onu tartabilmek, aynı zamanda da uğruna emek harcayabilmektir. Hedef belirlerken, sadece ulaşabildiğiniz hedeflere karar kıldığınızdan emin olun. Aksi takdirde, hedefler bir sonraki yıla ertelenen hayaller olmaktan öteye geçemez.

Yeni yılda yenilenmenin 12 püf noktası

Hedeflerinizi somutlaştırın!

Hedefinizin gerçekçi olmasına dikkat edin. “Ayda 10 kilo vereceğim” gibi gerçekleşmesi zor planlar, anlamlı bir hedef değildir; tekrar başa dönmenize yol açabilir. Ayrıca neden kilo aldığınızı da sorgulamayı ihmal etmeyin. Mutsuzluk, rahatlık, çaresizlik veya açlık mı sizi fazla yemeye sürüklüyor? Veya hareketsiz bir yaşam mı sürüyorsunuz? Gerçeğin ne olduğunu tespit ederseniz, hedefinize doğru adımlar atmış olursunuz.

Yeni yılda yenilenmenin 12 püf noktası

“İstiyorum” deyin!

Planınızın başarılı olmasındaki en önemli faktörlerden biri de, “Bunu istiyorum” diyebilmek, onu doğru tanımlamaktır. Örneğin; neyi başarmak istiyorsunuz, ne olsun istiyorsunuz? gibi!

Yeni yılda yenilenmenin 12 püf noktası

Planınızı yazıya dökün!

Planlama yapmamak, başarısızlığı planlamaktır. Hedefleriniz için zaman çizelgesi oluşturun. Bunları ne kadar zamanda hayata geçireceğinizle ilgili yazılı bir plan hazırlayın ve gerçekleştirdiğiniz her hedefin yanına bir işaret koyun. Böylelikle neleri hayata geçirebildiğinizi görür ve motive olursunuz.

Yeni yılda yenilenmenin 12 püf noktası

Büyük hedefleri küçük parçalara ayırın

Uzun vadeli hedeflerinizi ve bu hedefinize ulaşmanız için yapmanız gereken alt çalışmaları, yani kısa süreli hedeflerinizi belirleyin. Geniş bir sürece yayılan hedefleriniz varsa, onları küçük parçalara ayırın. Hareket planınıza her bir parçayı, hangi tarihlerde olabilecekse, ona göre yerleştirin. En sonuna da ana hedefinizi yerleştirin.

Yeni yılda yenilenmenin 12 püf noktası

Net ve olumlu tanımlar yapın

Hedeflerinizi belirlerken net cümleler kurun; net olmak hedefe ulaşmak için çeşitli strateji ve taktikler geliştirmeyi kolaylaştırıyor. Dolayısıyla “Bu yıl para biriktireceğim “demek yerine, "Her hafta kenara şu kadar para ayıracağım" deyin. “Bu yıl dansa gideceğim“ yerine, “Bu yıl salı ve çarşamba günleri dansa gideceğim“ şeklinde cümle kurun. Ayrıca hedeflerinizi uygularken cümlelerinizin olumlu bir dil içermesine dikkat edin. Çünkü düşüncelerimiz sözcüklere, sözcüklerimiz eylemlerimize dönüşüyor ve nasıl düşünürsek bir zaman sonra ona evrilmeye başlıyoruz. Bu nedenle olumlu dil kullanmak daha mutlu, huzurlu ve başarılı olmak için oldukça etkili bir araçtır. Örneğin; ’Bundan sonra ağır yemekler yemeyeceğim’ demek yerine ‘Bundan sonra sebze ağırlıklı besleneceğim’ cümlesini tercih edin.

Yeni yılda yenilenmenin 12 püf noktası

Kendinize inanın

Yaptıklarınızla ilgili olumlu tutumunuzu korumaya devam edin; kendinize güvenin. Hedeflerinizi yakın çevrenizle paylaşın, çünkü etkileşimin en iyi yolu paylaşmaktır! Ayrıca konuşmalarınızın gerçekleşmeyen hedefler üzerinden değil, daha çok gerçekleşenler üzerinden olmasını sağlayın.

Yeni yılda yenilenmenin 12 püf noktası

Hedeflerinizi görebileceğiniz yere asın!

Tam olarak neye ulaşmak istediğinizi bir kağıda yazın ve onu her gün görebileceğiniz bir yere asın. Bu size, neye dikkat etmeniz gerektiği konusunda hatırlatma olacaktır. Örneğin “Aileme zaman ayıracağım” yazıp notunuzu buzdolabının üstüne asmak yerine, eve girdiğinizde tam karşı duvarınıza asın ve net olun: “En az iki haftada bir ailemle yemek yiyeceğim” gibi.

Yeni yılda yenilenmenin 12 püf noktası

İnancınızı kaybetmeyin

Başarısızlıkların her zaman olabileceğini unutmayın. Pazartesi akşamı yeni başladığınız diyeti bozmuş olabilirsiniz. Ama bu, salı günü tekrar başlayamamak demek değildir. Aksamalar olduğunda inancınızı ve motivasyonunuzu kaybetmeyin. Çabaladığınız sürece karşılığını göreceksiniz. Yeter ki çabanızdan vazgeçmeyin! Bebekler emeklemekten yürümeye geçerken ortalama 200-250 kez yere düşüyorlar. Her düşüş ayağa kalkmak için bir neden oluyor. 

Yeni yılda yenilenmenin 12 püf noktası

Sorumluluk alın

Hayat bizlere her zaman, her istediğimizi sunmuyor. Ancak hedeflerinizin gerçekleşmesi sizin elinizde. Bunu kendinize fark ettirmeli, sorumluluklarınızı bilmeli ve ona göre davranmalısınız.

Yeni yılda yenilenmenin 12 püf noktası

Ödül önemli!

Başarılarınızın farkına varın, kendinizle gurur duyun. Ulaştığınız her hedefiniz için kendinizi küçük bir hediye ile ödüllendirin. Örneğin; bir fincan, bir kitap, bir süs eşyası gibi! Böylelikle kendinizi motive edecek ve daha istikrarlı olacaksınız.

Yeni yılda yenilenmenin 12 püf noktası

İhtiyacınız varsa, yardım alın

Hedeflerinizi gerçekleştirme konusunda; çocuklarınızdan, eşinizden, ailenizden, hatta gerekiyorsa konunun uzmanından yardım alın. Böylelikle en yakınlarınızdan göreceğiniz destekten mahrum kalmamış olursunuz.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Hayatınızdaki belirsizlikler ve sürüncemede kalmış konular nedeniyle kayıp yaşayabileceğiniz bir gündesiniz. Hayallerinizin peşinden gitmek isterken yanlış kararlar alabilirsiniz. Hedeflediğiniz konular hakkında daha fazla çaba sarf etmelisiniz. Gelecek yönünde yaptığınız planlamalar da bugün aksilikler çıkabilir. Akışta kalmaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün çalışma arkadaşlarınızla bir araya gelebilir, fikir alışverişi yapabilirsiniz. Gelecek beklentileriniz hakkındaki düşüncelerinizi çevrenizdekilerle paylaşmak isteyebilirsiniz. Zihinsel canlılığınızı yansıtabileceğiniz işlere yoğunlaşmak size daha iyi gelecektir. Sorumlu olduğunuz konularda alternatif planlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki başarınız için emek sarf edeceğiniz bir gündesiniz. Hayallerinizin peşinden gitmek isteyebilirsiniz. Koyduğunuz hedefler için en iyisini yapmak için çabalayacaksınız. Gün boyunca yeni arayışlar içinde olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda farklı fikirlerinizi üstlerinizle paylaşmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak için hevesli olduğunuz bir gündesiniz. Yaşadığınız olaylarda bütünü daha iyi görebilirsiniz. Gün içinde düşüncelerinizi paylaşmak için arkadaşlarınızla vakit geçirmek isteyebilirsiniz. Hayallerinizin peşinden gitmek isteyeceğiniz zamanlar içindesiniz. Zihniniz son derece hızlı çalışabilir. Farklı fikirler ortaya koyabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde kriz yaratan durumlarla uğraşabilirsiniz. Ortaklı para konuları gündeminize gelebilir. Endişe duyduğunuz konularda farklı çözüm yolları ve arayışlara girebilirsiniz. Finansal konularda yenilenme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerde hedeflerinize ulaşmak için daha fazla çabalayabilirsiniz. Alternatif planlar yapacağınız zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İkili ilişkilerinizde uyum arayışı içinde olacağınız bir gündesiniz. Eşinizle ilgili konular gündeminize gelebilir. Biraz kendi başınıza kalmak isteyebilirsiniz. İlişkilerinizin geleceği hakkında yeni kararlar alabilirsiniz. Uğraştığınız işlerde yeni girişimler içinde olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda en iyisini yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınızı çok ciddiye alacağınız bir gündesiniz. Uğraştığınız işlerle ilgili yeni kararlar almanız mümkün. İşlerinize yaratıcılık katmak isteyebilirsiniz. Gün içinde sizi yıpratan konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Sağlığınızla ilgili sıkıntıları ihmal etmeyin. Yeni girişimlerde bulunmak size iyi gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde kendinizi ifade edeceğiniz işlere yönlenmek faydalı olabilir. Hedefleriniz için çaba sarf etmek isteyebilirsiniz. İlişkileriniz ile ilgili konular ön plana çıkabilir. Hayalleriniz için planlar yapabilir, sorumluluk alabilirsiniz. Cesaretli bir gündesiniz. Farklı girişimlerde bulunabilirsiniz. Uğraştığınız işlerde risk almak daha kolay olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Aile hayatınızla ilgili konular bugün gündeminizi bol bol meşgul edebilir. Gün içinde koyduğunuz hedeflere yoğunlaşabilirsiniz. Geçmişe ait konularla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum sizi yeni arayışlar içine sokabilir. Gelecek yönünde yaptığınız planlara yenilik katabilirsiniz. Gün içinde üstlerinizden alacağınız yardımlar işinize yarayacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizdeki değişiklikler sizin de gündeminizi etkileyebilir. Hareketli ve yoğun tempolu bir gündesiniz. Ticari görüşmeler artabilir. İş hayatınızda sorumlu olduğunuz konular da mücadele edeceğiniz zamanlar var. Gelecek yönünde yeni planlamalar yapabilirsiniz. Gün içinde zihinsel canlılık söz konusu. Cesaret gereken işlere soyunabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün maddi kaynaklarınızla ilgili yeni planlar yapmak öncelikli işiniz olabilir. Uğraştığınız işlerde en iyisini yapmak için çaba sarf etmek isteyebilirsiniz. Koyduğunuz hedefler için mücadele edebilirsiniz. Kişisel yeteneklerinizi daha fazla kullanacağınız bir gündesiniz. Gün içinde başkalarından alacağınız destekle daha rahat ilerleyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kişisel hassasiyetiniz olan konular ön plana çıkabilir ve bu konularda yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Arayış içinde olduğunuz konular gündeme gelebilir. Kendinizi hayalperest hissettiğiniz zamanlar olacaktır. İşlerinizi aksatmamaya özen göstermelisiniz. Zihinsel yönde açık bir gündesiniz. Farklı konulara ilgi duyabilirsiniz. Yeni girişimlerde bulunmak isteyeceğiniz zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber