Gebelikte ayrıntılı ultrasonun önemi

Ayrıntılı gebe ultrasonu gebeliğin belirli bir aşamasında bebeğin organlarının belli boyutlara ulaştığı ve gelişimini tamamladığı, amniyotik sıvı miktarının oldukça fazla olduğu dönemde yapılır.

Ayrıntılı gebe ultrasonu 18. ve 23. haftalar arasındaki gebeliklerde uygulanır. Bu dönemde bebeğin organlarına bakılıp, ölçüm yapılır. Ayrıntılı gebe ultrasonu, bu konuda deneyimli radyoloji uzmanları tarafından yapılmalıdır. Ayrıntılı ultrason tetkiki detaylı ultrason olarak da bilinir.

Ayrıntılı gebe ultrasonu ile nelere bakılır?

Ultrason aracılığı ile annenin vücudundaki tüm değişiklikler incelendiği gibi, fetüs, plasenta, bebek kordonu, serviks açıklığı da detaylı şekilde gözden geçirilir. Bu ultrason sayesinde bebeğin ve annenin sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olunur.

Radyoloji uzmanları tarafından yapılan detaylı gebe ultrasonu doğumsal kusurların önceden tespitini sağlar. Ancak doğumsal kusurların %90 ila %95’lik bölümü tespit edilebilir. Çünkü bazı anomalilerin ultrason ile görüntülenmesi mümkün değildir.

Bebekteki olası anormalliklerin tespiti açısından önemlidir

Ayrıntılı gebe ultrasonu, bebeğin tüm gelişimini görebilmek açısından çok önemlidir. Bebeğin anne karnındaki duruşundan ayaklarını, ellerini, başını, yüzünü ve hareketlerini dahi 4 boyutlu şekilde görebilmeyi sağlar. Ancak burada amaç bebeği görmekten ziyade sağlıklı olduğunu ve herhangi bir anormal gelişiminin var olup olmadığını tespit etmektir. Ultrasonografi, anneye ve bebeğe zarar vermeyen, radyasyon içermeyen, oldukça güvenli bir yöntemdir.

Girişimsel Radyoloji Uzm. Dr. Rengin Türkgüler
www.drrengin.com
www.ultrasonklinik.com

 

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet