Stres inkontinans (idrar kaçırma) nedir?

Stres inkontinans, belirli durumlarda idrara çıkma dürtünüzü kontrol edememenizdir. Ciddi ve utanç verici bir rahatsızlıktır ve sosyal izolasyona yol açabilir. Karın ve idrar kesesine uygulanan herhangi bir baskı idrar kaybına neden olabilir. Stres inkontinansı tanımlarken “stres” teriminin kesinlikle fiziksel anlamda kullanıldığını hatırlamak önemlidir. Duygusal stresi değil, mesane yani idrar kesesi üzerindeki aşırı baskıyı ifade eder.

Aşırı aktif mesane ayrı bir durumdur. Aşırı aktif mesane hastalarında ani sıkışma, tuvalete koşma, koşarken idrar kaçırma ve özellikle gece 1’den fazla tuvalete kalkma olur. Bazı durumlarda hem aşırı aktif mesane hem de stres inkontinans ikisi birlikte mikst inkontinans adı verilen bir şekilde ortaya çıkabilir. Doktorunuz, inkontinansınıza neyin neden olduğunu belirlemek için testler yapabilir.

İdrar kesesi Anatomisi:

Mesaneniz bir kas sistemi tarafından desteklenir. İdrarı mesanenizde sızıntı olmadan tutmak için sfinkterinizi kasabilmeniz gerekir. Sfinkter ve pelvik kaslarınız zayıf olduğunda, bu kasları kasmak daha zordur ve sonuç stres inkontinanstır.

Stres İnkontinans Belirtileri:

Stres inkontinansın ana semptomu, fiziksel aktivite esnasında mesane kontrolünün kaybıdır. Birkaç damla idrar veya büyük, istemsiz bir akış yaşayabilirsiniz.

Şu durumlarda gerçekleşebilir:

-Gülmek

-Hapşırmak

-Öksürmek

-Atlamak

-Egzersiz yapmak

-Ağır kaldırmak

-Cinsel ilişkiye girmek

Bazen otururken veya yatar pozisyondan ayağa kalkmak bile mesanenize ek baskı uygulayabilir ve sızıntıya neden olabilir. Stres inkontinans her birey için benzersizdir. Bir aktiviteye her katıldığınızda semptom göstermeyebilirsiniz ve sizin için sızıntıya neden olan aynı aktiviteler stres inkontinansı olan başka bir kişiyi etkilemeyebilir.

Stres İnkontinanstan Kimler Muzdarip?

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü'ne (NIDDK) göre, kadınların istemsiz sızıntıdan muzdarip olma olasılığı erkeklerin iki katıdır. Kadınlarda stres inkontinansın en yaygın nedenleri hamilelik ve doğum, özellikle de çoklu vajinal doğumlardır. Hamilelik ve doğum sırasında sfinkter ve pelvik kaslar gerilir ve zayıflar.

İleri yaş ve kronik öksürüğe neden olan durumlar da stres inkontinansa neden olabilir. Bu durum pelvik cerrahinin bir yan etkisi de olabilir. Bazı kadınlar sadece adet görmeden önceki hafta boyunca stres inkontinanstan muzdariptir. Ancak bu çok nadirdir.

Stres inkontinans için diğer risk faktörleri şunlardır:

-Sigara içme nedeniyle kronik öksürük

-Kronik öksürük ile ilişkili başka herhangi bir durum

-Aşırı kafein ve alkol kullanımı

-Obezite

-Kabızlık

-Yüksek etkili faaliyetlere uzun süreli katılım

-Hormonal yetersizlikler

 

Stres İnkontinans Tedavisi:

Stres inkontinans tedavisi, probleminizin altında yatan nedene göre değişir. Doktorunuz, ilaçları ve yaşam tarzı düzenlemelerini kombine ederek bir tedavi planı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Davranış Terapisi:

Stres inkontinans olaylarını azaltmak için yaşam tarzınızı ve yaşam şeklinizi değiştirebilirsiniz. Eğer obezseniz, doktorunuz kilo vermenizi önerebilir. Ayrıca atlama veya koşu gibi sızıntıya neden olan aktivitelerden kaçınmayı deneyebilirsiniz.

Nikotin mesanenizi tahriş edebilir ve inkontinansa katkıda bulunabilir. Eğer sigara içiyorsanız, bırakmalısınız. Sigara içenlerde görülen sürekli öksürük de soruna katkıda bulunur. Ayrıca, kafein ve alkolden uzak durmayı düşünün çünkü bu maddeler mesaneyi tahriş eder. Mesane basıncını azaltmak için genel sıvı alımınızı azaltmak isteyebilirsiniz.

Pelvik Kas Eğitimi:

Birçok kadın için pelvik kas eğitimi stres inkontinansın tedavisine yardımcı olabilir. Kegel egzersizleri, sfinkter ve pelvik kaslarınızı güçlendirir. Kegel yapmak için, idrar akışını durdurmak için kullandığınız kasları kasın. Hangi kasları kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olması için tuvalette otururken Kegel egzersizi yapmak faydalı olabilir. Egzersizde ustalaştıktan sonra, istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman gerçekleştirebilirsiniz.

Elektrik stimülasyonu başka bir tedavidir ve pelvik taban kaslarınıza hafif bir elektrik akımı gönderir. Akım, bir Kegel egzersizini taklit ederek kaslarınızın kasılmasını sağlar. Tam olarak hangi kasların kasıldığını hissettikten sonra kaslarınızı kendiniz kasabilirsiniz.

İlaç Tedavisi:

Şu anda stres inkontinansı tedavi etmek için onaylı ilaç yoktur. Hem oral hem de topikal östrojen takviyeleri kadınlarda yardımcı olabilir. Stres inkontinans tedavisinde umut vaat eden bir antidepresan olan Duloksetin hala araştırılmaktadır.

Cerrahi:

Eğer ciddi bir stres inkontinans vakanız varsa ve günlük hayatınızı etkileyecek düzeydeyse doktorunuz ameliyat önerebilir. Vajinal onarımları içeren çeşitli prosedür türleri ve mesane ve üretrayı kaldırmayı içeren çeşitli prosedür türleri mevcuttur. Bu ameliyatlar devamlı olarak mükemmelleştirilir ve kalifiye bir cerrah birçok seçeneklerinizi açıklayabilir.

Ameliyat esnasında doktorlar, üretranıza ve mesanenize daha fazla destek sağlamaya çalışacaklardır. Askı prosedürü, üretraya bir destek yapısı oluşturmak için kendi dokularınızı kullanır. Bazen sentetik yamalarda tercih edilmektedir.

Sonuç olarak

Durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak stres inkontinansı tedavi etmenin birçok yolu vardır. Hareket ederken veya egzersiz yaparken idrar kaçırma yaşarsanız, doktorunuza görünün. Sessizlik içinde inkontinansın utanç verici sonuçlarına katlanmaya gerek yoktur. Sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Hüseyin Cengiz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

drhuseyincengiz@gmail.com
www.huseyincengiz.com
https://www.instagram.com/prof.dr.huseyincengiz/