Geri Dön

“2022 hedefimiz kendimizi tanımak olmalı”

“Kendimize vereceğimiz en güzel hediye kendimizi bilmektir.” diyen Yaşam Koçu Cangül Soydemir, psikosentez metodu hakkında bilgi verdi; zorlayıcı duygu ve durumlarla baş etmenin ve ruh sağlığımızı korumanın yollarını paylaştı; daha iyi bir yaşam için 2022 hedeflerimizin ne olması gerektiği konusunda ipuçları verdi.

“2022 hedefimiz kendimizi tanımak olmalı”

Psikosentez metodu ile kendini bil yaşamını dönüştür diyorsunuz. Bu dönüşüm nasıl başlıyor? Bu metod hakkında bilgi alabilir miyiz?

Dönüşüm, içsel dönüşüm bir süreç.  Ancak kişi “ben duygu, düşünce kalıplarımı, bana zarar veren davranış biçimlerini değiştirmek istiyorum” diye samimi bir adım attığında bu süreç başlıyor. Psikosentez 20.yüzyılda modern psikolojinin oluşmasına çok katkısı olan Dr. Psikiyatrist Roberto Assagioli tarafından kurulmuş bir psikoloji ekolü. Dünyadaki ülkelerin çoğunda okulları ve terapi merkezleri olan bir ekol. Bu yapılarda Klinik Psikologların yürüttüğü terapi bölümü var, bir de benim içinde bulunduğum ve uluslararası sertifikaya sahip olduğum Psikosentez Yaşam Koçluğu bölümü.

Psikosentez Metodu;  psikosentezin ana yapısına, özellikle Meditasyonu ve Derin Astrolojiyi ekleyerek oluşturduğum bir yöntem. Derin astroloji danışanların spiritüel, psikolojik geçmişi ve yaşam döngüleri hakkında  ciddi ipuçları veriyor. Bir danışan genelde bir hedef belirleyerek veya birlikte o hedefi belirlememizi talep ederek bu çalışmaya başlıyor. Bu süreçte; belirlenen hedef doğrultusunda ilerlerken, kendisini sabote eden alt kimlikler tespit ediyoruz ve onları nasıl yönetebileceğini çeşitli psikosentez teknikleri ile ele alıyoruz. Zaten kişi bu alt kimlikleri fark edip kabul edince değişim başlıyor. Hangi duygu ve düşüncelerin kendisini zorladığını, bunların temel kaynağını ve bu kalıpları nasıl yeni ve yapıcı kanallara aktarabileceğini öğrenmeye başlıyor. Yani aslında, zorlayıcı iç enerjileri fark ettikçe özellikle alt kimlik çalışma teknikleri ile bu zorlayıcı duyguları yönetebilmeye başlıyor.

Bu süreçte her seansta meditasyonu da kullanıyorum. Meditasyon iç enerjilerimizi anlamak, iç merkezimize doğru derinleşerek dengede kalmamızı sağlıyor. Tüm bu uygulamaları dikkatli ve güvenli şekilde uyguladığımda, bir  süre sonra danışanlarımda köklü değişim oluşuyor. Kendilerine ve yaşamlarına bakış açıları değişiyor. Kendi duygularını yönetmeyi öğreniyorlar. Ve  böylece gerçek bir dönüşüm başlıyor yaşamlarında.

Pandemi döneminde hepimizin hayatı farklılaştı. Daha az sosyalleşmeye başladık. Bu dönemde ruh sağlımızı korumak için neler yapabiliriz?

Pandemi dönemi, ki hala belli devam ediyor hepimizi eve bağladı. Ben şöyle bir tanım yapıyorum: pandemide insanlar  “kendi içine düştü.” Normal dönemlerde, İç’e dönmek, içinde neler oluyor diye bakmayan bunun yerine dışta çeşitli aktivitelerle içindeki sorunlu enerjileri bastırmayı, onlardan kaçmayı tercih eden insan kendi içine düştü.  Aynı evin içinde kimi çekirdek aile içinde, kimi ise tek başına kaldı. Ve ilişkilerdeki ele alınması ertelenmiş sorunlar yüzeye çıktı. Kaçacak bir yer olmayınca da, zorunlu olarak İÇ’e döndü bir bölümü, bir iç araştırma zorunlu hale geldi. İster durum böyle olsun, isterse yaşamlarında  büyük sorunlar olmasın, her şekilde çok sınırlı sosyalleşme, insan için zorlayıcı bir unsur. Bu nedenle de bu dönem, her zamankinden daha çok meditasyona zaman ayırmak gerektiğine inanıyorum. Çünkü meditasyonlar, insanı içteki merkeziyle yeniden tanıştırır. Aslında her şey içimizde bizim. Ama biz hep dışta yaşamaya, dışa bakmaya alıştığımız için, ihtiyacımız olan denge, huzur ve dinginliğin içte olduğunu unutuyoruz. Meditasyon bize bunu hatırlatıyor. İç merkezimizle temasa geçerek bir anlamda orada köklenerek, tek başınalığın güzelliğini, huzurunu ve içte bütün olma duygusunu deneyimletiyor. Doğada uzun yürüyüşler ve meditasyon bizi bu dönemin zararlı etkilerinden uzak tutar. Şunu hatırlamalıyız: Kendini bilmek, anlamak ve iç huzuru yakalamak İÇ’e ait bir durumdur. Ve meditasyon bu anlamda eşsiz bir araçtır.

Hayal kırıklıkları, endişe, öfke, korku, acı, kıskançlık gibi duyguları hepimiz yaşıyoruz. Bu zorlayıcı duygu ve durumlarla nasıl baş edebiliriz?

Zorlayıcı duyguları fark etmemiz çok önemli. Ve o duygu ile yüzleşmek, onu onu kabul ederek onu yönetebilmek. Genelde biz; zorlayıcı bir durumun ortaya çıkardığı yine zorlayıcı bir duygu olduğunda iki tip tepki veririz:

1- O duyguyu tetikleyen duruma/kişiye öfkelenerek ve suçlayarak

ve ani tepkiler vererek.

2- O duyguyu bastırarak, ondan kaçarak.

İkisi de çözüm değil.

Birincisinde suçluyu/sorumluyu hep dışta arayarak ve dışta duygu patlamaları yaşayarak, hem ilişkilerimize zarar verir hem de asıl içte görmemiz gereken sorunu görmezden gelerek o sorunun daha da büyümesine neden oluruz. Oysa bastırılan her zorlayıcı duygu içte daha da köklenir ve bizi o yönetir. Bu nedenle de zorlayıcı duygularla kavga etmek, onları yok edilmesi gereken bir düşmanmış gibi görmek veya bastırmak yanlıştır. Bunun yerine her seferinde böyle bir duygu yaşadığımızda, örneğin öfke diyelim, o öfke duygusunu kabul edelim. Ama onunla özdeşleşmeden. Psikosentezde biz hiçbir duyguyla özdeşleşmemek gerektiğini bunu yerine o duyguyu bir enerji olarak kabul etmeyi vurgularız. Yani diyelim ki öfkeyi ele alıyoruz: “Ben çok öfkeliyim” yerine, “Bir öfke enerjisi hissediyorum” demek beyne farklı bir mesaj verir. Böyle bir ifade o duygunun bizi yönetmesine izin vermez. Ve sonra: “Ben bu öfke enerjisini kabul ediyorum. Ama ben her türlü duygunun ötesindeyim” diye vurgularız. Bu basit ama çok etkili çalışmayı her zorlayıcı duyguda uygulayabiliriz. Özellikle düzenli olarak uygulandığında, artık o zorlayıcı duyguları özdeşleşmeden yönetir hale geliriz.

Danışanlarınızdan en sık duyduğunuz şikayet nedir?

Özellikle son zamanlarda çok kişinin yaşamda anlam bulmakta zorluk çektiğini gözlemliyorum. Amaç oluşturmak, ama kalıcı amaç oluşturmak zorlaşmış görünüyor. Bunda elbette pandemi sürecinin ve o sürecin zorlayıcı koşullarının çok etkisi var. Bir taraftan da ben bunun yararlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü “benim bu yaşamda anlamım ve amacım nedir” sorusunu sormak insanı bir çeşit içsel yolculuk ve içsel sorgulamaya doğru götürür. Bu da çok önemli. Çünkü bu dünya yaşamını salt doğmak, beslenmek, çiftleşmek ve sonra da ölmek gibi sığ bir anlayış insanı zaten bir anlam boşluğuna sürükler. O yüzden de yaşam anlamı ve amacını sorgulamak çok değerli ve sağlıklı bence.

2022 için önerileriniz nedir? Daha iyi bir yaşam için 2022’de neler yapalım? Hedefleri uygulamada sıkıntı yaşayanlar için önerilerimiz nedir?

Her yeni sene yeni hedefler konulur genelde. Ve o hedeflerin çoğu bir şekilde sekteye uğrar. Çünkü dışa yönelik hedefler bir çok kez alt kimlikler tarafından sabote edilir. Çünkü o alt kimlikler, mesela korkan alt kimlik, güvensiz alt kimlik vb. içte ihmal edilmiş sorunlu enerjilerdir. Ve bize seslerini duyurmak ister. Biz onları duymamakta ısrar ettikçe de çığlıkları yükselir ve bizi yaşamımız sabote ederler. İşte tam da bu nedenlerle 2022 için “Kendimizi Tanımak” içsel hedefini koyalım diyorum ben.  Kendimize vereceğimiz en güzel hediye kendimizi bilmektir bu yaşamda. Zayıflıklarımız, dürtülerimiz, arzularımızı iyi tanımak, zorlayıcı duygularımızı yönetmeyi öğrenmek ve İÇ’te bir bütün olup dengede kalabilmek yeni senenin hedefi olmalı hepimiz için.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün gelecek planlarınızla ilgili yeni kararlar alabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda planlamalar yapabilirsiniz. Yeni eklenecek sorumluluklar için mücadele vermeniz gerekebilir. Bazı konularda tepkilerinizi kontrol etmekte güçlük çekebilirsiniz. Sosyal konularda daha fazla hareketlilik söz konusu olabilir. Örneğin dernek işleriyle ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızda sorumluluklarınızda artış olabilir. Kısıtlandığınızı hissedebilirsiniz.  Yeni başlangıçlar size stres kaynağı olabilir. Hareketli bir gündesiniz. Hedeflerinize ulaşmak için yeni görevler üstelenebilirsiniz. Çalışma arkadaşlarınızla iletişiminiz önem kazanabilir. Statünüzü güçlendirme isteği içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün işlerinizle ilgili daha fazla sorumluluk yüklenebilirsiniz.  Öğlen saatlerinde planlarınızda ani değişiklikler olabilir. Farklı konularda bilgi sahibi olmak için hevesli davranabilirsiniz. Yabancılarla ilgili konular sizi meşgul edebilir. Yeni başladığınız işlerde hırslı olabilirsiniz. Konu hakkında daha fazla bilgi toplamak için çaba sarf edeceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizi endişelendiren konularda ani olaylar yaşanabilir. Kriz yaratan durumlar karşısında daha sakin kalmalısınız. Ortak para konularında yeni sorumluluklar alabilirsiniz. Yeni yatırımlar için hırslı davranabilirsiniz. Parasal konularınızdaki anlaşmazlıkları çözmek isteyebilirsiniz. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde eşinizle ilgili konularda sorumluluk alabilirsiniz. Karşıt düşüncelere karşı uyumlu davranmanız gerekebilir. Yeni konulara karşı tepkisel davranabilirsiniz. İş yaşamanızda mücadele gerektiren sorumluluklar alabilirsiniz. Bazı konularda harekete geçmeniz gerekebilir. Stresli zamanlar yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatında sorumlu olduğunuz konularda karar vermek durumunda kalabilirsiniz. Gün içinde üretkenliğinizi arttırmak için program yapmanız gerekebilir. Yeni görevler gündeme gelebilir. Ani değişiklikler sizi strese sokabilir. Tartışmalardan uzak kalmanızda fayda var. Sağlığınıza özen göstermeniz gereken bir gündesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün keyif aldığınız konularda daha yapıcı olabilirsiniz. Çocuklarınızla ilgili durumlar sizi oyalayabilir. İşlerinizde yaratıcılığınız ön plana çıkarabilir. Bu konuda mücadele etmeniz gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Gereksiz harcamalardan uzak durmalısınız. Spekülatif konularla uğraşmanız gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ailevi konularla ilgilenebilirsiniz. Ev hayatınızda daha fazla sorumluluk alabilirsiniz. Güvenlikle ilgili konularda yeniden harekete geçmeniz gerekebilir. Sorumlu olduğunuz işlerinizde mücadeleci bir tavır sergileyebilirsiniz. Birlikte iş yaptığınız kişilere karşı daha uyumlu davranmanızda fayda var. Gün içinde sürpriz gelişmeler yaşanabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yakın çevrenizle olan ilişkileriniz önem kazanabilir. Eğitim konularda yeni görevler alabilirsiniz. Gün içindeki ani değişiklikler keyfinizi kaçırabilir. Ticari konularda kararlar almanız gerekebilir. Sözleşmeler gündeme gelebilir. Bugün başlayacağınız işler mücadele gerektirebilir. İletişimden kaynaklanan stresler ortaya çıkabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Parasal konularda kendinizi daha sorumlu hissedebilirsiniz. Kendi bütçenizi gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Yeni kaynaklar bulmak için çaba sarf edebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda değişikliler gündeme gelebilir. İşlerinizde yardım alabilirsiniz. İşlerinizde başkalarından alacağınız yardımlar sizi rahatlatabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kişisel hassasiyetiniz olan konularda daha mücadeleci davranabilirsiniz. Bazı konuları hırs haline getirmeniz sizi zor duruma sokabilir. Sakin davranmalı, değişen durumlara karşı tavrınızı belirlemelisiniz. Gün içinde ilişkiler ön plana çıkabilir. Sorumlu olduğunuz konulara ilaveten yeni işler devralabilirsiniz. Akşam saatlerinde akıcı koşullar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün elinizde olmayan nedenlerden dolayı kendinizi sıkıntıda hissedebilirsiniz. Kendi iç dünyanızı daha iyi anlamak için çaba gösterebilirsiniz. Bazı konularda değişiklik yapmanız gerekebilir. Yeni başladığınız işlerde bilemediğiniz nedenlerden dolayı stres altında kalabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde sürtüşmeler olabilir. Olayları kendi akışı içinde görmeye çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber