Bildiğiniz gibi dilimiz Türkçenin aksine birçok dilde günler adlarını gezegenlerden almıştır. Çok eski çağlardan bu yana her günün bir gezegenin enerjisini yansıttığı düşünülmüştür; İngilizcede Pazar gününün karşılığı olan “Sunday” kelimesinin “Sun (Güneş)” ve “day (gün)” kelimelerinin birleşmesinden oluşması ve dolayısıyla Güneş’in günü anlamına gelmesi gibi. Birebir Sunday, Saturday, Monday gibi içinde herhangi bir gezegenin veya yıldızın adı geçmeyen günler de var diye düşünmüş olabilirsiniz. Fakat eğer araştırırsanız diğer günlerin isimlerinin de birçok dilde yine gezegenlerle bağlantısı olduğu göreceksiniz. Ben bu yazımda gezegenlerin günlerle olan ilişkilerini hayatımıza nasıl entegre edebileceğimize değinmek istediğim için bu konuya girmeyeceğim.

Genel bir ifade ile bir gün yöneticisi olan gezegenin temsil ettiği konularda daha rahat bir akışın söz konusu olmasını sağlayabilir. Burada bahsetmeye çalıştığım tabii ki çok genel bir bakış açısı; çünkü astrolojide asıl önemli etki her zaman kişinin kendi doğum haritasının verdiği etkidir. Yine de özellikle gezegenin güçlü bir konumda olduğu durumlarda temsil ettiği günün ifade ettiklerini bilmek bizim için faydalı olabilir.

Bunun dışında araştırmak isterseniz saatlerin de o günün hangi gezegenin günü olduğuna göre değişen başlangıç sıralamasına göre belirlenen yönetici gezegenleri vardır.  Güneş’in doğduğu an günün ilk saatinin başlangıcıdır ve o günün yöneticisi olan gezegenin saati kabul edilir. Mesela Pazar günü Güneş günüdür ve Pazar Güneş’in doğuşu ile başlayan ilk saat Güneş saatidir. Devam eden saatler de her gezegen yaklaşık bir saat boyunca yönetici olacak şekilde ilerletilerek hesaplanır. Sıralama Güneş, Venüs, Merkür, Ay, Satürn, Jüpiter, Mars şeklindedir. Mars’tan sonra yeniden Güneş ile aynı sıra tekrar eder. Pazar günü Güneş doğuş saati 06.20 ise; yaklaşık olarak 06.20-07.20 saatleri arası Güneş saati, 07.20-08.20 saatleri arası da Venüs saatidir ve bu sıralama yukarıda belirttiğim şekilde devam eder. Bu değerleri yaklaşık olarak belirtmek istedim ve fakat tam dakikasına göre ayrıntılı bir tespit için bu hesaplamaları yapan programların kullanılması daha net bilgi verebilir.

Pazartesi - Ay günü: Sevdiğimiz insanlar ve özellikle ailelerimiz ile bir araya gelmek, aile yemekleri yemek için iyi bir gün olarak kabul edilir. Ayrıca seyahat etmek, evle ve su ile ilgili her türlü iş için çok uygun bir gündür. Fakat Ay çok hızlı hareket edip, değiştiği için Ay günü kalıcı olmasını istediğimiz şeylere başlamak ve önemli belgeleri imzalamak için uygun değildir.

Salı - Mars günü: Mars günü de gezegenin doğasına da uygun olarak spor, hızlı olmasını istediğimiz her türlü şeyle ilgilenmek, cesaret ve meydan okuma gerektiren konular, yarışmalar, demir, ateş ve metal kullanılarak yapılan işler için uygundur. Mars savaşı temsil eden bir gezegen olduğu için kas gücü ile yapılan işler için de Mars gününü kullanabiliriz. Metaller ve demirle ilgili işler iyi olduğu için ayrıca saç kesiminde kesimin güzel olması için de bugünler tercih edilebilir. Yolculuğa çıkmak için uygun görülmez.

Çarşamba - Merkür günü: Çalışmak, ticaret ile ilgili konularla ilgilenmek, pazarlık ve/veya takas yapmak, insanlarla konuşmak, iş gezileri, yeni bir şeyler tasarlamak ve özellikle önemli olan e-posta, mektuplara cevap vermek, yazmak, müzik ile ilgilenmek için uygundur. Ev veya toprak almak, evlilik veya boşanma işlemleri ve insanlardan tavsiye istemek için ise uygun değildir.

Perşembe - Jüpiter günü: Alım- satım yapmak, güçlü insanlarla tanışmak ve talepte bulunmak, borç istemek veya verdiğimiz borcu geri istemek, kalabalık ortamlarda bulunmak, doktora gitmek ve seyahat için iyi bir gün olarak değerlendirilebilir. Su ve hava yolculukları için ideal bir gün değildir. Ayrıca kan vermek ve kendi tercihimiz olan operasyonlar için de Jüpiter gününü tercih etmeyebiliriz.

Cuma – Venüs günü: Kadınlarla buluşmak, sosyalleşmek, alışveriş yapmak, sanatsal etkinliklere katılmak, güzellikle ilgili her türlü konu için (operasyonlar hariç), yine borç istemek veya verdiğimiz borcu geri istemek için uygun bir gündür. Yeni kıyafetler giymek ve kendi tercihimiz olan operasyonlar için ise başka günleri seçmek daha iyi olabilir.

Cumartesi – Satürn günü: Ev satın almak, ev inşa etmeye veya uzun sürmesini istediğimiz işlere başlamak (sürüncemede de kalabilir), işe başlarken belgeleri imzalamak ve toprakla ilgili her türlü iş için Satürn günleri uygun kabul edilir ve fakat çabuk olmasını istediğimiz konularla, uzun seyahatlerle ilgili olarak iyi etkileri olmadığı düşünülür.

Pazar  - Güneş günü: Güneş genel olarak babayı ve otoriteleri temsil ettiği için Güneş günü de bizim otorite olarak kabul ettiğimiz kişilerle yapacağımız konuşmalar, bu kişilerden olan isteklerimizi onlara iletmek için iyi bir seçim olacaktır. Güneş’in yakıcı etkisi sebebiyle Güneş gününde yeni aldığımız bir kıyafeti ilk defa giymek tavsiye edilmez. Hiçbir şeyin gizli kalmasına müsaade etmeyen ışığı sebebiyle de herhangi bir kişi ile ilk defa randevulaşmak, bir eve ilk defa gitmek ve insanlara istemedikleri konularda tavsiye vermek için de çok uygun bir gün olarak görülmez.