Merkür retrosu belki de artık herkesin hakkında az çok bilgi sahibi olduğu gelişmeleri de beraberinde getiren bir gökyüzü hareketi. Çünkü Merkür yılda ortalama üç, bazen dört defa retro hareket ediyor ve doğal olarak biz astrologlar da hakkında bol bol bilgi veriyoruz. Sonuç olarak başlığa cevabımız “evet”, Merkür 10 Mayıs 2022 itibariyle yine retro hareketine başlayacak ve bakalım hayatımıza neler getirecek?

Merkür retrosunun etkilerine değinmeden önce konuya bir açıklık getirelim. “retro” kelimesi İngilizce “retrograde” kelimesinden gelmektedir. Bir gezegen retro dediğimizde o gezegenin geri harekette olduğunu kastederiz. Tabii ki aslında gezegenler geri gitmezler ama astrolojide gezegenlerin yer merkezli görünümleri üzerinde durulur. Dolayısıyla; gökyüzünde hızı yavaşlayan bir gezegen biz yeryüzünden ona baktığımızda geri gidiyormuş gibi görünür. Benzer durumu trafikte çokça yaşamışsınızdır; siz aracınızla ilerlerken yanınızdan geçen araç yavaşlar veya durmaya hazırlanırsa, bir an için o aracın geri gittiğini düşünürsünüz. İşte geri hareket veya retro da bizim Dünya’dan baktığımızda gezegenleri geri gidiyormuş gibi gördüğümüz zamanlarla ilgilidir.

Gezegenlerin geri harekete başlamadan önce ve geri hareketlerinden çıkacakları zamanlarda, yani retro hareket başlangıcında ve sonunda durağan oldukları, hiç hareket etmiyormuş gibi gözlemlendikleri dönemleri de olur. Bu zaman dilimi retro döneme göre daha kısa sürer ve daha zorlayıcıdır. Çünkü gezegen bizim bakış açımızla hareket etmemektedir ve hayatımızda temsil ettiği konularda da durağanlığa, hareketsizliğe sebep olabilir. Gezegenin durağan pozisyonda olduğu konumlardan; retroya giriş zamanındaki durağanlık, sonrasında retro hareket başlayacağı için daha zorlayıcı olabilir.

Bu kısa bilgilendirme ışığında önümüzde bizi bekleyen Merkür retrosuna bakalım. Merkür 10 Mayıs 2022- 4 Haziran 2022 tarihler arasında geri harekette olacak. Merkür bu geri hareket süresinin ilk iki günü olan 10-11 Mayıs günlerinde ve geri hareketin sonlarında 2-3-4 Haziran günlerinde durağan konumda olacak. Merkür İkizler burcundayken başlayacağı geri hareketi sırasında 23 Mayıs günü Boğa burcuna geçecek ve 4 Haziran günü Boğa burcundayken de yeniden düz ilerlemeye geçecek.

Retrolar genel olarak belki de hayatın koşuşturması esnasında kendimize vermeyi ihmal ettiğimiz molalar gibidir. Burada evren bize “bir dur, düşün, eksiğin varsa tamamla” demek istiyor diye düşünebiliriz. Aynı zamanda bu süreçte başlatılan işlerin kalıcılığını sağlamak da zor olabilir; başlattığımız bir işi sonradan tekrar değerlendirmek durumunda kalabiliriz. Bu etki her gezegenin konusuna uyarlanarak değerlendirilebilir.

Konumuz Merkür olduğu için bu açıdan konuyu ele alırsak; Merkür bizim nasıl düşündüğümüz ve nasıl iletişim kurduğumuzu gösteren bir gezegendir. Bunun yanında haberleşme, ticaret, sözleşmeler, eğitim ve elektronik aletlerle ilgili konular da Merkür ile ilgilidir. Merkür’ün geri harekette olacağı dönemlerde bu konularda başlatacağımız yeni iş ve girişimlerdense geçmişten gelen konuları tekrar bir değerlendirmek, yeniden ele almak ve varsa bu konulardaki eksiklerimizi tamamlamamız gerekir.

İletişim ve haberleşme ile ilgili bir gezegen olduğu için her türlü yazılı ve sözlü iletişimde hatalara sebep olabilir. Bu sebeple yazdığımız mesajlara, gönderdiğimiz postalara çok dikkat etmemiz gerekir. Dijital ortamlardaki bilgi ve belgelerimizi korumamız ve yedeklememiz de yine önlem almak açısından iyi olacaktır.

Bu süreçte eskiye yönelik tüm konuların tekrar gündeme gelmesi ihtimal dahilinde olabilir; eski arkadaşlıklar, bitmiş ilişkiler de buna dahil. Fakat zihnimizin net olmakta zorlanacağı bu dönemde; yeniden yapılacak bir başlangıcın, o ilişkinin zamanında neden bittiğini daha net anlamamızı sağlamaktan öteye geçen bir faydası olmasının zor olacağını unutmamak gerekir.

Merkür’ün geri harekette olacağı zamanlarda yeni başlangıçlar yapmak tavsiye edilmez. Yaptığımız başlangıç konusu ile ilgili fikir değişiklikleri, sorunlar, işin olağandan daha uzun sürmesi gibi problemlerle karşılaşabiliriz. Özellikle bir sonraki retro döneminde bu konu tekrar önümüze gelebilir. Bu başlangıçları değerlendirirken daha önce adım attığınız konuları kapsamadığını unutmayın; mesela retro döneminden önce başvurduğunuz iş için retro döneminde görüşmeye çağırıldıysanız, bu retroda başlamış bir iş olarak kabul edilmez. Fakat; hayatta şartlar her zaman istediğimiz gibi gitmediği gibi, bazen kararları bizim almamız da mümkün olmuyor. Bu anlamda bu dönemde mutlaka bir işe başlayacak, bir iş görüşmesine gidecek, bir anlaşma imzalayacaksak en azından durağan zamanlara denk getirmemeye, tarihleri değiştirme şansımız yoksa da daha dikkatli ilerlemeye, imzalayacağımız evrakları daha fazla incelemeye dikkat edelim.

Son olarak; Merkür retrosu için sizlere tavsiyem “Merkür retroyken hiçbir şey yapmayayım.” gibi düşüncelere kapılmadan kendinizi, içinizdeki sizi dinlemeniz. Uzun zamandır vakit bulamadığınız o kitabı okumanız, yarım kalan fikirlerinizi tekrar masaya yatırmanız, bu dönemde tekrar karşınıza çıkan konularda daha önce neyi göremediğinize odaklanmanız olacaktır. Bu süreci zihnimizin tatil dönemi gibi düşünüp değerlendirmek sonrasında çok daha temiz ve enerjik bir şekilde düşüncelerimizi ortaya koymamızı kolaylaştıracaktır.

Astrolog Esra Kocasoy

İnstagram: @astrologesrakocasoy