Geri Dön

Demir eksikliği belirtileri ve nedenleri nelerdir? Demir eksikliğine iyi gelen besinler

Demir eksikliği vücutta bulunan demirin karşılanamaması sonucun ortaya çıkar. Demir eksiliğinin en büyük nedeni demir içeren besinlerin yeteri kadar tüketilmemesidir. Topumda çok fazla görülen demir eksikliğinin kendine özgü belirtileri vardır. Kırılgan saç ve tırnak, ciltte kuruluk en yaygın belirtilerdir. Bazı yiyecekler demir içerir. Bu besinler tüketilerek demir takviyesi alınabilir. Evde yapılabilecek doğal ve bitkisel yollarda demir eksikliği tedavi edilebilir. Demir eksikliği belirtileri ve nedenleri nelerdir? diyorsanız “Demir eksikliğine iyi gelen besinler” içeriğimizden detaylıca okuyabilirsiniz.

Demir eksikliği belirtileri ve nedenleri nelerdir? Demir eksikliğine iyi gelen besinler

Vücutta yeteri derecede demir karşılanmadığı zaman demir eksikliği ortaya çıkar. En büyük nedenleri arasında demir içeren besinleri yeteri kadar tüketmemek yer alır. İçerisinde demir bulunan besinler tüketilerek demir eksikliğinin üstesinden gelinebilir.

Vücutta ihtiyaç duyulan demirin eksikliğinden dolayı ortaya çıkan rahatsızlığa demir eksikliği denilmektedir. Demir eksikliği pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Demirin vücut için oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Vücutta pek çok önemli görev yer almaktadır. 

Demir eksikliği belirtileri nelerdir?

1) Ciltte kuruluk yaşanması

Ciltte kuruluk meydana gelmesi en önemli demir eksikliği belirtilerinden biri olarak kabul edilir. Demir vücudumuzda direkt olarak cilde etki eder ve cildin daha nemli ve parlak görülmesini sağlar. Demir eksikliğinde ise ciltte kuruluk meydana gelmektedir. Bundan dolayı demir eksikliğinin en büyük belirtilerinden biri olarak kabul edilir. 

2) Halsizlik

Sık olarak halsizlik şikayetinden müzdaripseniz demir eksikliğinden şüphelenebilirsiniz. Halsizlik de aynı şekilde demir eksikliğinin en belirgin belirtilerinden birisidir. Özellikle istirahat halinde dahi ortaya çıkan halsizlik demir eksikliğinin işareti olabilir.

3) Konsantrasyon sorunu

Gün içinde bir işe fazla dikkatinizi veremiyor musunuz? Konsantrasyon şikayeti yaşayanlar da yine demir eksikliğinden şüphelenebilir. Vücutta demir eksikliği söz konusu olunca dikkat eksikliği ile birlikte konsantrasyon sorunu da ortaya çıkar. Buda kişinin gündelik yaşamını önemli ölçüde etkiler. 

4) Ağız yaraları

Demir eksikliğini bir diğer belirtisi de ağız da yaraların ortaya çıkmasıdır. Ağzın özellikle kenarlarında yara ile birlikte çatlaklar da meydana gelebilir. Bu durumda yine demir eksikliğini düşündürebilmektedir. Demir eksikliğinin fazla olduğu zamanlarda ağız yaraları kendini belli eder.

5) Saç dökülmesi

Son aylarda saç dökülmesi şikayeti yaşıyorsanız vücudunuzda demir eksikliği yaşanıyor olabilir. Demirin vücutta az olması sonucunda ortaya çıkan bir belirti olan saç dökülmesi de bu şikayet için önemli bir tanı kriteridir. Eğer sık sık saçlarınız dökülüyorsa mutlaka bunun için bir uzmana başvurmanız gerekmektedir.

6) Ellerde ve ayaklarda karıncalanma

Ellerinizde ve ayaklarınızda karıncalanmalar yaşıyorsanız bu durum da yine demir eksikliğinin sinyali olabilir. Demir eksikliği olan kişilerde ellerde ve ayaklar karıncalanma olduğu tespit edilmiştir. Bu belirti de yine bu şikayet için önemli bir tanı kriterdir.

Demir eksikliği nedenleri nelerdir?

- Gebelik
- Emzirme dönemi
- Sık aralıklarla doğum yapmak
- Büyüme çağında olmak
- Ergenlik dönemi
- Yetersiz ve dengesiz beslenme
- Demir yönünden zengin olan et, karaciğer ve diğer sakatatların tüketilmediği vejeteryan beslenme şeklidir (Bitkisel gıdalarda yeterli miktarda demir bulunmasına rağmen, bulunan form vücutta zayıf şekilde değerlendirilebilir. Hayvansal kas yapısındaki miyoglobin ise çok kolay emilebilir demir içerir.).
- Adet kanamalarının şiddetli olması
- Mide ülseri, hemoroid, kaza gibi nedenlerle aşırı kan kayıplarının ortaya çıkması
- Aşırı egzersiz yapılması nedeniyle idrar ve terle demir gibi mineral ve diğer eser elementlerin kaybında artış olmasıdır.
- Mide asit salgısının yetersiz olması
- Mide ya da onikiparmak bağırsağında ülserler olması
- Mide ya da ince bağırsağın bir kısmının operasyonla alınması
- Vücuda alınan demirin, çölyak gibi hastalıklar nedeniyle bağırsaklar tarafından yeterli düzeyde emilim olmaması
- Çay, kahve, kola gibi kafeinli içecekler yemeklerle birlikte tüketildiğinde demir emilimini önemli oranda engellemesi
- Kalıtsal demir eksikliği
- Emilimi bozan ilaçların kullanımı

Demir eksikliğine ne iyi gelir?

1) Pekmez

Demir eksikliği belirtileri ve nedenleri nelerdir Demir eksikliğine iyi gelen besinler

Pekmez demir eksikliğine iyi gelen ve en faydalı gıdalardan birisi olarak bilinir. Pekmez saf hali ile demir bakımından en zengin gıdalardan birisidir. Bundan dolayı her sabah demir eksikliğine karşı bir kase pekmez tüketebilirsiniz. Pekmez bol bol kan yapar ve kansızlığa oldukça iyi gelir. Uzman doktorlar tarafından da pekmez demir eksikliği şikayeti yaşayan kişilere önerilir.

2) Yeşillik

Demir eksikliği belirtileri ve nedenleri nelerdir Demir eksikliğine iyi gelen besinler

Bol bol yeşillik tüketerek demir eksikliğini doğal yollardan tedavi edebilirsiniz. Yeşilliğin her türü bir sağlık deposu olarak kabul edilmektedir. Bundan dolayı yeşilliği bol tüketerek demir eksikliği tedavisinde önemli bir yol kat edebilirsiniz. Yeşilliği etin yanında da bol tüketebilirsiniz. Et ile birlikte yeşillik tükettiğiniz durumlarda demir emilimini engellemiş olursunuz. Böylece vücudunuza yeterli miktarda demir girer. Bu şekilde demir eksikliğinize karşı etkili bir tedavi seçeneği uygulamış olursunuz.

3) Kuru meyve

Demir eksikliği belirtileri ve nedenleri nelerdir Demir eksikliğine iyi gelen besinler

Yapılan araştırmalar sonucunda demir eksikliğine iyi gelen kuru meyveler tespit edilmiştir. Her gün kuru meyve tüketerek demir eksikliğinizi tedavi edebilirsiniz. Kuru meyveler en sağlıklı atıştırmalıklardan olarak kabul edilmektedir. Kuru üzüm özellikle demir eksikliği için birebir olarak kabul edilir. Sık sık kuru üzüm ve benzeri kuru meyveleri tüketerek gün içerisinde demir eksikliğinizi giderebilirsiniz.

4) Ispanak

Demir eksikliği belirtileri ve nedenleri nelerdir Demir eksikliğine iyi gelen besinler

Ispanak demir bakımından en zengin besinlerden birisidir. Demir eksikliği şikayeti yaşayan kişilere ilk olarak ıspanak tüketmeleri önerilir. Ispanak tüketerek bu eksikliği önemli ölçüde giderebilirsiniz. Özellikle akşam yemeği öğünlerinizde bol bol ıspanak yemeye özen gösterin. Ispanak yedikten sonra vücuttaki demir oranı miktarı artar. Aynı zamanda ıspanak kişiye güç verir. 

5) Yumurta

Demir eksikliği belirtileri ve nedenleri nelerdir Demir eksikliğine iyi gelen besinler

Yumurta tüketmek özellikle çocuklarda oldukça önemlidir. Yumurta oldukça faydalı ve bir o kadar da lezzetli bir gıdadır. Yumurta mineral ve vitaminler bakımından zengin bir gıda olduğundan dolayı demir eksikliği için doğal bir tedavi seçeneği olarak da kullanılmaktadır. Yumurta yoğun miktarda demir içermektedir. Süt ve süt ürünleri ile birlikte yumurta tüketimi sonucunda demir eksikliği şikayetleriniz kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır. Yumurtayı demir eksikliği için düzenli olarak tüketmek son derecede önem teşkil eder.

6) Et ürünleri

Demir eksikliği belirtileri ve nedenleri nelerdir Demir eksikliğine iyi gelen besinler

Et ürünleri de yine demir eksikliğine oldukça iyi gelmektedir. Et ürünleri yoğun miktarda protein taşımaktadır. Ayrıca proteinin yanı sıra demir de içermektedirler. Et ürünleri kolesterolü olanlar tarafından dikkatli tüketilmesi önerilir. Eğer demir eksikliği şikayetiniz varsa gönül rahatlığı ile et ürünlerini tüketebilirsiniz. Et ürünleri demir eksikliğine oldukça iyi gelecektir.

 

Demir yönünden zengin besinler

- Kırmızı et
- Tavuk, hindi
- Ton balığı, somon
- Yumurta
- Tofu, soya fasulyesi
- Kuru baklagiller (kuru fasulye, mercimek, nohut, iç bakla, barbunya gibi)
- Yağlı tohumlar (fındık, ceviz, badem)
- Zenginleştirilmiş tahıllar
- Taze bezelye, börülce, fasulye, yeşilbiber
- Taze meyveler (portakal, kavun, çilek, dut, muz gibi)
- Yeşil yapraklı sebzeler (maydanoz, nane, roka, ıspanak, pazı, brokoli, dereotu…)
- Pekmez, tahin, kuru meyveler (kuru üzüm, kuru erik, kuru incir, hurma, kuru kayısı gibi),
- Demirle zenginleştirilmiş mısır gevrekleri

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Yakın çevrenizdeki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Konuşma ve yazışmaların yoğun olduğu bir gündesiniz. Gün içinde fikirlerde abartı söz konusu olabilir. Sabah saatlerinde aksiliklerle karşılaşabilirsiniz. Gün ortasında iletişim yoğunluğunuz artabilir. Akşam saatlerinde duygusal karmaşa içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. İş hayatınızda kişisel yeteneklerinizi kullanmak size fayda getirecektir. Sabah saatlerinde ufak tefek şanssızlıklar yaşayabilirsiniz. Gün içinde hareketli zamanlar sizi bekliyor. Zihinsel yoğunluğunuz sizi yorabilir. İşlerinizi akşam saatlerine bırakmamaya çalışın, hata yapma riskiniz çoğalabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar yapabileceğiniz bir gündesiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konulara yönelmek isteyebilirsiniz. Sabah saatlerinde engellendiğinizi düşündüğünüz zamanlar olabilir. Öğleye doğru koşullar hareketlenecektir. İletişiminiz abartılı olabilir. Dengede kalmaya çalışın. Bedene ait konuları göz ardı etmemeye özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bilemediğiniz konularla ilgili kayıp yaşayabilirsiniz. Yaşayacağınız içsel süreçler, ruhsal gelişiminizi destekleyebilir. Sabah saatlerinde aksilikler olabilir. Gün içinde eğitimler organize edebilirsiniz. İş hayatınızda yapacağınız konuşmalar olabilir. İşlerinizi gün içinde bitirmeye çalışmalısınız. Akşam saatlerinde kafa karışıklığı içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentilerinizle ilgili kendinize yeni hedefler koyabilirsiniz. Gün içinde arkadaşlarınızla birlikte keyifli zamanlar geçirmek size iyi gelecektir. Gün içinde abartılı davranışlar sergileyebilirsiniz. Sosyal konularla ilgileneceğiniz zamanlar olabilir.  İşten gelen destekler var. Akşam saatlerinde kendinizi duygusal karmaşa içinde bulabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızda yeni gelişmeler söz konusu olabilir. Toplum önünde olmaktan hoşlanacağınız bir gündesiniz. Davranışlarınızda abartıdan kaçınmalısınız. Gün içinde hareketli zamanlar olabilir. Yoğunluğunuz içinde annenizle ilgili konuları kaçırabilirsiniz. Sorumluluklarınız gündeminizi etkileyebilir. Akşam saatlerinde duygusal karmaşa içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Yeni yolculuklar planlayabilirsiniz. Sabah saatlerinde engellerle karşılaşacağınız zamanlar var. Gün içinde düşüncelerinizde olayları abartabilirsiniz. Hareketli yoğun bir gündeminiz olabilir. Akşam saatlerinde işleriniz istediği gibi ilerlemeyebilir. Kafa karışıklığından kaynaklı hatalara dikkat.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde bazı şansızlıklar, kontrolsüzlükler yaşayabilirsiniz. Gün içinde kriz yaratan koşullardan uzak durmanızda fayda var. Endişe duyduğunuz konular gündeminize gelebilir. Parasal konularla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Yenilenmeye gidebilirsiniz. Duygusal açıdan bağlayıcı konular söz konusu. Hareketli ve yoğun bir gündesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Denge arayışı içinde olabilirsiniz. Yenilik arayacağınız zamanlar olabilir. Zevklere düşkünlük söz konusu. Sabah saatlerinde engellerle karşılaştığınızı düşünebilirsiniz. İlerleyen saatlerde yoğun bir tempo içine gireceksiniz. Eğitimle ilgili konulara zaman ayırmak durumunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. İş arkadaşlarınızla birlikte sorumluluklarınızı yerine getirebilmek için günü planlayabilirsiniz. Sizi yoran ve yıpratan konulara karşı dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Zihinsel yoğunluğun fazla olduğu zamanlar söz konusu. Akşam saatlerinde duygusal karmaşa yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade etmek isteyeceğiniz konularla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Daha rahat risk alabileceğiniz bir gündesiniz. Keyif aldığınız şeyler için harcama yapabilirsiniz. Gündeminizi aşk hayatınız meşgul edebilir. Sabah saatlerinde engellendiğinizi hissedebilirsiniz. Gün içinde yoğun ve hareketli bir gündem sizi bekliyor olacak.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailevi konular gündeminizi oluşturabilir. Sabah saatlerinde küçük aksilikler yaşayabilirsiniz. İlerleyen saatlerde yazışmaların ve konuşmaların yoğun olduğu saatler geçirebilirsiniz. Güven aradığınız yerlere doğru çekilebilirsiniz. Bazı konularda iç sesinizi dinlemeniz gerekebilir. Akşam saatlerinde kendinizi duygusal olarak yıpranmış hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet