2021'de cilt sağlığımız için en çok ne yaptırdık?

Geride bıraktığımız yıl, sağlık konusu her zamankinden daha fazla gündemdeydi. Değişen yaşam alışkanlıklarımız sayesinde kişisel bakım ve hijyene özen göstermeye devam ettik. 2022 yılında da benzer bir süreç bizleri bekliyor.

Profesyonel anlamda ise genel olarak geçen yıla baktığımızda güzellik ve estetik alanında da ilginç sonuçlar ortaya çıktığını görüyoruz. Dünyada, cerrahi bir işleme gerek duymadan yapılan estetik tedavileri artan oranlarda tercih ediliyor. Yapılan araştırmalar da cerrahi dışı dediğimiz yaşlanma karşıtı uygulamalarda yükselme olduğunu istatiksel olarak gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan bir önceki yılın verileri Amerika’da 2020 yılında 13,3 milyon cerrahi dışı kozmetik prosedür gerçekleştirildiğini ortaya koydu. Botoks 4,4 milyon uygulama ile başı çekerken dolgu 3,4 milyon kez yapılmış. Bu rakamlar bize 2021 için referans oluyor. Ülkemiz için de benzeri bir tablo olduğunu buradan hareketle söyleyebiliriz.  

Gelelim dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen cerrahi dışı estetik tedavilerine:

2021de cilt sağlığımız için en çok ne yaptırdık

1. Botulinum toksin (botoks)

Dünyanın en gözde yaşlanma karşıtı olan botoks tedavisi ülkemizde de çok sevilen ve giderek artan oranlarda kullanılan bir uygulama. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için yüze uyguladığımız botoks artık kişisel bakımın bir parçası haline geldi. Göz çevresi, alın ve kaş arasındaki kırışıklıkları gidermek için uyguladığımız botoks ayrıca diş sıkmaya bağlı ortaya çıkan ağrıları hafiflettiği için de tercih ediliyor. Bu uygulama çene botoksu (Masseter botoks) olarak da biliniyor. Yine migren ve terleme botoksu da sıklıkla yapılan botoks işlemidir.

2021de cilt sağlığımız için en çok ne yaptırdık

2. Dolgu uygulaması

Dolgu tedavisi listenin ikinci sırasında yer alıyor. İnsanların dolguyu bu kadar çok tercih etmesinin en önemli nedenlerinden birisi dolgunun yüzde oluşan hacim kaybını gidermesi. Bunu yaparken kırışıklıkları hafifletmesi ve yüzü nemlendirmesi de cilde daha sağlıklı bir görünüm kazandırıyor. Dolguyu yüzde; alın, elmacık kemikleri, yanak olukları ve çene hattında güvenle kullanabiliyoruz. Ayrıca ameliyatsız burun estetiği dediğimiz dolgu ile burun şekillendirme de sıklıkla yaptığımız bir tedavi yöntemi. Yine dudak dolgusu ile dudakların hacmini ve şeklini daha estetik hale getirebiliyoruz.

2021de cilt sağlığımız için en çok ne yaptırdık

3. Lazerle cilt yenileme

Teknolojinin gelişmesi ile lazer tedavilerinde etkili yenilikleri deneyimliyoruz. Özellikle cildi yenileme ve görünümünü iyileştirmek için en son lazer teknolojilerinden faydalanıyoruz. Lazer, cildin hedeflenen bölgelerinde kollajen üretimini uyararak cildin yenilenmesini destekleyen yoğun bir ışık enerjisi tedavisidir. Farklı lazer teknolojilerinde farklı yöntemler kullanılıyor. Ancak yöntem ne olursa olsun genel olarak çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan lekeleri, akne (sivilce) izlerini, genişlemiş gözenekleri veya yaş almaya bağlı ciltteki ton farklarını giderme konusunda etkili sonuçlar almamızı sağlıyor. 

2021de cilt sağlığımız için en çok ne yaptırdık

4. Kimyasal peeling

Dünyada ve ülkemizde yine çok tercih edilen yaşlanma karşıtı diğer bir tedavi yöntemi ise kimyasal peeling denilen cilt soyma işlemleridir. Kimyasal peeling işleminde kimyasal bir solüsyon uygulanarak cilt soyulur. İyileşme sürecinde cilt kendini yenilemeye başladığında daha genç bir görünüm elde edilir. Kimyasal peeling ile ince çizgiler, kırışıklıklar, sivilce izleri, yara izleri, cilt kuruluğu, ciltteki ton farklılığı ve geniş gözenek problemleri tedavi edilebilir. Kimyasal cilt soyma işlemleri farklı tekniklerle yapılabilir. Ancak hepsinde temel amaç cildin üst ve alt tabakasının soyularak yeni gelişen cildin daha pürüzsüz ve eşit tonda olmasını sağlamaktır.

2021de cilt sağlığımız için en çok ne yaptırdık

5. IPL tedavisi

IPL (Intense Pulsed Light) tedavisi cildin üst tabakasını tahrip etmeden cildin alt katmanlarını ışık titreşimleri ile uyararak tedavi eder. Bu sayede ciltteki renk farklılıklarını ve doku problemlerini gidermek mümkün oluyor. IPL teknolojisi yoğun ışık dalgaları ile ince çizgiler ve kırışıklıklar, yara izleri, çiller ve doğum lekeleri, yaşlanma ve güneş lekeleri, ton dalgalanmaları, rozasea, kılcal damarlar, varisli damarlar ve deri çatlağı sorunlarının çözümünde kullanılıyor.

Geçtiğimiz seneyi ardımızda bırakırken 2022 yılının herkes için sağlık, bereket ve güzellik getirmesini diliyorum. Hayatınızdaki en büyük güzelliğin siz olduğunu sakın unutmayın! İyi seneler…