Geri Dön

Göğüs ve karın sarkmasına çözüm

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut, fazla miktarlarda kilo alıp verme ve hamileliğin, en fazla meme ve karın bölgesinde deformasyona neden olduğunu söyledi ve çözümü açıkladı.

Göğüs ve karın sarkmasına çözüm

Kadınların hamilelik sonrası sağlıksal sorunlarının ve estetik kaygılarının başında meme ve karın sarkmaları problemi geliyor.

Derimizin kilo alırken çatlaklar oluşmadan esneme ve kilo verirken de sarkmadan toparlanma kabiliyetinin büyük oranda yapısal ve genetik faktörlere bağlı olduğunu belirten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut, fazla miktarlarda kilo alıp vermeler ve hamileliğin, tüm vücut derisinde gevşemelere yol açarken, en fazla deforme olan vücut bölgesi genellikle meme ve karın bölgesi olduğunu söylüyor.

Hamilelik sonrası meme ve karın estetiği ameliyatlarını kombine şekilde yaptıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut, burada teknik beceri ve hızlı çalışmanın önemine vurgu yapıyor. Kadınların hem çocuk sahibi olup hem de hamilelik sonrası eski formda fiziki görünümlerine kavuşabileceklerini ifade ediyor.

Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut, diyet ve egzersizlerin karın bölgesinde yerleşen fazla yağ dokusunu azaltmada faydası olsa da, deri bolluklarını gidermede tek etkili ve kalıcı yöntemin karın germe (abdominoplasti) ameliyatı olduğuna dikkat çekiyor. Karın derisi sarkıklığı olan fakat vücut kontürleri düzgün olan kadın ve erkeklerin ise bu ameliyat için aday olduğunu sözlerine ekliyor. Bu ameliyatın özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde çatlaklar oluşmuş ve sarkmış, ve karın kasları zayıflamış kadınlarda son derece iyi sonuçlar verdiğini anlatıyor.

Karın germe işleminden sonra hastanın 9-10 gün içinde işe dönebileceğini anlatan Prof. Dr. Karabulut, ameliyattan 1 ay sonra hastanın birçok şeyi rahatlıkla yapabileceğini belirtiyor. Karın germe ameliyatlarında dikişlerin bikini bölgesinde kalacak şekilde, sezaryen izini uzatarak çalıştıklarını da sözlerine ekliyor. Genellikle doğum yapmış hastaların karın germe işlemini yaptırdıklarını, nadiren de olsa gençlerde ve hatta erkeklerde bile uyguladıklarını söylüyor. Deri bolluklarının sporla bile toplanamadığını ve doku sarkmalarını ameliyatla giderdiklerini, hatta karın germe ameliyatı uygulanan hastaların ilerde çocuk bile doğurabildiklerini, sarkmaların ise yaşanmadığını ifade ediyor.

Abdominoplasti ameliyatının göbek üstü ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerginleştirilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişim olduğunu söyleyen Prof Dr Karabulut, bir şişmanlık tedavisi olmadığını açıklıyor. Kilolu kişilerin bu ameliyattan önce kaybedebilecekleri miktarda kilo vermelerini tavsiye ediyor. Abdominoplasti için plastik cerrahlar tarafından kullanılan pek çok teknik olduğunu belirtiyor. Abdominoplasti ameliyatının, vücut kontürü düzeltilmesine (estetik meme ameliyatları,liposuction vb) yönelik ameliyatlar veya diğer bazı ameliyatlarla (genital estetik, göbek fıtığı onarımı vb) beraber de yapıldığını belirtiyor. Bir abdominoplasti ameliyatının görünüşünüzü ve kendinize olan güveninizi arttıracağını söyleyen Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut, ameliyata karar vermeden önce, beklentileriniz konusunda iyi düşünmeniz ve bunları cerrahınızla tartışmanız gerektiğinin altını çiziyor.

Hamilelik ve meme protezleri

Meme büyütme ameliyatı geçiren kadınların kesinlikle emzirebildiklerini belirten Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut, meme büyütme işleminde meme bezine dokunmadıklarının altını çiziyor. Özellikle genç hanımlarda bu operasyonu mümkün olduğu kadar meme altından uyguladığını anlatan Karabulut, meme başından da protez işlemi yapılsa bile meme bezlerine dokunulmadığını açıklıyor.

Silikon protezi olan göğüslerin, hamilelik sırasında göğüs büyürken sorun olmadığını ama bebek emzirdikten sonra özellikle aşırı kilo alınıp verilmesine bağlı olarak hamilelik sonrası hasta için eskisinden de küçük boyutların söz konusu olduğuna dikkat çekiyor. Meme dokusunun emzirme sonrası çoğu zaman atrofiye yani erimeye uğradığını anlatan Prof. Dr. Karabulut, protezli olan memelerin olmayanlara oranla ise çökük ve sallanan bir görüntünün ortaya çıkma ihtimalini azalttığını belirtiyor.

Sağlık ve görüntü açısından "Meme Protezi"

Meme büyütme operasyonlarında protez uygulatmaktan çekindikleri için yağ enjeksiyonu ile meme büyütmek isteyen hastalarına protez ile büyütmeyi tavsiye ettiğini anlatan Prof. Dr. Karabulut, sağlık açısından da görüntü açısından da protezin daha iyi olduğunu açıklıyor. Kullanılan meme protezlerinin Avrupa'da CE belgesinin olmasının yeterli olmasına rağmen, kendisinin mutlaka, ABD'de FDA kurumunun onaylamış olduğu meme protezlerini tercih ettiğini belirtiyor.

Kasın altına yerleştirilen protezler daha doğal oluyor ve dikkat çekmiyor

Meme büyütme yönteminde koltuk altı, meme başı ve meme altından protezi yerleştirebildiklerini anlatan Karabulut, hem sağlık açısından hem de meme başındaki o iz görüntüsünü sevmediği için çoğunlukla meme altından protez yerleştirmeyi tercih ettiğini vurguluyor. Protezin ise vücutta kasın altına ve üstüne konumlandıralabildiğini, protezin ele gelmemesi, dışardan ilk görünüşte dikkat çekmeyen ve doğal görünümlü olması için mutlaka kasın altında konumlandırılması gerektiğini belirtiyor. Memenin damla gibi görünmesini sağlamak için damla protezler kullanmak zorunda olmadıklarını belirten Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut, bunu yuvarlak protezlerle de uygulayabildiklerini, protezi nerede ve nasıl kullandıklarının önemli olduğunu söylüyor. Damla protezin çok zayıf hastalarda sorun yarattığını ve anatomik şekilli bu protezlerin simetrik olmadığına dikkat çekiyor. Kasa temas eden damla protezlerin hastanın memesinin içersinde dönme ihtimali olduğunu açıklayan Karabulut, protez seçerken hastaya uygun protez seçilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Meme büyütme ameliyatlarında iz kalır mı?

Meme büyütme ameliyatından sonra ameliyat izlerinin kişisel genetik faktörlere bağlı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Karabulut, en az görünen yerden en az izle meme protezini yerleştirdiklerini belirtiyor. Genel presibin hastanın doğal vücut çizgilerine uygun, kasık kıvrımı ve meme altı çizgisi gibi yerleri kullandıklarını, o çizgilerin ise bir süre sonra daha görünmez olduğunu açıklıyor. Bu yüzden meme başından ameliyat yapmayı çok fazla tercih etmediğini anlatan Karabulut, meme altındaki çizgiyi 4-5 cm gibi kısa tutarak ameliyat izini seçilmez hale getirdiklerini belirtiyor.

Meme büyütme ameliyatlarının sonrasında ağrılı bir süreç olmadığına değinerek, ameliyat sonrası kan birikmelerinin veya enfeksiyonların olabileceğinin ama cerrahın tecrübeli olmasına bağlı olarak riskin en az boyutlara inebileceğinin altını çiziyor.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

Göğüs ve karın sarkmasına çözüm

Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün işleriniz tahmin ettiğinizden yavaş ilerleyebilir. İşinizle ilgili orijinal fikirlerden yararlanabilirsiniz. Maddi kaynaklarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Başkalarından destek göreceğiniz zamanlar var. Harcamalarınızla ilgili gelir gider dengesi çıkarabilirsiniz. Karar verip, uygulamaya geçmek için çok uygun bir gün olmayabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar içinde olmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Kesin kararlar vermekten kaçınmalısınız. Deneysel tutumlar içinde olabilirsiniz. Beslenmenize özen göstermenizde fayda var. Kişisel açıdan önem verdiğiniz şeyler için zaman harcamak size iyi gelebilir. Ufak tefek işlerinizi bitirmeniz için uygun zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gündeminizi gizli kalmış konular oluşturabilir. Bilemediğiniz konular hakkında içsel süreçler yaşayabilirsiniz. İlgilendiğiniz konularla ilgili sezgilerinize güveneceğiniz zamanlar var. Gençlerle zaman geçirmek size iyi gelebilir. İşlerinizde yavaşlama söz konusu, ertelediğiniz işlerinizle ilgilenmek için uygun bir gün.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün arkadaşlarınıza zaman ayırabilirsiniz. Radikal ve olağandışı olduğunu düşündüğünüz görüşlerinizi paylaşmak istediğiniz zamanlar olabilir. Dernek işlerinizi halledebilirsiniz. İşlerinizde size destek olacak kişiler olabilir. Bugün işleriniz yavaş ilerleyebilir, kesin kararlar vermemeye özen gösterin. İşten gelen paralar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki sorumluluklarınız gündeminizi oluşturabilir. Hedeflerinize ulaşma yönünde yeni fikirleriniz olabilir. Sezgilerinizin gücü ile yöneticilerinizi de etkileyebileceğiniz zamanlar var. Bugün önemli kararlar almamaya özen göstermelisiniz. Devletle işleriniz var ise yavaşlama söz konusu olabilir, sakin olmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeni ufuklara açılmak ve keşfetmek isteği içinde olabilirsiniz. Uluslararası konularla ilgileneceğiniz imkânlar olabilir. Yolculuklarınızı planlayabilirsiniz fakat karar vermek için uygun bir gün olmayabilir. Ruhsal olarak sakin bir geçirebilirsiniz. İşleriniz de yavaşlama söz konusu olabilir, akışta kalmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün işlerinizde kriz yaratan durumlarla ilgilenebilirsiniz. Ortaklı para konularında hızlı karar vermemekte fayda var. Sabırlı olmanız gereken durumlar yaşayabilirsiniz, beklemede kalmalısınız. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar söz konusu olabilir. Bugün teknik konularla ilgilenmeniz gereken zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular bugün gündeminizi etkileyebilir. Yaşadığınız olaylara karşı farklı fikirler ortaya koyabilirsiniz.  Anlaşma imzalarken dikkat etmenizde fayda var. Alacağınız kararlar için acele etmeyin. Daha sonra uğraştıran durumlar söz konusu olabilir. Bugün aksattığınız işleri hallederek, sakince geçireceğiniz zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün işte beraber çalıştığınız kişilerle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Hizmet aldığını konu veya kişilerle ilgili sıkıntı içine girebilirsiniz. Bugün karar vereceğiniz plan ve programlarda aksamalar yaşanabilir. İşe kendinizi vermeme söz konusu olabilir. İşyerinde zaman bulamayıp yapamadığınız işlerinizi tamamlayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi orijinal fikirlerinizle ifade etmek istediğiniz bir gündesiniz. Bugün riskli konularla ilgili karar almamaya özen gösterin. Çocuklarınızla zaman geçirmek size iyi gelebilir. Harcamalarınıza dikkat etmekte fayda var. Bugün sanatsal aktivitelerle gününüzü değerlendirmek isteyebilirsiniz. Yavaş akan bugünde sakin kalmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eve dair konular gündeminizi oluşturabilir. Ev içindeki kazalara karşı dikkatli olmaya çalışın.  İşlerinizde kendi iç sesinizi dinleyerek çözmeniz gereken olaylar olabilir. Babanıza ait konular gündeme gelebilir. Güven aradığınız durumlar söz konusu olabilir. İşlerinize konsantre olmakta güçlük çekebilirsiniz. Akışta kalın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün teknik konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Tembellik etmek için güzel bir gündesiniz.  Yakın çevrenizdekilerin dedikodularıyla gününüz renklenebilir. Yavaş ilerleyen bugünde sakin kalmakta fayda var. Acele karar vermemeye özen gösterin. Gün içinde ilgilendiğiniz konularda sezgilerinizle hareket etmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber