Geri Dön

Göz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Göz ağrısına evde doğal yöntemler

Göz ağrısı veya göz çevresinde ağrı sıkça görülen semptomlar arasında yer alır. Sağ veya sol gözde olabildiği gibi bazen her ikisinde ağrı ile karşılaşmak mümkün. Göz ağrısı şiddetli, zonklayıcı veya keskin olabilir ya da gözünde yabancı bir nesne varmış gibi hissedebilir. Göz ağrısı arpacık, yaralanma, yabancı cisim, kornea aşınması gibi pek çok farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Göz ağrısını evde yapılabilecek bazı doğal yöntemlerle geçirmek mümkün. Yeşil çay, sıcak kompres göz ağrısına iyi gelen şeyler arasında yer alır. Göz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? diyorsanız “Göz ağrısına evde doğal yöntemler” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

Göz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Göz ağrısına evde doğal yöntemler

Göz veya göz çevresindeki ağrılar sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. İnsanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen göz ağrısı pek çok neden bağlı olarak ortaya çıkabilir. Evde yapılabilecek bazı yöntemlerle göz ağrısını geçirmek mümkün. Gül suyu, aloe vera, salatalık gibi şeyler göz ağrısına iyi gelir.

Göz ağrısı şiddetli olabilir ve keskin veya zonklayıcı görünebilir veya kişi göz yüzeyinde hafif tahriş yaşayabilir veya gözde yabancı bir nesne varmış gibi hissedebilir.

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz ağrısının nedenine bağlı olarak başka semptomlar da ortaya çıkabilir. Örneğin, kişi bulanık görüşe, göz küresinde bir çıkıntıya veya parlak ışıkla daha da kötüleşen ağrıya sahip olabilir.

 Kornea (iris ve gözbebeği önündeki şeffaf tabaka) ağrıya çok duyarlıdır. Birçok kornea hastalığı da ön odayı (iris ile korneanın iç kısmı arasındaki sıvı dolu boşluk) etkiler ve irisi kontrol eden kasın (siliyer kas) spazmına neden olur. Böyle bir spazm hareket ettiğinde, parlak ışık kasların kasılmasına neden olur ve böylece ağrıyı kötüleştirir.

Kornea hasarı ile sonuçlanan travma durumunda, damla veya merhem şeklinde bir iyileştirici maddenin yanı sıra lokal bir antibiyotik uygulanabilir.

 Esansiyel yağ asitleri olarak da adlandırılırlar, retinanın temel bileşenleridirler. Retina dekolmanı risklerine karşı savaşırlar. Kuruyemişlerde, ton balığı, somon, sardalya, uskumru gibi yağlı balıklarda ve aspir yağı gibi bazı yağlarda bol miktarda bulunurlar.

Göz ağrısına iyi gelen şeyler

- Sıcak kompres
- Yeşil çay bakımı
- Göz banyosu yapmak
- Evde bakım
- Göz damlaları
- Ağrı kesiciler
- Cerrahi müdahale
- Antibiyotikler
- Patates uygulaması
- Soğuk kompress
- Aloe vera
- Gül suyu
- Elma sirkesi
- Salatalık uygulaması

olarak sıralanabilir. Bununla birlikte yumurta, ceviz, balık, havuç, kuruyemiş, turp, biber, çilek, brokoli, süt, avokado, baklagiller göze faydalı iyi gelen yiyecek ve bitkilerdir.

 Göz Ağrısı Nasıl Geçer?

Yorgun gözleri rahatlatmak için kullanılan pek çok doğal ilaç vardır. Genellikle göze lapa olarak kullanılırlar. Havuç suyunu komprese batırın. Ardından göz kapaklarınız kapalıyken 5 dakika dinlendiriyorsunuz. Sonra soğuk suyla durulayın ve gözlerinizi biraz dinlendirin.

Papatya, antienflamatuvar ve sakinleştirici özelliklerinden dolayı uzun süredir yorgun gözlerin bakımı için kullanılmaktadır. Semptomları yatıştırmak için papatya infüzyonu emdirilmiş bir pamuk ile günlük bir uygulama yeterlidir.

Gözlerin sönmesine yardımcı olur. Sadece bir komprese batırın ve gözlere bırakın. Göz yorgunluğunun miyopi veya astigmat gibi bir hastalıktan da kaynaklanabileceğini unutmamak önemlidir. Bir göz doktoru tarafından reçete edilen optik düzeltme bu durumda çok önemlidir.

 Göz Ağrısını Alacak, Dindirecek Öneriler Nelerdir?

Sağlıklı gözler için göz sağlığını desteklemeye, lutein vitamin A, B6, C ve E, karotenoidler (likopen, glukosamin, vs.) ya da omega-3 ve çinkodur.

Retinanın düzgün çalışması için A vitamini gereklidir. Nitekim retinada, A vitamini, ışığın beyne görsel sinyali gönderen sinir uyarılarına dönüşümünde anahtar rol oynayan maddelere (rodopsin ve fotopsin) dönüşür. Ayrıca A vitamini gözün karanlığa adaptasyonunda rol oynar. Ayrıca beta-karoten, insan vücudunda A vitaminine dönüşme özelliğine sahip bir karotenoiddir.

Biraz humusla sebzelerinizin tadını çıkarın! Nohut, diğer baklagiller gibi, karaciğerinizin A vitamini salmasına ve melanin üretmesi için retinanıza iletmesine yardımcı olan çinko içerir. Göz ağrısını hafifletir.

 C vitamini aynı zamanda antioksidan özelliklere sahip bir vitamindir. Ayrıca retina hücrelerinin düzgün çalışması için gereklidir. Bilimsel çalışmalar, C vitamininin katarakt gelişme riskini azalttığını ve ayrıca makula dejenerasyonunun ilerlemesini ve görme keskinliği kaybını yavaşlattığını göstermektedir.

Göz Ağrısına Evde Doğal Yöntemler

Göz ağrısını alacak ve dindirecek evde yapılabilen çeşitli çözümler vardır. Bunlar:

Patates

Göz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Göz ağrısına evde doğal yöntemler

Çiğ patatesin gözde bulunan iltihabı ve kaşıntıyı giderici özellikleri bulunmaktadır. Patates yıkanır. Dilimlenir. Bir kap içine su konulur ve patatesler suya konularak buzdolabına kaldırılır. Soğuyan patatesler, gözlerin üstüne konularak yaklaşık 10 dakika beklenir. Bir hafta süresince günde iki kez gözlerin üzerine patates uygulamasının yapılması göz ağrılarına iyi gelmektedir.

Gül suyu

Göz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Göz ağrısına evde doğal yöntemler

 

Gül suyu içindeki antiseptik özellik ile gözde bulunan enfeksiyona, göz yorgunluğuna ve göz ağrısına iyi gelmektedir. Uygulamada pamuk gülsuyu ile ıslatılır. Islatılan pamuk, göze uygulanır.

Elma sirkesi

Göz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Göz ağrısına evde doğal yöntemler

Bir yemek kaşığı elma sirkesi iki yemek kaşığı su ile karıştırılır. Pamuk yardımı ile göze sürülür. Elma sirkesi, göz önünde bulunan enfeksiyonlara iyi gelmektedir.

Soğuk uygulama

Göz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Göz ağrısına evde doğal yöntemler

İnce bir beze sarılan buz torbası göz çevresine tutulur. Gün içinde iki kez bu uygulama yapılabilir. Gözdeki kızarıklık ve şişliğe bu uygulama iyi gelmektedir.

Aloe vera

Göz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Göz ağrısına evde doğal yöntemler

Antioksidan içeriği sayesinde Aloe vera, göz ağrılarının geçmesine yardımcı olmaktadır. Aloe vera yaprağındaki Aloe vera çıkarılır ve bir miktar soğuk su ile karıştırılarak pamuk ile göze sürülür.

Yeşil çay

Göz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Göz ağrısına evde doğal yöntemler

Yeşil çay, gözde bulunan iltihap, mikrop ve kaşıntıya iyi gelmektedir. Bir fincan kaynatılan yeşil çay, buzdolabına kaldırılarak soğutulur. Soğuyan yeşil çay ile pamuk ıslatılır. Göz bölgesine masaj yapılır. Haftada dört kez uygulanması tavsiye edilir. Ağrıların hafiflediği gözlemlenmiştir.

Göz Ağrısına Göz Jimnastiği İşe Yarar mı?

Göz yorgunluğunun mucizevi bir tedavisi yoktur, ancak düzenli molalar vermek ve Blueberry mavi ışığı engelleyen gözlüklerimizi takmak, onu önlemenize ve görme sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, birkaç basit göz jimnastik egzersizinin gözlerinizin etrafındaki göz kaslarını gevşeterek görüşünüzü rahatlatmaya yardımcı olabileceğini bilin.

Gerçekten de, birkaç çalışma, bir ekrana veya kitaba birkaç saat bakmanın göz kaslarınızda gerginlik, hatta dengesizlik yaratabileceğini ve bu ünlü görsel yorgunluğa neden olabileceğini kanıtlıyor. Aşağıdaki hareketler dizisi çok basittir ve 5 dakika içinde gevşemenize ve gözlerinizi gevşetmenize yardımcı olacaktır.

Avuç içlerinizi birkaç saniye ovarak ısıtın. Ardından ellerinizi ısıtmak ve gevşetmek için 10-20 saniye gözlerin üzerine koyun. Kaslarınızı gevşetmek için boynunuzun arkasına boyun seviyesinde ve kafatasına masaj yapın. Omurganın her iki tarafında 30 saniye boyunca dairesel basınç hareketleri gerçekleştirin. Gözlerinizle birkaç kez bir yönde daire çizerek dairesel bir hareket yapın, ardından yön değiştirerek tekrar seriye başlayın.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün ailevi ya da eve ait işler ön plana çıkabilir. Gün içinde ufak tefek kazalara karşı dikkatli olmalısınız. Babanızla ilgili konular gündeme gelebilir. Öğlen saatlerinde ilerlemek için daha fazla çaba sarf edebilirsiniz. Güven aradığınız durumlara çekileceğiniz zamanlar var. Kendi iç sesinizi dinleyerek yönleneceğiniz işlerde daha fazla başarılı olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizle ilgili konular gündeminizi oluşturabilir. İletişimin yoğun olduğu zamanlar yaşayabilirsiniz. Gün içinde eğitim konularıyla ilgili işlere yönelebilirsiniz. Kardeşlerinize zaman ayırmak size iyi gelecektir. Öğle saatlerinde aile ilişkileriniz ön plana çıkabilir. İç uyumunuzu korumak size fayda sağlayacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarla ilgili konular ön plana çıkabilir. Gün içinde bütçeleme yapmak isteyebilirsiniz. Öğle saatlerinde önünüze çıkan engelleri daha rahat şekilde aşabileceksiniz. Kişisel yeteneklerinizi uğraştığınız işlerde göstermek isteyebilirsiniz. İlerleme sağlayacağınız konulara yönlenerek zaman kaybını önleyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar yapmak isteyeceğiniz dönem içindesiniz.  Kişisel açıdan önem verdiğiniz konulara daha fazla yönelmek isteyebilirsiniz. Öğlen saatlerinde ilişkilerinizde daha uyumlu olabilirsiniz. Şanslı olduğunuz bir gündesiniz, iyi değerlendirmeye bakın. Hareketli zamanlar geçirebilirsiniz. Akışta kalın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bilemediğiniz konular gündeminizi etkileyebilir. Elinizde olmayan nedenlerden kontrol kaybı yaşayabilirsiniz. İç sesinizi dinleyerek olayları yönlendirebilirsiniz. Öğlen saatleri daha sakin geçebilir. Akıcı enerjiler söz konusu. İkili ilişkilerinizde kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Kulağınıza yeni dedikodular gelebilir. Fazla önemsememeye çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentilerinizle ilgili konular gündeme gelebilir. Sosyal konular daha fazla ilginizi çekebilir. Gün içinde keyif aldığınız insanlarla birlikte olmak isteyebilirsiniz. İş hayatınızda alacağınız desteklerle daha hızlı ilerleyebileceksiniz. Öğlen saatlerinde kendinizi şanslı hissedeceğiniz olaylar yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki gelişmelere gündeminizi etkileyebilir.  Hedeflerinize ulaşmak için öğle saatlerinde güzel şanslar elde edebilirsiniz. Toplum önünde olmak için kendinizi hevesli hissedebilirsiniz. Gün içinde alacağınız doğru kararlar, sizi hızlı bir şekilde hedefinize taşıyabilir. Yakın çevrenizden gelecek haberlere karşı hazır olmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak isteyeceğiniz enerjik bir gündesiniz. Yaşadığınız olaylardan daha fazlasını öğrenmek için çaba sarf edebilirsiniz. Akademik konular gündeme gelebilir. Yabancılarla ilgili konularla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. Öğlen saatlerinde kendinizi ailevi konularla uğraşırken bulabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Endişe duyduğunuz olaylar gündeminizi etkileyebilir. Ortaklı para konularına karşı dikkatli olmakta fayda var. Gün içinde duygusal yönden bağlayıcı koşullar oluşabilir. Öğle saatlerinde iç uyumunuzun daha fazla olduğu zamanlar olacak. Doğru ve dikkatli karar almanız gerekebilir. Parasal konularınızla uğraşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İkili ilişkilerinizde dengede olmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Eşinizle ilgili konular hassasiyet içerebilir. Sizi uğraştıran koşulların ortasında kaldığınızı hissedebilirsiniz. Öğlen saatlerinde daha akıcı enerjiler söz konusu. Alacağınız doğru kararlar, işlerinizi çok rahatlatacak. Ailenizle ilgili konularla da ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İşe ait sorumluluklarınızla ilgileneceğiniz bir gündesiniz. Sizi yoran ve yıpratan konular gündeme gelebilir. Akışta kalmaya özen göstermelisiniz. Günlük planınızı yaparsanız, gününüzü daha iyi organize edebilirsiniz. Öğlen saatlerinde ailenizle ilgileneceğiniz zamanlar olabilir.  İç uyumunuzu korumaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Uğraştığınız konulara yaratıcılığınızı katmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Kendinizi rahatça ifade edebilirsiniz. Öğle saatlerinde kendinizi şanslı hissedeceğiniz olaylar yaşayabilirsiniz. Alacağınız doğru kararlar, gün içinde rahat etmenizi sağlayacaktır. Ailevi konularınız gündeme gelebilir. Akıcı enerjiler söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet