Geri Dön

Hindistan cevizi yağı faydaları nelerdir? Hindistan cevizi yağı saç, cilt ve sivilcelere nasıl uygulanır?

Hindistan cevizi yağı, hem kozmetik ürünlerinde hem de sofralarda sıkça kullanılıyor. Hindistan cevizi ağacının meyvesinden üretilir. Faydaları saymakla bitmeyen hindistan cevizi yağı saç, cilt, yüz, sivilce ve kirpik için kullanılır. Hindistan cevizi yağı ayrıca kilo vermeye de yardımcı olur. İçerdiği orta zincirli yağ asitleri tokluk hissini arttırır. Bunun da kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Hindistan cevizi yağı faydaları nelerdir? nelerdir diyorsanız “Hindistan cevizi yağının saç, cilt ve sivilcelere nasıl uygulanır?” içeriğimizden detaylıca okuyabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı faydaları nelerdir? Hindistan cevizi yağı saç, cilt ve sivilcelere nasıl uygulanır?

Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi ağacının meyvesinden üretilmektedir. Soflarda ve kozmetik ürünlerinde sıkça kullanılmaktadır. Saça, cilde, sivilcelere, kirpiğe faydaları oldukça fazladır. Hindistan cevizi yağını gargara olarak kullanmak ağız enfeksiyonlarını önleyebilir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI FAYDALARI

- Hindistan cevizi yağı saç, cilt bakımı ve makyaj temizliği için kullanılabilir. Kimyasal içeriğe sahip ürünler kullanmadan hindistan cevizi yağı ile makyajınızı temizleyebilirsiniz. Göz altı, tırnak ve saç bakımında da hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz.

- Hindistan cevizi yağı, vücudun diğer yağların çoğundan farklı şekilde metabolize ettiği bir tür yağ olan MCT'ler açısından zengindir. MCT'ler, hindistan cevizi yağının sağlık yararlarının çoğundan sorumludur

- Araştırmalar, MCT'lerin 24 saat boyunca yakılan kalori sayısını %5'e kadar artırabileceğini göstermiştir

- Hindistan cevizi yağını gargara olarak kullanmak ağız enfeksiyonlarını önleyebilir

- MCT'ler iştahı önemli ölçüde azaltabilir ve bu da uzun vadede vücut ağırlığının azalmasına neden olabilir

- Hindistan cevizi yağı cilde, saçlara ve dişlere uygulanabilir. Araştırmalar, bu yağın cildi nemlendirdiğini, cilt hasarlarına karşı koruduğunu ve ağız sağlığını iyileştirdiğini göstermektedir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ SAÇA FAYDALARI

Hindistan cevizi yağı faydaları nelerdir Hindistan cevizi yağı saç, cilt ve sivilcelere nasıl uygulanır

- Saçların onarılmasını sağlar
- Saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlar
- Saçı nemlendirir ve kırılmayı azaltır
- Saçlar ıslakken protein kaybından ve hasardan korur
- Saçı çevresel zararlardan korur.
- Saçları bitten koruyabilir.
- Saçları güneşten korur.
- Kepek tedavisinde oldukça etkilidir.
- Saç dökülmesini önleyebilir

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI SAÇA NASIL UYGULANIR?

Saç kremi olarak: Saçınızı normal şekilde şampuanlayın ve ardından hindistancevizi yağını saçınızın köklerinden uçlara kadar sürüp tarayın.

Yıkama sonrası: Saçınızı şampuanladıktan ve duruladıktan sonra, tararken korumak için saçınıza biraz hindistan cevizi yağı sürün.

Saç maskesi olarak: Hindistan cevizi yağını saçınıza sürün ve yıkamadan önce birkaç saat (hatta gece boyunca) bekletin.

Ön yıkama saç koruyucusu olarak: Hindistan cevizi yağı ile saçınızı yıkamadan önce ovalayın.

Saç derisi tedavisi olarak: Yatmadan önce, saç derinize az miktarda hindistancevizi yağı ile masaj yapın. Gece boyunca bırakın ve sabah şampuanla yıkayın.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ CİLDE FAYDALARI

Hindistan cevizi yağı faydaları nelerdir Hindistan cevizi yağı saç, cilt ve sivilcelere nasıl uygulanır

Cilde hindistan cevizi yağı uygulamak da nemlendirilmesine yardımcı olabilir. Hafif ila orta derecede kuru cilde sahip kişilerin kullanması uygundur. İçerdiği mineraller sayesinde cildi nemlendirirken aynı zamanda besler ve yumuşatır. Ayrıca pullu, kaşıntılı döküntüler ile karakterize bir cilt rahatsızlığı olan egzama tedavisine de yardımcı olabilir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI CİLDE NASIL UYGULANIR?

Hindistan cevizi yağı makyaj temizleyicisi olarak ve vücut nemlendiricisi olarak kullanılabilir. Herhangi bir gece kremi gibi yüze bu yağ sürebilir. Ancak önce cildin küçük bir yüzeyinde deneme yaparak alerjik bir reaksiyon olup olmayacağı kontrol edilmelidir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ SİVİLCELERE FAYDALARI

Hindistan cevizi yağı faydaları nelerdir Hindistan cevizi yağı saç, cilt ve sivilcelere nasıl uygulanır

Bazıları hindistan cevizi yağının gözenekleri tıkadığını düşünürken, önemli araştırmalar aslında hindistan cevizi yağının sivilce tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Hindistan cevizi yağı ve bileşenleri vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğinden, akne tedavisinde de yardımcı olabilir. Ayrıca, hindistancevizi yağındaki orta zincirli yağ asitlerinin antibakteriyel özellikleri de aknenin azaltılmasına yardımcı olabilir.

En iyi sonuçları almak için, hindistancevizi yağı doğrudan sivilce bulunan bölgelerde cilde uygulanmalıdır. Ancak bu kullanımdan önce mutlaka doktora danışılması, açık yara durumunda olan sivilcelere doktora danışılmadan hiç bir şey uygulanmamalıdır.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI SİVİLCELERE NASIL UYGULANIR?

Sivilceler için faydası ise, E vitamini açısından oldukça zengin ve içerisinde olan yağ asitleri sivilce izlerinin iyileşme sürecini arttıracaktır. Yapmanız gereken sadece ılıklaşmış ve biraz sıvılaşmış yağı, sivilcelerin üzerine uyguladıktan sonra 45 dakika bekleyin ve yıkayın.

 

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI NASIL KULLANILIR?

Hindistan cevizi yağı kullanım sürecinde özel hazırlık gerektirmez. Doğrudan kavanozdan alınıp yemek tariflerine eklenebilir. Hindistan cevizi yağı, katı dokusu nedeniyle nadiren salata yağı olarak kullanılır ve bu nedenle pişirme işlemlerinde daha yaygın olarak kullanılır.

Toz formda olan hindistan cevizi ürünleri uzun raf ömrü ile mutfakların vazgeçilmezidir. Ortamın nemine, sıcaklığına göre değişen bozulma süreleri olmakla beraber ürünün kokusundan kolayca anlaşılan bir durumdur.

Saçlarınızın parlaklığını artırmak ve zarar görmesini önlemek için saçlarınıza hindistan cevizi yağı uygulayabilirsiniz. Bu yağ, saç derisine mineral yağlardan daha iyi nüfuz edebilir.

Terin kendisinin kokusu olmasa da, cildinizde yaşayan bakteriler istenmeyen kokular üretebilir. Hindistan cevizi yağının güçlü antibakteriyel özellikleri, onu kimyasal içermeyen harika bir doğal deodorant yapar. Ayrıca bacaklarınız, kollarınız ve dirsekleriniz için harika bir nemlendiricidir.

Yapılan çalışmalar, hindistan cevizi yağının çürüklere karşı koruma sağladığını, diş eti iltihabını iyileştirdiğini ve oral bakteri dengesini etkilediğini bulmuştur

Hindistan cevizi yağının yaklaşık %87'si doymuş yağdır. Bu özelliği, yüksek ısılarda yapılan yemekler için kullanılabilecek yağlardan biri olmasını sağlar.

Çeşitli şekillerde kullanılan anason yağının ne olduğu ve nasıl kullanıldığı hakkında fikir sahibi olmak için de “Anason Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Eski Yunanlılar ve Romalılar tarafından uzun yıllar yiyecek olarak tüketilen keten tohumundan elde edilen yağın ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını öğrenmek için “Keten Tohumu Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?” makalesini burada okuyabilirsiniz.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI FİYATI NE KADAR?

Hindistan cevizi yağı fiyatları, boyutu ve markasına göre değişkenlik gösterebiliyor. 20-80 TL fiyat aralığı verilebilir.

 

 

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI YÜZE SÜRÜLÜR MÜ?

Hindistan cevizi yağı yüz nemlendiricisi ve makyaj temizleyici gibi birçok amaçla yüze uygulanabilir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI CİLDE ZARARLI MI?

Hindistan cevizi yağını gece kremi olarak sürerek yüzde bekletmek, akne sorunu olan kişiler için faydalı olmayabilir. Eğer meyvesine alerjiniz varsa, yüzünüzde de bu yağı kullanmamalısınız.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI YENİR Mİ?

Hindistan cevizi yağını, pişirme yağı olarak kullanabilirsiniz. Pişirmenin yanı sıra hindistan cevizini çiğ bir şekilde de tüketebilir, salatalarınıza, kahvenize ve smootielerinize ekleyebilirsiniz.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Yakın çevrenizde gelişen olaylar gündeminizi etkileyebilir. Zihinsel mücadele gerektiren konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Öğle saatlerinde ilgilendiğiniz işlerinizde hata yapma riskiniz artabilir, dikkatli olmanızda fayda var. Bazı konularda elinizde olmayan nedenlerden dolayı bitişler olabilir. İçsel süreçler yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili elinizde olmayan nedenlerden sıkışmalar yaşayabilirsiniz. Gizli kalmış konular gündeminizi meşgul edebilir. Öğle saatlerinde uğraştığınız işlerle ilgili net kararlar alamayabilirsiniz. İş hayatınızla ilgili mücadele etmeniz gereken konular meydana gelebilir. Gün içinde alacağınız destekleri iyi değerlendirin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizle ilgili yeni başlangıçlar yapmak için mücadele vereceğiniz bir gündesiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı kayıplar yaşayabilirsiniz. Kontrolünüzü elden bırakmayın. Öğle saatlerinde daha az risk taşıyan olaylara yönelebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün uğraştığınız konularda bilemediğiniz nedenlerden dolayı sonlanmalar olabilir. Üzerinde uzun zamandır çalıştığınız olaylarda çözülme meydana gelebilir. Bu durum kendi iç dünyanıza çekilmenize neden olabilir. Öğle saatlerinde olaylar daha bulanık hale gelebilir.  Zorlandığınız konularda mücadele etmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentileriniz de gizli kalmış olaylardan dolayı sıkışmalar meydana gelebilir. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı işlerinizi sonlandırmak zorunda kalabilirsiniz. Uğraştığınız işler öğle saatlerinde dağınıklık yaşayabilirsiniz. Sosyal konularla ilgilenmek ve kafanızı dağıtmak isteyebilirsiniz. Gençlerle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızda çözülmeler yaşayabilirsiniz. Uğraştığınız konularla ilgili feragat edebilirsiniz. Zorlanmalar yaşayacağınız konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Üstlerinizle mücadele içine girebilirsiniz. Öğle saatlerinde kendinizi dağılmış hissedeceğiniz zamanlar var. İşlerinizde risk almak için uygun bir gün olmayabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendi iç dünyanızda yeni ufuklara açılabilirsiniz. Yeni şeyler öğrenmek için hevesli bir gündesiniz. Uğraştığınız konularla ilgili bitişler ve sonlanmalar olabilir. Yaşadığınız olaylarla ilgili zorlanacağınız konular ön plana çıkabilir. Korku hissettiğiniz konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmanız gereken zamanlar içindesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Endişe duyduğunuz konular gündeminizi meşgul edebilir. Ortaklı para konularıyla ilgileneceğiniz zamanlar içindesiniz. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar sizi rahatsız edebilir. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı işlerinizde bitişler meydana gelebilir. Feragat etmeniz gereken konular oluşabilir. Gün içinde akışta kalmaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İkili ilişkilerinizle ilgili bitişler meydana gelebilir. Eşinizle ilgili konularda sıkışmalar yaşayabilirsiniz. Öğle saatlerinde uğraştığınız işlerde hata yapma olasılığınız yüksek, dikkat göstermenizde fayda var. Gün içinde uyum ve denge arayışı içinde olabilirsiniz. Sizi uğraştırabilecek konulara karşı daha özenli davranmanız gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızda elinizde olmayan nedenlerden dolayı kayıplar olabilir. Çalışma arkadaşlarınızla mücadele gerektiren durumlar yaşayabilirsiniz. Gün içinde sizi yoran yıpratan konulara karşı dikkatli olmanız gereken zamanlar var. Öğle saatlerinde dağıldığınızı hissedebilirsiniz. Sorumluluklarınızın üstesinden gelmekte zorlanabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizi ifade edeceğiniz işlere yönlenebilirsiniz. Bu konularda mücadele vereceğiniz zamanlar var. Uğraştığınız konularda bitişler olabilir.  Bu durum sizi kabullenmeye itebilir. Keyif aldığınız şeyler için harcamalar yapabilirsiniz. Gençlerle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Gün içinde hobilerinize zaman ayırmak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailenizle ilgili gizli kalmış konular gündeminizi meşgul edebilir. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı içsel süreçler yaşayabilirsiniz. Bu durum kendi iç dünyanıza dönmenize neden olabilir. Öğle saatinde yaşayacağınız dalgınlık sizi hatalara itebilir. Evinizle ilgili mücadele edeceğiniz durumlar sizi zorlayabilir. Akışta kalmaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet