Geri Dön

Kansızlık yaşayanların en çok yaptığı hata! 'Çay da süt de artırmıyor'

Son günlerde kendinizi yorgun ve sinirli hissediyorsanız, saç dökülmesi, unutkanlık, uykusuzluk yaşıyorsanız dikkat! Bunun sebebi çoğu kişinin önemsemediği ama kontrol altına alınmazsa ciddi problemlere açabilen kansızlık yani anemi olabilir. "İçeceğiniz 1-2 bardak çay ya da süt ürünleri tüketmek kansızlığa yol açmaz" diyen İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bülent Yardımcı doğru bilinen yanlışları sıraladı.

Kansızlık yaşayanların en çok yaptığı hata! 'Çay da süt de artırmıyor'

Senim TANAY KARAKUŞ / senim.tanay@milliyet.com.tr - Kan hastalıkları içerisinde en sık görülen anemi yani kansızlık başka sağlık sorunlarıyla benzer belirtiler göstermesi nedeniyle gözden kaçabiliyor. Oysa tedavi edilmediği takdirde kişinin hayat konforunu ciddi şekilde etkileyen bu rahatsızlığın erken tespiti ve tedavisi hem vücut hem de ruh sağlığı için kritik öneme sahip. Her yaştan insanda görülebilen kansızlıkla ilgili halk arasında sıkça dile getirilen yanlışların da doğru tedaviye ulaşmaya engel olduğunu vurgulayan İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bülent Yardımcı beslenmeden alınan takviyelere pek çok konuda kansızlığa dair önemli bilgiler paylaştı.

Kansızlığı kısaca nasıl tanımlayabiliriz? 

Vücudumuzda oksijenin dokulara taşınmasını sağlayan alyuvarların az olması durumuna anemi (kansızlık) denir. Aslında sorun alyuvarların içinde olan hemoglobin denilen bir proteinin eksikliğidir. Bu proteinin yapısında demir olduğu için kanımızın rengi kırmızıdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre hemoglobin değeri erkeklerde 13, kadınlarda 12 gram/desilitre altında olursa o kişide anemi vardır. 

Hangi yaşlarda kansızlık problemiyle daha çok karşıya karşıya kalınıyor? 

Kansızlık toplumun yaklaşık yüzde 20-25’ini etkileyen bir hastalık. Türkiye gibi gelişmekte olan toplumlarda çocuklukta ve gebelikte bu oran neredeyse yüzde 50’ye ulaşıyor. Yani kansızlık en çok çocukları, daha sonra erişkin yaştaki kadınları ve gebe olanları etkiliyor.

Kansızlık hangi belirtilerle kendini gösteriyor? Vücuttaki en önemli sinyali nedir? Hiç belirti vermediği durumlar da oluyor mu? 

Anemi belirtilerini sayacak olursak cilt renginde solukluk, halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı ve efor toleransının azalması, saç dökülmesi, tırnaklarda zayıflık, dudak kenarlarında çatlaklar, unutkanlık, uykusuzluk, sinirlilik hali ve anormal şeyleri yeme (toprak ya da buz yeme) isteğidir. Hafif anemilerde belirtiler fazla rahatsızlık vermediğinden birçok kişi kansız olduğunu bilmeden yaşar. Halsizlik, çabuk yorulma gibi belirtiler önemsenmez. Aslında yaşam kalitesi düşer ama pratikte insanların bunu çok önemsemediğini görüyoruz.

Kansızlık yaşayanların en çok yaptığı hata Çay da süt de artırmıyor

Kansızlığa yol açan başlıca hastalıklar nelerdir? Yol açan sebep ya da sebepleri belirlemek için nasıl bir yol izleniyor? 

Alyuvarların ve içindeki hemoglobinin yapılabilmesi için demir, B12, folik asit gibi yapım malzemelerine ihtiyaç vardır. Bunlar yeterince alınmaz ise kansızlık olur. Bazı hastalıklarda alyuvarların ömrü kısalır ya da dayanıksızlık nedeniyle erirler. Bu daha nadir bir hastalık grubudur. Mide, bağırsak kanaması veya şiddetli adet durumu gibi dışarıya kan kaybedilen durumlar da anemiye yol açarlar. Lösemi, lenfoma ve diğer kanser türleri ile oluşan kansızlıklar da vardır. Bunların oluş mekanizmaları daha karmaşıktır ama kansızlıklar içinde daha küçük bir grubu oluştururlar. Hastalarda gerekli kan tetkikleri dışında anemi türüne göre görüntüleme teknikleri ve biyopsi gibi girişimsel yöntemler uygulanabilir.

Yaşanan her demir (serum) düşüklüğü kansızlık olarak mı değerlendiriliyor? Kansızlık olarak değerlendirilebilmesi için hangi parametreler dikkate alınıyor, ne zaman alarm durumuna geçiliyor?

Demir eksikliği devam ederse mutlaka kansızlığa yol açar. Ancak demirin eksildiği ilk zamanlar kan değerleri düşmeyebilir ve bu erken dönemde demir eksikliği gözden kaçabilir. Başta belirttiğimiz hemoglobin değerlerinin altına düşmediği sürece kansızlık tanısı konulmaz. Demir eksikliği adı verilebilir. Burada beslenme veya demir takviyeleri ile eksiklik giderilebilir.

Kadınlarda ortaya çıkan kansızlık ile erkeklerde ortaya çıkan kansızlık tablosu aynı şekilde mi yorumlanıyor?

Kansızlık tanısı her iki cins için belirtilen hemoglobin değerlerinin altında olmasıdır. Belirtiler de benzerdir. Kansızlık erkeklerde daha az görüldüğünden erkek kansızlıklarında ciddi hastalıklar açısından ileri tetkiklere daha çok ihtiyaç duyulabilir.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Dünya Sağlık Örgütü'nün cerrahi operasyonlarda gereksiz kan nakillerinin önlenmesi için 'hasta kan yönetimi modeli'ni uygulama adına 61 merkezde 6 bin 100 hasta üzerinde araştırma yaptı. Araştırmada ameliyata giren her 100 hastadan 35'inde kansızlık (anemi) tespit edildi.

Kan yapıcı gıdalar var mı? Bunların kan yapımına katkısı ne ölçüde oluyor? Sadece bunları tüketerek kansızlığı gidermek mümkün mü?

Özellikle demir ve B vitaminlerinin eksikliğine bağlı anemilerde beslenme düzenlenmesi çok önemli. Demir, et yeşil sebze, üzüm, pekmez, fındık fıstık gibi besinlerde bulunur. Et, süt yumurta gibi gıdalarda B12; baklagiller ve yeşil sebzelerde ise folat (folik asit) daha çoktur. Tüm kansızlıklar yalnızca beslenmeyle düzeltilemez. İleri anemiler ve özel tedavi gerektiren anemi türlerinde doktor tarafından verilen, eksik olan vitamin ve elementleri içeren ilaçlar kullanılır. Diğer kansızlığa neden olan kanama, hücrelerin erimesi gibi nedenler için de doktora başvurmak gerekiyor.

Kansızlık yaşayanların en çok yaptığı hata Çay da süt de artırmıyor

Bilmeden yaptığımız hatalar, dikkat etmediğimiz bazı detaylar kansızlığa yol açabilir mi?

Tek yönlü beslenme en sık görülen anemi nedeni; et ağırlıklı beslenmek ya da tam tersi et ürünü tüketmemek gibi. Vejeteryan ve veganlar kendi beslenme rejimlerinde demir ve B12 eksikliği yönünden destekleyici gıdaları ihmal etmemeliler. Gerekirse takviye gıda kullanabilirler. Vücutta uzun süren kanamaların (şiddetli adet kanamaları, hemoroid kanamaları gibi) kansızlığa yol açabileceği de unutulmamalı.

Gelişigüzel demir takviyesi kullanımına başvuranlar da oluyor. Bu konudaki uyarınız ne olur?

Rastgele yapılan demir takviyeleri vücutta demir birikimine yol açabilir. Bu durum birtakım sağlık problemlerine neden olur. En sık 1-2 bardak çayla anemi olması (aslında yoğun çay tüketimi günde 8-10 bardak ve üstü olup, demir eksikliği olasılığını artırır) ve süt ürünlerinin kansızlığı artırdığı efsanelerini duyuyoruz. Biz o an emilimini etkilediği için demir ilaçları ile aynı anda süt ve süt ürünü alınmamasını öneririz. Yoksa bu önemli besin öğeleri gün içerisinde diğer zamanlarda tüketilebilir ve kansızlığa da neden olmaz.

En önemli konu kansızlığı olanların moda olduğu üzere internetten okuduğu bilgiler ve çevresindekilerin önerileriyle kendi kendilerini tedavi etmeye çalışmamaları. Tedaviler mutlaka bir doktor kontrolünde yapılmalı, gözden kaçabilecek ayrıntı ve risklere karşı doktor önerileriyle hareket edilmeli.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Gün boyunca kendinizi hayatın akışına bırakabilir, enerjik ve keyifli hissedebilirsiniz. Pek çok açıdan yenilik ve heyecan peşinde koşmak, keyif getiren ilişkilere yol almak için harekete geçmeniz, bu konularda yeni adımlar atmanız söz konusu olabilir. Değişik hobiler aradığınız bu dönem dikkat çekecek çalışmalara da yönelebilirsiniz. Çocuklar, spekülatif işler, hobilerle ilgili bol miktarda harcama yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gündeminizde genellikle evle ilgili konular var. Ev ve aile ile ilgili önemli kararlar almanız, aileniz ile aranızdaki ilişkileri yeniden düzenlemeniz gerekebilir. Taşınma ile ilgili konular gündeme gelebilir. Kendinizi güvende hissettirmeyen koşullar ortaya çıkabilir. Fazladan harcamalarda davranmanız gereken bir gündesiniz. İş hayatında başlayan iletişim ve getirdiği sorumluluklara da dikkat edin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizi hareket ettirmeye ve fikirlerinizi dile getirmeye itecek enerjilerle çevrelenmiş durumdasınız. Düşüncelerinizi güncellemek, yeni şeyler öğrenmek amacıyla adım atabilirsiniz. Günün büyük bir bölümünü eğitimle ilgili temalar oluşturabilir. Yolculuklarda bazı aksaklıklar yaşamanız söz konusu olabilir. Dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken, fazla iddialı davranmamaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizin için güvenlik ihtiyacı ön plana çıkıyor. Sizi maddi manevi güvende hissettirecek fırsatlar peşinde koşabilirsiniz. İş hayatında ayağınıza kadar gelen şansları değerlendirmeye çalışın. Sıkı çalışmanız size daha fazla imkân sağlayabilir. Çalışma hayatınızda önemli kişilerden yeni destekler alabilirsiniz, Eldeki kaynakları yönetmek konusunda akılcı çözümler üretmek sizin için çok yararlı olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay burcunuzda ilerlerken size hem yenilik, hem enerji hem de heyecan vaat ediyor. Yeni adımlar atmak, yeni girişimlerde bulunmak istiyorsanız tam zamanı. Uzun süredir gerçekleştirmek istediğiniz konularda tam beklediğiniz gibi koşullar oluşabilir. İşle ilgili değerlendirmeniz gereken yeni fırsatlar söz konusu olabilir. Bol bol yolculuk planı yapabileceğiniz, yurt dışına çıkma hayalleri kurabileceğiniz bir gündesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün boyunca kendi kendinizle baş başa kalmanın daha yararlı olabileceği bir gündesiniz. Dinlenmek ve kendinizi dinlemek size çok iyi gelebilir. Bugün kafa karıştıran işlere odaklanmak yerine zihninizi yormaktan kaçınmanızda fayda var. Geçmişle ilgili detaylar üzerine odaklanıp, kendinizi üzmekten ve suçlamaktan uzak durmalısınız. Şimdiye odaklanın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizi heyecanlandıran yeni planlar söz konusu olabilir. Geleceğiniz ile ilgili harekete geçmek, yeni adımlar atmak isteyebilirsiniz. Arkadaş çevreniz ve içinde bulunduğunuz gruplardan destek alabilir, planlarınız hakkında onların da görüşlerini öğrenmek isteyebilirsiniz. Yeni çevrelere girmekten ve yeni arkadaşlıklar kurmaktan çekinmemeniz gereken bir gündesiniz. Yeni arkadaşlıklar yeni fırsatlar anlamına gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gündeminizde çoğunlukla kariyeriniz var. Kariyerle ilgili konular sizin için büyük öncelik kazanabilir. İşle ilgili planlarınıza dört elle sarılmanız gereken bir gündesiniz. Alt ve üst ilişkilerinde daha sakin olmaya ve soğukkanlılığınızı korumaya çalışmalısınız. Projelerinizde tüm dikkatleri üstünüze toplamayı başarabilirsiniz. Parasal konularda ise temkinli davranmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yaratıcılığınız ile ön plana çıkabilir, yeni ilgi alanlarına yönelmek isteyebilirsiniz. Fikirleriniz herkesin dikkatini çekebilir. Yabancılar ve yabancı ülkelerle ilgili bazı gelişmeler yaşayabilir, planlamadığınız yolculuklara çıkabilirsiniz. Devam eden bir eğitiminiz varsa bu alanda da şanslı olduğunuz söylenebilir. Uzun zamandır ilgilendiğiniz bir alanda derinleşmek isteği duyabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün karşınızdakilere ılımlı yaklaşmanız ve işbirliklerine açık olmanız gereken bir gündesiniz. Borç alacak konularıyla ilgili bazı yeni gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kredi ya da borç almak durumunda kalabilirsiniz. Eşinizin para durumu önemli sorumluluklar altına girmenize neden olabilir. Unuttuğunuz ödemeler ya da borçlar olup olmadığına çok dikkat etmelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi daha dışa dönük ve daha sosyal hissettiğiniz bir gündesiniz. Karşınızdaki kişilerin önerilerine her zamankinden daha açık olabilir, düşüncelerine daha fazla değer verebilirsiniz. Ortaklıklar ve ilişkiler açısından da biraz gerilim yaşansa da yine de şartların olumlu olduğu söylenebilir. Çok ısrarcı olmamanızda ve biraz daha uyumlu davranmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Tazelenmiş ve daha enerjik bir şekilde yeni güne başlıyorsunuz. İş ortamınızda uzun vadeli planlar yapabilir, bu sayede birlikte çalıştığınız kişilerden de destek görebilirsiniz. Sağlık konusunda dikkatli olmanızda fayda var. Hızlı temponuz çabuk yorulmanıza neden olabilir. İşle ilgili parasal beklentileriniz tam olarak karşılanmayabilir. Bu konuda beklentilerinizi makul bir seviyede tutmanız daha yararlı olacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber