Genel Sağlık Kaya tuzu ve zeytinyağı ile ayakları rahatlatmanın yolu

Kaya tuzu ve zeytinyağı ile ayakları rahatlatmanın yolu

25.09.2022 - 10:24 | Son Güncellenme:

Tam bir şifa kaynağı olan işlenmemiş tuz ayaktaki ağrı, koku, mantar, kaşıntı, terleme gibi sorunların da giderilmesinde önemli ölçüde yardımcı oluyor. Ayak Sağlığı Uzmanı Podolog Zehra Albayrak kaya tuzu ve zeytinyağı ile ayakları rahatlamanın yolunu açıkladı.

Kaya tuzu ve zeytinyağı ile ayakları rahatlatmanın yolu

İşlem görmemiş kaya tuzunun içerisinde birçok mineral bulundurduğunu ve bu minerallerin sağlığımız için çok önemli olduğunu söyleyen Ayak Sağlığı Uzmanı Podolog Zehra Albayrak, "Kaya tuzu uzun zamandır ayak derisinde ve tırnaklarda oluşabilecek problemlerin tedavisinde de kullanılıyor. Tuzla yapılan peelingler, bakımlar günümüzde yaygın olarak yaşanan tırnak mantarı, ayak kokusu gibi rahatsızlıkların önüne geçiyor. Tuz kan dolaşımını hızlandırıcı özelliği ile cildi canlandırıyor ve cildi pürüzsüz bir görünümüne kavuşturuyor, ayakta bulunan ince ölü derileri yok ediyor. En önemlisi deride bakteri oluşumunun önüne geçerek enfeksiyon riskini büyük ölçüde ortadan kaldırıyor" dedi.

Haberin Devamı

Kaya tuzu ve zeytinyağı mucizesi

Kaya tuzunun zeytinyağı ile birlikte kullanılmasının önemine dikkat çeken Albayrak, evde uygulanabilecek yöntemleri ise şöyle sıraladı:

"Özellikle sonbahar-kış mevsimlerinde gün boyu kapalı ayakkabılar içerisinde kalan ayaklar, haftada bir ya da iki kez tuzlu suda bekletilebilir. Ayakların tamamını içine alacak miktarda suya eklenecek 2 kaşık kaya tuzu, sizi rahatlatacak aynı zamanda enfeksiyon risklerini azaltacaktır. Zeytinyağı ile birleşen karışım ise banyo sonrasında masaj yapılarak ayaklara uygulanırsa, cilt hem ölü deriden arınır hem de ayaklar tamamen rahatlar. Aynı zamanda cildin yumuşamasına yardımcı olur."

 

Yazarlar