Geri Dön

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Kulak Ağrısına Bitkisel Çözüm

Tıptaki karşılığı otalji olan kulak ağrısı pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Kulak ağrısı, çınlama, uğultu, kaşıntı, akıntı gibi belirtilerle kendini gösterir. Bebeklerde 6. aydan itibaren ortaya çıkan kulak ağrısı çocuklarda da görülebilen rahatsızlıktır. İnsanın günlük yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen kulak ağrılarında bebekler vakit kaybetmeden doktora gösterilmelidir. Daha büyük yaş gruplarında ise, zonklama, şiddetli ağrı veya işitme kaybı gibi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Ancak hafif seyreden kulak ağrıları için evde bitkisel yöntemlerle gidermek mümkün. Kulak ağrısına ne iyi gelir? diyorsanız “Evde kulak ağrısına bitkisel çözüm” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Kulak Ağrısına Bitkisel Çözüm

Her yaş grubunda görülebilen kulak ağrısının pek çok nedeni olabilir. Tıp literatüründeki karşılığı otalji olan kulak ağrısı uğultu, çınlama, zonklama, kaşıntı, akıntı gibi belirtilerle kendini gösterir. Kulak ağrısının nedenleri arasında enfeksiyon, iltihaplanma, bakteri, travmalar, yabancı cisimler olabilir. Bu yüzden tam teşhis koymak mümkün olmayabilir. Bu nedenle öncelikle kulak ağrısının nedeni araştırılmalıdır. Kulak ağrılarını evde doğal yöntemler geçirmek mümkün olabilir.

Kulaklarda kir birikmesi veya duş sonrasında kulağa su kaçması kulak ağrılarının sebebi olabilmektedir. Fakat bazen iç kulak ile orta kulak hasarları da bu duruma sebebiyet verebilmektedir.

Kulak Ağrısının Nedenleri?

Kulak ağrısının bilinen pek çok sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerin başında temizlik önerilerine dikkat edilmemesi gelmektedir. Özellikle küçük yaşlarda kulak hasarları veya kulak ağrıları başlayabilir. Küçüklükten beri alışılmış bir durum olduğu için bireylerin bunun farkına varmama durumu mümkün olabilmektedir.

Fakat ilerleyen yaşlarda da bireylerde birdenbire ortaya çıktığı görülmektedir. Öncelikle bu bireyler alternatif yollara başvurmadan önce yapması gereken doktor ile iletişime gelmektir. Doktor ile yapılan küçük bir hasta hikâyesinin ardından bir işitme testi yapılır. Bu işitme testi daha çok elle tutulur nesnel sonuçlar verir. Ve bu durum sayesinde bireydeki işitme kaybı var mı var ise ne seviyede olduğu hakkında bilgi sahibi olunur. Kulak ağrılarının çok büyük kısmı duş alınmasının ardından kulak içinin nemli kalmasıdır. Bu nedenle en küçük bir soğukluk ile bireyin kulak içinde iltihap başlar.

Devamında bireyde görülen en büyük sorunlardan birisi de kulak içini temizleme esnasında kulak çöpü kullanmaktır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar göre binlerce kişi kulak içini temizlerken kulak zarına kadar zararlar verebilmektedir. Kuşak aslında kendini dış ortamın kir ve pisliklerinden korumak için kulak kiri denilen sıvıyı salgılar. Eğer kulak temizleme işleminde abartılı durumlar gözlenir ise bir süre sonra kulak yolu savunmasız olur.

Özellikle kulak sıvısının asittik olması nedeni ile birçok hayvan ve haşerenin girmesi engellenir. Kulak ağrılarının bir kısmı ise kulakta kir birikmesi olabilmektedir. Yani bireylerin sağlıklı bir kulak yapısına sahip olması için bu işin tam ortasını tutturması son derece önemlidir.

Kulak Ağrısına Evde Bitkisel Çözüm

Sarımsak ve Susam Yağı

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Kulak Ağrısına Bitkisel Çözüm

Kulak ağrısına iyi gelen bitkilerin başında sarımsak ve susam yağı bulunmaktadır. Aslında bu bitkiler son derece koruyucu oldukları için kulak yolunu her türlü haşereye karşı korumaktadırlar. İlk olarak bu işlem yapılırken iki diş sarımsağın soyulması gerekir. Devamında bu soyulan sarımsak ile susam yağının karıştırılması gerekir.

Daha sonra ocak üzerinde bir süre kaynatılması gerekir. Devamında ağrıyan kulağa sadece iki veya üç damla olacak şekilde damlatılmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu işlem sırasında aşırılıklara kaçılması son derece tehlikeli olmaktadır.

Soğan

1. Soğan doğrarken gözlerinizin yaşarmaması için yanınızda bir mum yakın ve daha sonra söndürün. Başka bir yol ise soğanı ikiye bölün, soğuk su altında tutun, biraz dinlendirin ve sonra kesin.
1. Soğan doğrarken gözlerinizin yaşarmaması için yanınızda bir mum yakın ve daha sonra söndürün. Başka bir yol ise soğanı ikiye bölün, soğuk su altında tutun, biraz dinlendirin ve sonra kesin.

Soğan diğer kulak ağrıları için kullanılan bir bitki türüdür. Bu madde genellikle birçok bakterinin üremesini de engellemektedir. Bu sayede kulak yolunda meydana gelen bakteri üremesi durumunu ortadan kaldıracaktır.

Özellikle soğanın suyundan dolayı soyma esnasında bir miktar soğan suyu havaya karışabilir. Bu da göz yaşarmalarına sebebiyet verir. Bu nedenle bireylerin ilk olarak bulunulan odayı havalandırmalarında fayda vardır. Devamında tekrardan bir miktar kaynatılıp sadece 2 damla kulağa damlatılmalıdır.

Zencefil Tozu

Kustukça ortaya çıkan sıvı kaybını gidermek için bol su içimi ve sulu gıdalar tüketilmesini öneriyoruz. Ancak geleneksel tıptan aldığımız önerilerle zencefilin kusma ve bulantı engelleme üzerine etkisi olduğu anlaşıldı. Yıllardır gebeler bulantı kesmek için zencefil içeren tabletlerden faydalanıyorlardı.
Kustukça ortaya çıkan sıvı kaybını gidermek için bol su içimi ve sulu gıdalar tüketilmesini öneriyoruz. Ancak geleneksel tıptan aldığımız önerilerle zencefilin kusma ve bulantı engelleme üzerine etkisi olduğu anlaşıldı. Yıllardır gebeler bulantı kesmek için zencefil içeren tabletlerden faydalanıyorlardı.

Zencefil tozu diğer birçok faydasının yanı sıra bir de kulak için faydaları bulunmaktadır. Özellikle mide ağrılarına iyi geldiği bilinen zencefil tozunun kulak için faydası da vardır. Öncelikle yapılması gereken işlem son derece basittir. Sadece bir çay kaşığı zencefil tozunu bir miktar suya konması gerekir. Devamında kulağa bir miktar damlatılarak işlem tamamlanır.

Zeytinyağı

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Kulak Ağrısına Bitkisel Çözüm

Halk arasında en çok biline ve yöntemlerden birisi de zeytinyağı kullanımdır. Yumuşatıcı ve asit seviyesini ayarlayıcı etkisinden dolayı kulak ağrılarında kullanılır. Özellikle kulak deliğine birkaç damla damlatılması ile birlikte ağrı ve zonklama gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırır.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısının bilinen birkaç tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemler yukarda sıralanmıştır. Eğer bunları birebir ve doğru miktarlarda kullanıldığı halde ağrılar geçmiyor ise yapılması gereken bir doktora başvurmaktır. Bu sayede bireyler daha tehlikeli durumlara yol açan rahatsızlıkları ortadan kaldırabilir. Doktora başvurduktan sonra kula ağrısının geçmesi için bol bol su içilmelidir.

Çünkü su vücudun genel dengesinin korunması için son derece önemli bir sıvıdır. Kulak ağrılarının sebeplerinden birisi olan sinüzit genellikle cerrahi yardım alınmadan geçmemektedir. Bunun için bireylerin alternatif tıp uygulamadan öne doktora başvurmasında fayda vardır.

Dış kulak yolu enfeksiyonu nedeni ile kulak ağrıları meydana geldiği birçok uzman tarafından saptanmıştır. Özellikle çocuklarda temizlik ve bakımın aksamadı nedeni ile birlikte dış kulak yolu enfeksiyonu sayısı artar. Dış kulak yolu enfeksiyonunun önüne geçmek için yapılması gereken birkaç başlıca tedbir vardır.

Öncelikle zayıf ve ince olan dış kulak yoluna yabancı isim sokulmamalıdır. Devamında bireylerin dış kulak yollarını tozlu veya nemli ortamlarda pamuk ile hafifçe kapamalıdır. Soğuk havalarda kulak yollarının sıcak tutulması için kulaklık takılabilir. Dış kulak yolunda meydana gelen sıkıntıdan dolayı oluşan ağrıların önlenmesi için yüksek sesle müzik dinlenilmemelidir. Kulak ağrısına iyi gelen şeyler şöyle sıralanabilir:

- Kulağın arkasına uygulanan sıcak kompresler iltihabın yol açtığı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
- Sıcak bir kompres kulak ağrısını gidermeye yardımcı olmazsa, kulağa soğuk bir kompres veya soğuk suya batırılmış bir bez tutturulabilir. (Buz uygulanmamalıdır.)
- Kulakta akıntı varsa, dış kulak sabun ve yüz beziyle nazikçe yıkanmalı ve mutlaka doktora başvurulmalıdır.
- Kulak ağrısını kontrol etmek için sağlık uzmanının talimatına göre reçetesiz satılan ilaçlar kullanılabilir. Kronik karaciğer veya böbrek hastalığı olanlar, mide ülseri veya GI kanaması geçirenler ise herhangi bir ilacı kullanmadan önce mutlaka sağlık uzmanına danışmalıdır.
- Sakız çiğnemek ve balon şişirmek gibi aktiviteler östaki kanalının fonksiyonuna yardımcı olarak kulak ağrısının baskısını hafifletmeye yardımcı olabilir.
- Yatmak yerine dik oturmak kulaktaki basıncı azaltarak, ağrının şiddetini düşürmeye yardımcı olabilir.
- Sakız çiğnemek, bebekleri emzirmek veya biberon emmesine izin vermek irtifa değişikliğinden kaynaklanan kulaktaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. (Örneğin uçaktan inerken…)
- Uçakta seyahat ederken irtifa değişiklikleri nedeniyle meydana gelen kulak ağrılarına şeker emilmesi, kulaklara kulak tıkacı veya pamuk koymak da iyi gelebilir.
- Bolca su içilmelidir.
- Sol kulakta enfeksiyon varsa, sağ tarafa yaslanarak uyunmalıdır.
- Alerji semptomları olan kişilere antihistaminikler yardımcı olabilir.
- Orta kulaktaki baskıyı hafifletmek için esnemek de yardımcı olabilir. Bazen östaki tüpleri basıncı eşitlemeye çalışmak için açılıp kapandığında pirinç krispisi gibi patlama sesleri hissedilebilir veya duyulabilir.

Kulak Ağrısı Nasıl Önlenebilir?

Kulak enfeksiyonları, kulak ağrısı riskinizi azaltmak için şu hususlara dikkat edilmelidir:

- Havuz, banyo gibi kulağın su ile temas ettiği ortamlarda kulak içerisine suyun kaçmamasına özen gösterilmelidir. Zira kulağa su kaçması enfeksiyon riskine sebep olabilir. Yüzerken bone, kulak tıkacı yardımıyla bu durumların önüne geçmek mümkün olabilir.
- Sigara içmek sigara dumanına maruz kalmak kulak enfeksiyonu riskini artırdığından sigaradan, sigara dumanından uzak durulmalıdır.
- Sağlıklı kalmak için atılacak adımlardan biri de her yıl grip aşısı olmaktır. Ayrıca pneumoniae bakterisi de orta kulak enfeksiyonlarına neden olabileceğinden çocuklara pnömokok aşısı yaptırmalıdır.

Çocuklarda Kulak Ağrısı İçin Neler Yapılabilir?

Çocuklarda sık sık görülen rahatsızlıklardan biri de kulak ağrılarıdır. Fakat bireyler çocuklarına sık sık yapılan doğal ve ev kaynakları ile yapılan işlemler yapmamalıdır. Çünkü çocukların vücut yapıları yetişkinler ile aynı düzeyde çalışmayabilir. Özellikle 0 3 yaşa arası çocuk gurubunun kulak yolu daha hala kıkırdaktandır.

Bu nedenle yanlış işlemeler ile birlikte çocuğunuzda kalıcı işitme kaybına neden olabilir. Doktor ile iletişime geçmeden önce detaylı bir işitme taramasının bulunmasında fayda vardır. Fakat ağrılar çok şiddetli ise hemen bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün keyif aldığınız uğraşlarınızda yaratıcılığınızı kullanmak isteyebilirsiniz. Aşk hayatınız gündeminizi meşgul edecektir. Etrafınızdaki insanlara hediyeler almak isteyebilirsiniz. Güzel olan şeyler için harcamalar yapabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda daha kolay risk alacağınız zamanlar var. Akşam saatlerini hareketli geçirebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün eviniz için harcama yapmak isteyebilirsiniz. Ailevi konular gündeme gelebilir. Babanızın sağlığını ihmal etmemelisiniz.  Sorumlu olduğunuz işlerde daha çok çaba göstermeniz gerekebilir. Bazı işlerinize yön kazandırmak isteyebilirsiniz. Akşam saatlerinde sevdiklerinizi evinize davet edip, küçük bir parti düzenleyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hareketli bir gündemiz olabilir. İletişimden kaynaklı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Kendinizi kontrol etmeye çalışın. Kulağınıza gelen dedikodulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Yakın çevrenizdeki değişikliklerle ilgilenebilirsiniz. Gün içinde harcamalarınızı abartmayın. Akşam saatlerinde yolculuklar organize edebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün maddi kaynaklarınızla ilgili yenilenmeye gidebilirsiniz. Dışadönük enerjiler söz konusu. Hafta sonu için planlar yapmak isteyebilirsiniz. Keyif aldığınız şeyler için harcamalara yapabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konular için çaba sarf edeceğiniz zamanlar var. Akşam arkadaşlarınızla sohbet etmek için buluşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeni başlangıçlar yapmak için tüm enerjinizi kullanabilirsiniz. Kişisel hassasiyetiniz olan konular gündeminizi meşgul edebilir. Gününüzü eğlenceli kılmak için planlar yapmak isteyebilirsiniz. İmaj değişikliği için uygun bir gündesiniz. Beslenmenize dikkat edin. Akşam saatlerinde hareketli zamanlar devam edecek.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bilemediğiniz konulardan dolayı işlerinizde kayıplar yaşayabilirsiniz. Gizli kalmış konular gündeminizi rahatsız edebilir. Kendi iç dünyanıza çekileceğiniz zaman dilimi içindesiniz. Gün içinde keyif aldığınız şeyler için harcamalar yapabilirsiniz. Hafta sonu için yeni planlar devreye girebilir. Akşam saatlerinde koşullar daha akıcı.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek ümitlerinizle ilgili daha dışadönük olabilirsiniz. Cömert tavrınız ortaya çıkabilir. Bugün arkadaşlarınızla plan yamak size iyi gelecektir. Meslek grubunuzdan kişilerle bir araya gelebilirsiniz. İş hayatınızda alacağınız destekleri göz ardı etmeyin. Akşam saatlerinde hafta sonu için yeni planlar yapabilir, yolculuklara çıkabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki sorumluluklarınızın daha rahat bir şekilde üstesinden geleceğiniz bir gündesiniz. Dışa dönük tavrınız çalışma arkadaşlarınızı da etkileyecektir. Keyif aldığınız konularda harcamalar yapabilirsiniz. Üstlerinizle ilişkilerinizde sizi iyi hissettirecektir. Akşam saatlerinde iletişim ön planda olabilir. Planlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak için uygun bir gündesiniz. Eğlenceli yolculuklar planlamak isteyebilirsiniz. Gün içinde fikirlerinizi paylaşmak için yakın çevrenizle görüşmek size iyi gelecektir. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Bugün yaşadığınız olaylarla ilgili çok daha rahat bir şekilde bütünü görebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün endişe duyduğunuz konular gündeminizi meşgul edebilir. Ortaklı para konularıyla uğraşabilirsiniz. Finansal konularda yenilenmeye gitmek sizin için iyi olabilir. Banka işleri sizi yıpratabilir. Gün içinde dışadönük olacağınız zamanlarda var. Hafta sonu için sevdiklerinizle birlikte plan yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle birlikte keyifli zamanlar geçireceğiniz bir gündesiniz. Eğlenceli organizasyonlar planlayabilirsiniz. Birlikte yaptığınız şeylerin uyum içinde ilerlemesini isteyeceğiniz zamanlar var. Hobileriniz için harcama yapmak size keyif verecektir. Gün içinde uğraştıran durumlar ortaya çıkabilir. Akşam saatleri hareketli geçebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki koşullar gündeminizi meşgul edebilir. Gün içinde plan program yapmak işlerinizi kolaylaştıracaktır. Sağlığınızla ilgili sıkıntılarınızı ihmal etmemeye çalışın. Dışa dönük uğraşlar keyfinizi yerine getirebilir. Güzel olan şeyler için harcama yapabilirsiniz. Akşam saatlerinde arkadaşlarınızla görüşmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber