Geri Dön

Mide üşütmesine ne iyi gelir, nasıl geçer? Mide üşütmesi belirtileri ve nedenleri nelerdir?

Mide üşütmesi soğuk algınlığının yanı sıra bazı virüs ve bakterilerin vücuda girmesiyle oluşur. İnsanın yaşam kalitesini düşüren mide üşütmesi halsizlikle başlar ve yatağa düşmeye neden olabilir. Mide üşütmesi belirtileri arasında kusma, ishal, karın ağrısı, mide bulantısı gibi semptomlar yer alır. İlk belirtisi ise genelde ishal ve bulantıdır. Tıp literatüründe gastroenterit olarak bilinen mide üşütmesine iyi gelen bazı besinler vardır. Bitkisel çözümlerle tedavi edilebilen mide üşütmesinde görülen belirtiler artıyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Mide üşütmesi belirtileri ve nedenleri nelerdir? diyorsanız “Mide üşütmesine ne iyi gelir, nasıl geçer?” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

Mide üşütmesine ne iyi gelir, nasıl geçer? Mide üşütmesi belirtileri ve nedenleri nelerdir?

Daha çok kış aylarında görünen mide üşütmesi soğuk içecek tüketmek veya karın bölgesini üşütmekten nedeni ortaya çıkmıyor. Mide üşütmesi, mide veya bağırsakta virüs, bakteri ve parazitlerin neden olduğu bir sağlık problemidir. Mide üşütmesi belirtileri arasında kusma, ishal, karın ağrısı, mide bulantısı semptomlar yer alır. Mide üşütmesi belirtileri vücuda girdikten ile 3 gün içerisinde kendini gösterir. Mide üşütmesi evde bitkisel çözümlerle geçirmek mümkün. Bazı besinler mide üşütmesine iyi gelir.          

Özellikle kış aylarında ortaya çıkan üşütmeler sadece grip olarak karşımıza çıkmıyor. Mide üşütmesi de bunlardan biri. Fakat bilinenin aksine, mide üşütmesi soğuk şeyler tüketmek ya da karın bölgesinin soğuğa maruz kalmasından dolayı ortaya çıkmaz.

Mide üşütmesi nedir?

Gastroenterit olarak da bilinen mide üşütmesi; virüs, bakteri ya da parazitlerin çoğalması ve hastalığa yol açması durumudur, gastroenterit mideden çok bağırsakları etkiler. Mide üşütmesi belirtileri birden çok olabilir.

Mide üşütmesi belirtileri halsizlikle başlayarak günler boyunca yatağa düşmenize neden olabilir.

Mide üşütmesi belirtileri nelerdir?

Mide bulantısı
Kusma
İshal
Karın ağrısı
İştahsızlık
Halsizlik
Mide bölgesinde kramplar
Kötü ağız kokusu
Ateş

Mide üşütmesinin ilk belirtisi genelde ishal ve mide bulantısıdır. Zaman zaman ateş de yapabilir. Mide üşütmesi birkaç günde geçebilir.

Mide üşütmesi neden olur?

Mide üşütmesinin başlıca nedeni vücuda giren virüsler ve bakterilerdir. Bu virüslerden mide üşütmesine en çok neden olan norovirüs ve rota virüsüdür. Bakterilerden ise e. coli ve salmonella en yaygınlarıdır.

Mide üşütmesi bulaşıcı bir hastalıktır bu sebeple de genel olarak bağışıklığın düşük olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Bebekler ve yaşlılarda ise vücutları daha hassas olduğu için daha yaygındır.

Mideniz rahatsızken yediğiniz yiyecekler de midenizdeki virüslerin çoğalmasını tetikleyebilir. Özellikle laktozlu süt ürünleri mide üşütmesi dozunu artırabilir.

Mide üşütmesi tedavisi nasıl yapılır? 

Antibiyotikler virüslere karşı etkili değildir ve bunların aşırı kullanımı, antibiyotiğe dirençli bakteri suşlarının gelişmesine neden olabilir. Tedavi daha çok öz bakım önlemlerinden oluşur. Peki mide üşütmesinin tedavisi nasıl olur? Mide üşütmesi evde geçer mi? İşte cevabı...

Mide üşütmesine ne iyi gelir, nasıl geçer Mide üşütmesi belirtileri ve nedenleri nelerdir

Mide üşütmesi nasıl geçer?

Güç toplamak

Mide üşütmesi düşük bağışıklıktan kaynaklandığı için vücudun güç toplaması gerekir. Bu yüzden dinlenmek en etkili tedavi yöntemi olacaktır.

Sıvı tüketimi

Mide üşütmesi rahatsızlığı aynı zamanda ishal, kusma ve ateşe yol açacağından vüdunuzun susuz kalmasına sebep olabilir. Bu yüzden sıvı tüketimini çoğaltmanızda fayda var. Çorba ve su en iyi yardımcınız olacak.

Sıcak su torbası

Mide üşütmesine ne iyi gelir, nasıl geçer Mide üşütmesi belirtileri ve nedenleri nelerdir

Kusma ve ishal nedeniyle vücutta su kaybı olması normaldir. Bu nedenle bol sıvı tüketilmesi gerektiği tavsiye edilmektedir. Karna konulan sıcak su torbası mide üşütmesine iyi gelen yöntemler arasında yer almaktadır.

Doktora başvurun

Özellikle eğer mide üşütmeniz iki gün içinde geçmiyorsa, bir doktora gitmenizde fayda var. Doktorunuz mide üşütmenizin sebebini belirleyecek ve buna göre bir tedavi yöntemi seçecektir.

Yiyecekler

Mideniz rahatsızken yemek yemek istemeyebilirsiniz fakat kızarmış ekmek, pirinç, patates ve çorba gibi hafif yiyecekler midenizi bastırmaya yardımcı olacaktır. Özellikle süt ürünleri, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durum.

Nane-Limon

Mide üşütmesine ne iyi gelir, nasıl geçer Mide üşütmesi belirtileri ve nedenleri nelerdir

Mide ile ilgili rahatsızlıklarda en bilinen yöntem, nane limon. Nane limon tüm sindirim sistemini rahatlatacaktır.

Mide üşütmesi için kür- İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu’nun mide üşütmesi nedeniyle yaşanan ishali kesmek için önerdiği en etkili formül karanfil. Karanfili sigorta olarak gören Saraçoğlu'na göre 9-10 adet karanfil kırılıp yenildiğinde kısa sürede etki gösteriyor.

Saraçoğlu’nun karanfil dışındaki önerileri süpürge otu tohumu ve ebegümeci bitkisi. Aktarlarda bulabileceğiniz süpürge otu tohumu bir havanda dövülür ve bir miktar su ile içilir. Bu öğleden önce açken uygulanmalıdır.

Öğleden sonraları da ebegümeci bitkisinin birkaç yaprağı bir bardak suda kaynatılıp içilmelidir. Ebegümeci bitkisi kırlarda bahar aylarında yetişen bir ottur. Yemeği de yapılır.

Süpürge otu tohumu kürü ve ebegümeci kürü arasında birkaç saat bırakılması gerekir. 

Mide üşütmesinde hangi besinler tüketilmemeli?

- Genel olarak süt ürünleri, lifli yiyecekler ve yağlı ya da baharatlı besinlerden kaçının.
- Süt ürünlerinin sindirimi zordur, gazı ve ishali artırabilir.
- Lifli gıdalar bu dönemde sorun olabilir. Bağırsaklar zaten gevşek olduğundan fazladan life ihtiyaç yoktur.
- Pastırma-jambon gibi yağlı ve tuzlu yiyecekler tüketmeyin.
- Domates esaslı yemeklerden, körilerden ve acı soslardan uzak durun.
- Böğürtlen, üzüm, hurma, armut ve kuru meyveler yemeyin.
- Kuruyemişten uzak durulmalıdır. Çünkü bunların da sindirimi zordur.

Üşütme belirtileri, virüs vücuda alındıktan 1 ile 3 gün arasında ortaya çıkar. Genellikle birkaç gün süren belirtiler bazı durumlarda 10 gün boyunca görülebilir. Mide üşütmesi belirtileri, bağırsakların bakteri ya da parazit ile enfekte olduğu durumlardaki belirtiler ile benzerlik gösterebilir. Bu nedenle enfeksiyonun kaynağı karıştırılabilir.

Mide üşütmesinde ne zaman doktora başvurulmalıdır?

Mide üşütmesi, tedaviye ihtiyaç duyulmaksızın genellikle birkaç gün içinde düzelen bir tablodur.

Ancak yetişkinlerde:

-8 saatten fazla süredir idrar çıkarımı olmazsa
- Kusma 2 günden daha uzun süredir devam ederse
- Kusma içeriğinde kan görülürse
- Aşırı susama, dudakta kuruma, aşırı halsizlik ve baş dönmesi gibi dehidratasyon bulguları varsa
- Dışkıda kan görülürse
- Ateş varsa  en yakın sağlık merkezine başvurulması önerilir.

Çocuklarda mide üşütmesi, yetişkinlere nazaran daha şiddetli ilerleyebilir. Çocuklarda:

- Ateş varsa
- Uykuya meyilli ya da huzursuz bir haldeyse
- Rahatsızlık ye da ağrı duyuyorsa
- Kanlı ishali varsa
- Sıvı alımlarında bozulma görülüyorsa acil müdahale gerekli olabilir.

Bebeklerde mide üşütmesi sırasında meydana gelen kusma ile bebeğin normal zamandaki kusması karıştırılmamalıdır. Beslenmeden sonra ağza süt gelmesi durumu reflü olarak adlandırılır ve bebeklerde normal olarak görülür. Ancak kusma hareketi, altta yatan bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkar. 

Bebeklerde:

- Birkaç saatten uzun süredir devam eden kusma görülüyorsa
- 6 saatten uzun süredir bezinde ıslaklık yoksa
- Aşırı ishal durumu izleniyorsa
- Bıngıldak bölgesinde çökme varsa
- Ağzı kuruysa ve ağlarken gözyaşı gelmiyorsa
- Uykulu, dış etkenlere cevapsız bir haldeyse acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bebekler, mide üşütmesinin neden olduğu ishal ve kusma ile kaybedilen sıvıyı tolere edemeyebilir. Vücut sıvılarındaki bu ani azalışa bağlı olarak ciddi problemler görülebilir. Bu nedenle bebeklerde mide üşütmesinin belirtileri görüldüğünde bir çocuk doktoruna başvurulması önemlidir.

 

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün daha çok sorumluluk almak ve gerçekçi düşünmek gerekiyor. Beklentilerinizi de gözden geçirmek durumunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Oldukça hareketli ve sizi mücadeleye iten bir günde olabilirsiniz. Ailevi konular ve planlar üzerinde ciddi düşünme gereği var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Saka burcunda dolunay var. Bugün düşüncelerinizde daha esnek ve paylaşımcı olmaya bakmalısınız. Olaylara bakış açınızı test eden durumlar gündeme gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Dolunay enerjisi ön planda. Bugün endişelerden uzak kalmaya bakın. Bağlayıcı konular, duygusal açıdan yorucu olabilecek durumlar yaşanabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün evde ve evlilik hayatında daha dikkatli ve gerçekçi olmanızda fayda var. Duygusal açıdan sizi zorlayabilecek durumlarla karşılaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Dolunay teması öne çıkıyor. Bugün işlerinizi plana koymalı ve kendinize zaman ayırmaya gayret etmelisiniz. Ancak bu hemen, pek kolay olmayabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün arzu ve isteklerinizde biraz daha esnek ve yumuşak olmaya gayret etmelisiniz. Aşkta ya da çocuklarla ilgili konularda zorluklar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün evdeki konularla ilgilenmek ve ailenizle daha çok uğraşmak durumunda olabilirsiniz. Evde daha fazla zaman geçirmek gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Saka burcunda dolunay gerçekleşiyor. Yakın çevrenizde daha çok hareket söz konusu. Ciddi görüşmeler ve gerçekçi planlar içindesiniz. Daha olumlu düşünmeye bakmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay bugün Saka burcunda. Parasal konular üzerinde daha ciddi durabilirsiniz. Birikimlerinizi yerinde kullanmaya ve planlı olmaya gayret etmelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Burcunuzda dolunay gerçekleşmekte. Bugün duygusal açıdan meşgul eden, evinize, yakın çevrenize ait konular meşgul edebilir. Yeni adımlar atmak istiyorsunuz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay Saka burcundayken, bugün kendinizi kısıtlamamalı ve izole etmemelisiniz. Geçmişten kaynaklanan yükler yüzünden zorlanabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet