Göz estetiği ile daha genç ve etkileyici bakışlar

Gözler vücudun aynasıdır; ruhsal ve fizyolojik olarak pek çok sorunu açığa çıkarır. Genetik ve çevresel faktörler, beslenme, uyku düzensizliği, yorgunluk ve yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan göz çevresindeki değişiklikler, yüzde en erken fark edilen yaşlanma belirtisidir. Göz etrafındaki cilt, vücudumuzun en ince dersine sahip olduğu için kırışmaması neredeyse kaçınılmazdır ve göz altı torbaları ya da kararan halkalar nedeniyle daha yaşlı ve daha yorgun bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Yaşımızı en çabuk ele veren göz çevresini gençleştirme ameliyatları ise bu nedenle en sık uygulanan estetik operasyonlardandır. Özellikle de alt ve üst göz kapağı estetiği… Göz çevresi yaşlanmalarını onararak gözleri daha genç ve duru bir görünüme kavuşturan göz estetiği ameliyatlarını gelin birlikte inceleyelim…

Göz kapağı cerrahisi görme alanının sarkmış göz kapağı tarafından kapatılması, göz kapaklarında sürekli ağırlık hissi gibi gerekli durumlarda veya kişinin yorgun ve yaşlanmış görünümünü iyileştirmek için gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Göz kapağının sarkması ya da kirpikli uçların saydam tabakayı 4-5 milimetre kapatmasına göz kapağı düşüklüğü (pitozis) denir. Göz kapağı düşüklükleri doğuştan olabileceği gibi ileri yaşlarda da oluşabilir. Göz çevresindeki yaşlanma belirtileri genellikle 40’lı yaşlarda başlar ve 50’li yaşlarda üst göz kapağındaki kaslar ve derideki incelme göz kapağı sarkmalarına sebep olur. Bunun dışında kaza, travma, felç, beyin problemleri geçirenlerde de ortaya çıkabilir. Kapaktaki sinir ve kas sorunları, göz ameliyatları ve tümör gibi nedenler de bu soruna yol açabilir. Aynı zamanda kontakt lens kullanımı da alerji yaparak gözde kapak düşüklüğüne sebep olabilir. Bu düşüklükler görmeyi ve görme alanını etkilerse o zaman düzeltilmesi gerekir. Yaşlanmanın ilk en erken görülen ve önemli bulguları arasında yer alan göz kapağı sarkması, göz altı torbaları ve göz kenarlarında oluşan kırışıkları tedavi etmede alt ve üst göz kapağı ameliyatlarına başvurulur.

Yaşın ilerlemesiyle gözün etrafındaki bağ dokusu ve liflerdeki gevşemeyle birlikte göz çukurundaki yağ yastıkçıkları dışarıya fıtıklaşarak göz torbalarını da belirginleştirir. Alt göz kapağının kirpiklerle beraber içe veya dışa dönmesi estetik görünümün bozulması gözün saydam tabakasını da etkileyerek görme azlığına neden olabilir. Bunların yanı sıra göz çevresinin iyileştirilmesine bir bütün olarak bakmak gerekmektedir. Eğer kazayağı bölgesi, alın çizgilerinin kırışıklıkları tedavisi, kaş kaldırma ve şekillendirme, botoks yöntemleri de gerekiyorsa göz çevresini gençleştirmek için tedaviye eklenebilir.

Hangi Durumlarda Cerrahi Operasyonlara Başvurulur?

• Göz kapak uçlarının ve kirpiklerin içe dönmesi sonucunda batma ve yaşarma gibi şikayetler varsa gözün saydam tabakasında zamanla hassasiyet oluştuğu anlamına gelir. Eğer müdahale edilmezse görme kaybına kadar giden ciddi bir tablo ortaya çıkabilir.

• Göz kapağı düşüklüğü çocuklarda göz bebeğini kapatıyorsa ileride göz tembelliğine neden olmaması için mümkün olduğunca erken cerrahi yapılmalıdır.

• Göz kapağı düşüklüğü erişkinlerde yorgun ve yaşlı görünüme neden oluyorsa estetik görünümü düzeltmek için de yapılır.

• Alt göz kapağının uçları içe değil de dışa dönerse, kapağın gözle teması olmayacağından gözyaşı dağılımı düzensiz olacaktır ve gözde sürekli sulanma, kızarıklık ve enfeksiyonlar oluşacaktır. Geçmeyen göz sulanmasını ve enfeksiyonları engellemek için cerrahi gerekir.

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Ciltteki hyalüronik asit miktarının azalmasıyla birlikte cilt canlılığını ve parlaklığını kaybeder. Hyalüronik asit yoğun su tutucu etkisi nedeniyle cildin nemli ve diri gözükmesini sağlar. Bir bebeğin yüzündeki canlılık ve dolgunluk görüntüsü yaşlandıkça kaybolur. Göz Altı Işık Dolgusu da cildimizdeki bu kaybolan canlılık ve nemin tekrar geri kazanılmasını hedefler.

Göz Altı Işık Dolgusu sadece alt göz kapağı problemleri için üretilmiş haylüronik asitin yeni bir formudur. Göz Altı Işık Dolgusu göz altı çukurunun doldurulması, göz çevresi cildinin gençleştirilmesi, yeniden yapılandırılması sağlanarak, şişlik, morluk ve halkaların tedavisinde kullanılır.

Göz Estetiği Ameliyatlarının Riskleri

Göz kapağını açan ve kapatan kas; yağ dokuları, gözyaşı bezi, cilt ve destek dokularından oluşur. Üst göz kapağı torbaları için yapılacak cerrahi öncesinde ölçüm dikkatlice yapılmalı. Ölçüm hatalı yapılırsa cerrahi sonrasında göz kapağının kapanma fonksiyonu bozulabilir. Üst göz kapağı için yapılacak cerrahide dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise olası kaş düşüklüğünün belirlenmesidir. Bu durumda mutlaka kaş düşüklüğü tedavi edildikten sonra kapak cerrahisi yapılmalıdır. Alt göz kapağı torbaları için yapılacak işlemde ise, cerrahın tecrübesi daha da önemlidir; işlem sırasında yapılacak fazla düzeltme, hastanın yukarı baktığında ve ağzını açtığında alt kapağın dışa dönmesine neden olabilir.

Göz estetiği ameliyatlarında hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Cerrahi girişimlerin tümünde sağlam dokuların zarar görmemesi, sadece gerekli yere müdahalenin yapılması, komplikasyon riskinin az olması ve hızlı bir iyileşme süreci için ameliyatın uzman plastik cerrahlar tarafından gerçekleşmesi oldukça önemlidir.

“Metinde belirtilen işlemlerin uygulanması ve sonuçları her kişinin anatomisine, fizyonomisine ve yaşam kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Bahsedilen uygulamadan önce konunun uzmanı bir doktorla görüşülmesini öneririm.”

Op. Dr. Evrim Uçkunkaya Sosyal medya hesapları

Facebook: drevrimuckunkaya

Instagram: @druckunkaya

YouTube: druckunkaya