Kuru ciltler için doğal çözümler

Havaların soğuması ve rüzgârın etkisiyle tahriş olan cilt sıcak duşlarla da bir araya geldiğinde nem içeriği azalan ciltte kuruluk meydana gelir. Cilt kuruluğu genellikle üstünde durulmadan geçiştirilir. Bu yaygın olarak yapılan bir hatadır. Yıpranan cilt için önlem alınmazsa çatlama ve egzama gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu haftaki yazımda sizlere cilt kuruluğunu engellemek için neler yapabileceğinizi anlatacağım.

Günde 6-8 bardak su için

Cildin esnek kalabilmesi için neme ihtiyacı vardır. Çalışırken masanızda büyük bir şişe su bulundurun ve düzenli olarak tüketmeye özen gösterin. Karpuz, kabak ve salatalık gibi bazı meyve ve sebzelerin de sıvı alımına katkıda bulunduğunu unutmayın.

Doğal nemlendirici: Zeytinyağı

Pandemi sebebiyle hijyen için sık sık kullandığımız dezenfektan ve kolonya ellerimizin kurumasına sebep oluyor. Bu yüzden mümkün olduğunca içeriğinde zeytinyağı bulunan el kremlerini kullanmaya gayret etmeliyiz. Evde de sadece iki malzemeyle yaptığımız kremle bunun önüne geçmek mümkündür. Kuruyan ve çatlayan eller için 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı şeker ile hasar gören ellere hızlı ve kolay bir çözüm sağlanabilir. Avucunuza şekeri alarak yavaş yavaş elinize zeytinyağını damlatmaya başlayın. Daha sonra aynı işlemi diğer el için de yapın. Ellerinize güzelce yaydıktan sonra iki elinizi de birleştirerek 1 dakika boyunca ovalamaya devam edin. Aynı şekilde ellerimizi her yıkamamızdan sonrada aynı işlemi gerçekleştirmek ellerde oluşan kuruluğun önüne geçecektir.

Zayıflayan cilde karşı maden suyu

Kış ayı sebebiyle güneş kremini kullanmayı ertelemek kötü bir yoldur. Her ne kadar yaz ayına kıyasla yakıcı bir güneş olmasa dahi özellikle karın yağmasıyla güneş ışınları yüze kardan da yansımaktadır. Böylelikle cilt kuruluğunu arttırmaktır. Bu sebeple kış aylarından da mutlaka güneşten koruyucu ürünler kullanmalıyız. Kuruyan yüz için maden suyu kullanmak önemli bir adım olacaktır. Musluk suyunun içeriğinde bulunan demir, bakır, magnezyum, çinko ve kurşun gibi ağır metaller serbest radikallerle etkileşime girerek cildin kolajen dokusunu zayıflatır. Düzenli olarak yüzünüzü maden suyuyla yıkamak cildi daha canlı bir hale getirecektir. Bunun için maden suyunu bir pamuğa döküp yüzünüze sürmek yeterli olacaktır.

Doğal içerik: Gül suyu

Cildinizi gül suyu ile temizlemek iyi bir nemlendirici olacaktır. Gül suyu antioksidan ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Gül suyu, en doğal nemlendiricilerden biridir. Yüzünüzü ve ellerinizi her sabah gül suyu ile nemlendirirseniz yorulan cildiniz temizlenir, ferahlar ve nemlenir.

Yukarıda size verdiğim tavsiyeler evde yapabileceğiniz çözüm önerileridir. Şikâyetlerinizin azalmaması veya bitmemesi durumunda diğer en etkili çözüm Nem Aşısı uygulamasıdır. Cildimize su desteği sağlayacak saf hyaluronik asit içerikli Nem Aşıları, hızlı ve mükemmel bir çözüm sunuyor. En yeni teknolojilerden birisi olan uygulama, cilde en büyük desteği vererek hem cildin ihtiyacı olan nemi ve esnekliğini geri kazandırıyor hem de ışıl ışıl pürüzsüz bir efekte sahip olunmasını sağlıyor. Nem Aşısı uygulamasıyla, cilt kaybettiği su ihtiyacını yeniden karşılıyor, böylece oluşabilecek kuruluk ve ince kırışıklıkların önüne geçebiliyor. Sonuç olarak yeniden ışıl ışıl bir cilde kavuşmak mümkün hale geliyor.

 

“Metinde belirtilen işlemlerin uygulanması ve sonuçları her kişinin anatomisine, fizyonomisine ve yaşam kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Bahsedilen uygulamadan önce konunun uzmanı bir doktorla görüşülmesini öneririm.”

Op. Dr. Evrim Uçkunkaya Sosyal medya hesapları
Facebook: drevrimuckunkaya
Instagram: @druckunkaya
YouTube: druckunkaya