Tırnak Batığında Tırnağı Çekmek Çözüm Değildir!

TIRNAK BATIĞI NEDİR?

Tırnak batığında, genellikle tırnak kenarları (tırnağın yanları) bükülür ve derinin içine doğru büyür. Tırnağın bu ‘kazısı’ sıklıkla parmakta ağrı, kırmızılık, şişme ve sıcaklık yaratarak deriyi rahatsız eder.

Eğer tırnak batığı deride bir kesiğe neden olduysa, bakteri girebilir ve bölgede göze çarpan kötü kokulu ve drenajlı enfeksiyona neden olabilir. Buna rağmen, parmak ağrılı, kırmızı, şiş, ya da sıcak olmasa bile tırnak deriye batıp enfeksiyon geliştirebilir.

NEDENLERİ

Kalıtım: Bir çok insanda tırnak batığı eğilimi kalıtım yoluyla geçmektedir.

Travma: Bazen tırnak batıkları, parmağı taşa çarpma, parmağınızın üstüne bir nesne düşürme ya da koşmak ve tekme atmak gibi parmağa baskı uygulayacak aktivitelerle uğraşmadan kaynaklanan travmaların sonucu olabilir.

Yanlış tırnak kesim: Tırnak batığının en yaygın nedeni tırnağınızı çok kısa kesmenizdir. Bu da tırnağın kenarındaki derinin, tırnağın üzerine kıvrılmasına ortam hazırlar.

Yanlış ölçüdeki ayakkabı ve çoraplar: Tırnak batığı, sıkı veya kısa çorap ve ayakkabı giyimi sonucunda oluşabilir.

Tırnak sağlığı: Tırnak batığı, travma sonucu tırnağı kaybetme veya mantar enfeksiyonu gibi tırnak problemlerinden kaynaklanıyor olabilir.

TEDAVİ

Parmağınızı muayene ettikten sonra, doktorunuz size en uygun tedaviyi seçecektir. Tırnak batığında tırnak çekme işlemi çok eski bir yaklaşımdır ve tedavi edici nitelikte değildir. Enfeksiyon oluşmuşsa, oral yoldan alınan bir antibiyotik reçete edilebilir. Bazen muayenehanede yapılan ufak bir cerrahi müdahale ağrıyı azaltacak ve rahatsız eden tırnağı ortadan kaldıracaktır. Lokal anestezi uygulandıktan sonra, doktor tırnağın kenarını çıkarır. Tırnak prosedürünü takiben, gevşek bir bandaj uygulanır. Çoğu insan cerrahi müdahale sonrasında çok az acı duyar ve ertesi gün normal aktivitelerine yeniden başlayabilir. Doktorunuz oral yoldan alınan bir antibiyotik verdiyse belirtileriniz kaybolsa dahi tüm ilaçları kullandığınıza emin olun.

TIRNAK BATIĞINI ÖNLEMEK

Birçok tırnak batığı vakası şu şekillerde önlenebilir:

Doğru kesim. Ayak tırnaklarınızı düzgün bir çizgi halinde ve çok kısaltmadan kesin. Ayak tırnaklarınızın kenarlarından ve altından tırnak geçme aralığı olması gerekir.

Ayağınıza uygun ayakkabı ve çoraplar. Burnu çok sıkı veya dar olan ayakkabılar giymeyin. Özellikle koşarken veya tempolu yürürken parmaklarınıza baskı uygulanmasına neden olacak bol ayakkabılardan kaçının.

EV TEDAVİSİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Tırnaktaki çıkıntıyı kesmeyin. Bazı insanların inandığının aksine, bu tırnağın batık olmaya eğilimini azaltmaz.

Tırnak kenarlarını tekrar tekrar kesmeyin. Tırnağı durmadan kesmek uzama şeklini değiştirmez, durumu daha kötüye götürebilir.

Tırnağın altına pamuk koymayın. Bu durum ağrıyı azaltmayacağı gibi enfeksiyonla sonuçlanabilecek zararlı bakterilerin oluşması için ortam sağlar.

Cilt üzerinden sürülerek uygulanan ilaçlar ağrıyı maskeleyebilir fakat altında yatan problemi düzeltemez.

Op.Dr. Gökçe MIK
Yetişkin ve Pediyatrik Ortopedi Uzmanı

www.gokcemik.com
0532 304 35 65

FACEBOOK:Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr.Gökçe Mık

INSTAGRAM: @opdrgokcemik

TWITTER: @gokce_mik