Bahçe mobilyası seçerken nelere dikkat edilmeli?

Yaz mevsimi yaklaşıyor. Yazın tadı yemyeşil çimler üzerinde rengarenk çiçekler arasında mis kokular eşliğinde harika bir bahçe ile çıkar. Hoş sohbetler, şen kahkahalar, gülen yüzler, mutlu saatler yaz bahçelerinin olmazsa olmazlarıdır. Yaz bahçelerinde bitkilerin bakımlı olmasının yanında bahçe mobilyası da önemli bir yere sahiptir. Bahçe mobilyası bahçe keyfinizi çıkarmada önemli bir yere sahiptir. Tam da bu noktada bahçe mobilyanız yoksa ve almak istiyorsanız birkaç önemli maddelere dikkat etmeniz gerekiyor. Peki bu önemli maddeler nelerdir? Haydi gelin hep birlikte bahçe mobilyası alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini gözden geçirelim.

Bahçe mobilyaları yaz sıcaklarına ve nemine dayanıklı olmalıdır. Kullanacağınız bahçe mobilyanın hangi dokuda olacağına karar verin. Mobilyalarda tik (teak) ağaç, sentetik rattan, aliminyum, paslanmaz çelik, plastik gibi birçok seçeneğiniz bulunmaktadır.

Temizliği kolay yapılmalıdır. Bakımı sizi zorlayacak türden olmamalıdır.

Mobilyada kullanılan minderler kumaşlar güneşin sıcaklığına dayanıklı olmalıdır. Aşınma ve yıpranmalara karşı bakımı yapılabilir türden kumaşlar tercih edin. Minderler mobilyanıza uygun, temizliği rahat, yıkanabilir ve taşınabilir olmalıdır.

Seçtiğiniz mobilyaların renkleri bahçenize uyumlu olmalıdır. Uyumu yakalamayan mobilya rengi her zaman göz yorar.

Salıncaklı bahçe mobilyalarını almayı düşünüyorsanız salıncakların kaç kişilik olduğunu, sağlamlığını ve taşıma kapasitesini yetkili kişiden öğrenin.

Bahçe büyüklüğünüze göre mobilya ebatları paralel olmalıdır. Büyük bahçelere istediğiniz genişlikte ve hacimde mobilyalar seçerken küçük bahçelerinize daha küçük mobilyalardan kullanılmalıdır.

Bahçe mobilyanızın birçok form arasından tercih yapabilirsiniz. Bu anlamda bahçe malzemeleri, bahçe mobilyaları satan yerler sizin için geniş bir yelpaze sunar.

Bahçe mobilyalarınızı tamamlayacak küçük aydınlatma aksesuarlarını, şemsiyelerini, masa-sehpa ve servis araçlarını da almayı unutmayın.

Seçimlerini yaptıktan sonra bahçede nereye konumlayabileceğinize dikkat edin. Evinizden kolay ulaşılabilirlik olmalı, manzaraya hakim olmalı, hafif gölgeli alanlarda olmalıdır.

ŞİMDİDEN KOLAY GELSİN!

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ////YÜKSEK PEYZAJ MİMARI-Tarım Teknolojisi Öğrencisi

https://www.instagram.com/tasozdemirozlem/