En çok tercih edilen sarmaşıklar

Merhabalar; Bahçenizde kullanabileceğiniz ve bakımı kolay beş sarmaşık bitkisinin hangileri olduğunu merak ediyor musunuz? Peki bu sarmaşıkları bahçede nerelerde kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Cevabınız ‘’hayır’’ ise bu yazı tam size göre! Haydi o zaman başlayalım.

Hedera helix (orman sarmaşığı): Bu bitki, diğer bitkilere göre bakımı çok kolaydır. Her daim yeşil yaprakları ile bulunduğu ortamda göz doldurur. Yarı gölge yarı güneş ortamlardan hoşlanan bitkiyi duvar çitlerini örtmede, kuru ağacı kaplamada ve yer örtücü olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Üretimi kolay olan bitkiyi ister yapraklarını suda köklendirerek ister dallarından alacağınız çeliklerle torflu toprak ortamında köklendirerek çoğaltabilirsiniz. Yapraklarının renkleri ve desenleri ile dikkat çeken bu sarmaşıklar uygun ortamda hızlı büyümektedir.

Lonicera etrusca (Hanımeli): Çiçeklerinin görünümü ve kokusu ile bilinen bu bitki kışın yapraklarını döker. Bulunduğu ortamı sever ise yıl içerisinde hızlı büyür. Güneşli ve yarıgölge yarı güneş ortamlarda rahatlıkla yetişmektedir. Organik maddece zengin topraklarda yaşar. Balkonunuzda veya evin çok yakınındaki bir yere sardırırsanız hem kokusunu hissedersiniz hem çiçeklerini seyredersiniz. Çiçekleri bahar mevsiminde açmaya başlar.

Jasminum offıcinale (Kokulu yasemin):Türk yasemini olarak da bilinen bu sarmaşıklar sıcak ve ılıman iklimleri sever. Güneşi seven yaseminler; yarıgölge yarı güneşli ortamlarda da yaşamaktadır. Çiçekleri beyaz ve kokuludur. Çiçekleri bahar sonu başlar uygun ortamlarda yaz bitimine kadar devam eder. Kumlu, kireçli ve organik gübre bakımından zengin olan topraklarda hızlı gelişmektedir. Bu sarmaşığı bahçenizde her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bahçe çit kaplamasında, bahçe kapılarında, pergola üstünü örtmede teras kaplamasında rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Bougainvillea speciosa (Begonvil): Gelin duvağı, gelin tacı olarak da bilinen bu sarmaşıklar kışın yapraklarını döker. Dallarının üzerinde ufak dikenleri vardır. Sıcak ve güneşli yerlerde hızlı gelişmektedir. Organik gübre bakımından zengin, kumlu topraklarda gelişmektedir. Budamaya elverişli olan bu sarmaşık şiddetli rüzgarları sevmez. Çiçekleri yaz mevsiminde açar sonbahar sonuna kadar devam eder. Kırmızı, beyaz, pembe, mor ve lila gibi çiçek renkleri oldukça dikkat çekicidir. Fonksiyonel özelliğinden ziyade estetik yönü ile daha verimli bir bitkidir. Bahçede en çok dikkat çekmek istediğiniz yere veya evinizden de rahatlıkla seyredebileceğiniz bir konuma dikebilirsiniz.

Campsis radicans (Acem borusu) : Kışın yaprağını döken bu sarmaşıklar dal gövdelerinde bulunan havai kökler sayesinde nemli yüzeylerde hızlı büyümektedir. Özellikle bahçenizde istenmeyen görüntüleri kapatmada rahatlıkla bu bitkiyi kullanabilirsiniz. Huni gibi boruya benzeyen çiçekleri oldukça dikkat çekicidir. Turuncu, yavruağzı, beyaz gibi çiçek renkleri olan bu bitki hemen her toprakta yaşayabilmektedir. Kumlu, geçirgen ve organik gübre bakımından zengin topraklarda hızlı büyümektedir. Budamaya elverişli olduğundan boyutunu istediğiniz seviyede tutabilirsiniz. Çiçekleri yaz mevsiminde başlar ve sonbahar sonuna kadar devam etmektedir.

HUZUR, MUTLULUK,SAĞLIK SİZLERLE OLMASI DİLEĞİMLE…..

Haydi yazın bir sonraki yazı ne olsun?

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ////YÜKSEK PEYZAJ MİMARI