Ev bitkilerine Ocak ayı bakımı

Ocak ayı bitmeden ev bitkilerine hangi bakımlar yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Cevabınız ‘hayır’ ise aşağıdaki yazı tam size göre! Buyurun, başlayalım.

Öncelikle her ev bitkisinin bakımının farklı olduğunu unutmayın. Bu farklılığı bilirseniz, bakım işiniz daha kolaylaşacaktır. Örneğin; kaktüs bakımı ile orkide bakımı bir değildir.

Ev bitkilerinizi ısıtıcılardan uzaklaştırın. Çok yakınında olan veya temasta bulunan bitkinin üst kısımlarında sararmalar veya kurumalar gözlemlenir.

Kış nedeniyle ev içi sıcaklığının yüksek olması bitkinin ideal sıcaklığının da üstüne çıkılması demektir. Bu yüksek sıcaklık bitkilerde su kaybına neden olur. Su kaybını önlemek için bitkilere düzenli su verin.

Haftada bir kez ev bitkilerinizin yapraklarına su püskürterek nem ihtiyacını sağlayın. Areca, benjamin, kalatya, deve tabanı, kentia gibi bitkilerin yapraklarına su püskürtmeyi ihmal etmeyin.

Isıtıcılardan çıkan is, pas bitki yapraklarının üzerinde kalır. Zamanla biriken bu is ve pas bitkilerinizin yapraklarını sarartır. Bu durumu önlemek için haftada bir kez yapraklarını pamuklu bez ile silin.

Ev bitkilerinizin kurumuş sararmış kısımlarını kesin, budayın.

Bu aylarda bitkilerinizin normalden daha fazla ışığa ihtiyacı vardır. Bu ışık ihtiyacını karşılayarak bitkinizin daha sağlıklı büyümesine katkıda bulunun. Bol aydınlık bir odada bitkilerinizi bulundurabilirsiniz.

Saksısı küçük gelmeye başlayan bitkilerinizin saksılarını değiştirin. Değişim sırasında ayrık kökleri budayın.

Tüm bitkilerinizi kontrol edin. Yapraklarını, çiçeklerini, dallarını gözlemleyin. Herhangi bir zararlı gördüğünüzde zararlının türüne göre ilaçlama yapın.

Ev bitkilerinizin türüne, cinsine göre on günde bir sıvı veya granül gübrelerden verin. Yapraklı bitkilerin ve çiçekli bitkilerin gübre ihtiyaçları farklıdır.

Mutfağınızda hazırlayacağınız doğal karışımlardan (sebze suyu, yumurta kabukları, mayalı su….) bitkilerinize verebilirsiniz.

KOLAY GELSİN….

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ////YÜKSEK PEYZAJ MİMARI (Tarım Teknolojisi öğrencisi)